• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
2019 yılın da otogarı günde dört bin kişi ziyaret etti

2019 yılın da otogarı günde dört bin kişi ziyaret etti

Türkiye’nin birçok bölgesinde özel sektör tarafından işletilen otogarlar büyük gelir kapısı olarak görülmesine rağmen Afyon otogarını işleten özel sektör, taşımacılık sektörünün gelişmesine yardımcı olacak işletme mantığını ortaya koyarak yoluna devam ediyor. Türkiye’ye örnek otogar olan Afyonkarahisar otogarı 2019 yılında günde 4 bin misafiri ağırladı. Otogar 42 bin m2 alan üzerine kuruldu. 6400 m2 […]

Türkiye’nin birçok bölgesinde özel sektör tarafından işletilen otogarlar büyük gelir kapısı olarak görülmesine rağmen Afyon otogarını işleten özel sektör, taşımacılık sektörünün gelişmesine yardımcı olacak işletme mantığını ortaya koyarak yoluna devam ediyor.


Türkiye’ye örnek otogar olan Afyonkarahisar otogarı 2019 yılında günde 4 bin misafiri ağırladı. Otogar 42 bin m2 alan üzerine kuruldu. 6400 m2 zeminde 10 bin m2 toplam inşaat alanı var. 56 peronlu, günlük 10-12 bin yolcuya hizmet verebilecek kapasitede bir otogar. 18 yazıhane var.Ayakkabı boyacısı, çaycısı, berberi, şekercisi dahil her şey otogarın içerisinde mevcut.


ŞEFFAF OTOGAR, ŞEFFAF YÖNETİM


Terminal müdürü Fatih Yılmaz; “Terminalimizin yaz ve kış dönemlerindeki ziyaretçi sayısı değişiyor” diyerek, kışın bizim yaklaşık dört beş ay ölü sezonumuz oluyor dedi. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti; “Bu ölü sezonumuz da çevremizde ki üniversite örgencilerimizin sınav bitişleri dışında her hangi bir yoğunluk yaşamıyoruz. Zaten bayram tatillerimiz de yaz dönemin de denk geldiği için bu aralar kışın durgun geçiyor. Yaz dönemin de bir,iki, üç ay hareketimiz var, onun dışında ki dönemlerde ortalama ikisinin yaz ve kışın ortalaması olarak gözlemleyebiliriz. Bunların bütün ortalamalarını alırsak bizim 2019 yılın da günlük otogarı ziyaret eden misafirlerimizin sayısı 3 bin beş yüz, 4 bin civarı arasıdır. Ama şöyle bir şey burası transit bir otogar. Transit bir otogar derken, mesela otobüs kalkışı çok azdır. Büyük şehirlerden büyük şehirlere giden araçlar buraya uğrarlar. Yolcu indirirler yolcu alırlar. Bazı otobüs firmaları seferlerde burada mola verir” dedi.


ÜRETİLEN ÜRÜNLER OTOGARIN DIŞINDA BAŞKA BİR YERDE SATILMIYOR


İhtiyaç molası sırasında bu otobüsün içindeki yolcular otogardan alışveriş yaparak şehrin ekonomisine katkı sağladığını belirten yılmaz terminalin özelliklerinden de bahsetti. Yılmaz; “Terminalimiz 29 Ekim 2008 yılında hizmete girmiştir. Tamamen özel bir terminaldir. Devlet modeli olmaksızın Türkiye de özel olarak işletilen tek otogardır.  Bu anlamda tektir. Hangi otobüslerin sefer yapacağına hangi saatlerde sefer yapacağına hangi otobüsün Afyonkarahisar’a uğrayacağına veya uğramayacağına buradaki acente yetkileriyle birlikte kendileri karar verirler. 2019 yılında 2018’e göre veya daha önceki yıllara göre bir fark var mıydı diye soracak olursanız, tabi ki özellikle yaz sezonunda yazlık ilave seferler olur, yolcu artışı olduğu için, bu yaz biraz daha düşük geçti yani 2018’e göre 2017’ye göre 2016’ya göre düşüş yaşandı. burada açık imalatlarımız var. Şekerleme imalatları bunları tamamen göz önünde yapıyoruz günlük imal edip ve günlük satıyoruz, tamamen imal ettiğimiz ürün günlük satış miktarımız ortalama belli olduğu için sadece satacağımız kadar üretiyoruz. Müşterilerimize günlük taze ürün satmak öncelikli hedefimiz. Zaten bizi biz yapanda bu özellik. Böyle bir uygulamayı başka bir otogar yapıyor mu bilmiyorum ama ilk olma özelliğimizi koruyoruz. Zaten ürettiğimiz ürünleri otogarın dışında başka bir yerde satmıyoruz.” İfadelerini kullandı.


 


 


 


BAĞIRTKANLIK ÇIĞIRTKANLIK GİBİ OLAYLAR YOK


Yılmaz,son olarak Otogarın kuruluş aşamasından bahsederek sözlerine şöyle devam etti; “Eski otogar da faaliyet gösteren acenteci arkadaşlarımızın kurduğu bir dernek var. Dernek çatısı altında bu yapı ortaya çıktı. Derneğimizin aldığı kararlar doğrultusunda biz bu kadar gözde bir otogarız. Bizim otogarımızda bağırtkanlık çığırtkanlık gibi olaylar yok, yasaktır. Müşterilerimiz istediği firmadan bilet alır ve yolcucuğunu yapar. Uygulamada herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Acenteci arkadaşlarımızda sağ olsunlar koyduğumuz kurallara uyuyor. Özellikle yoğun dönemlerde vatandaşlar biletlerini ne kadar erken alırlarsa o kadar daha iyi olur en azından mağduriyet yaşamazlar. Selçuk Taşkın özelHisar Gazetesi Haber sitelerinden Alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı