• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
43 YAŞINDAKİ BİR VALİ İLE  3000 YAŞINDAKİ AYAZİNİ’NİN  KADER ÇAKIŞMASI

43 YAŞINDAKİ BİR VALİ İLE 3000 YAŞINDAKİ AYAZİNİ’NİN KADER ÇAKIŞMASI

AyaziniAfyonkarahisar’ın kaymağı, sucuğu, mermeri, termali kadar önemli zenginliklerinden doğa ve insanın el ele vererek tarihin üzerine kurduğu köylerimizden. En az 3000 yıllık geçmişi var. Güya Turizm adı altındaki sektörün talanından, fırsatçılığından, sömürüsünden kendini kurtarmış bir köy. 1978 Gebze doğumlu Gökmen Çiçek, 1997 yılında başladığı Uludağ Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü 2001 […]

AyaziniAfyonkarahisar’ın kaymağı, sucuğu, mermeri, termali kadar önemli zenginliklerinden doğa ve insanın el ele vererek tarihin üzerine kurduğu köylerimizden.

En az 3000 yıllık geçmişi var.

Güya Turizm adı altındaki sektörün talanından, fırsatçılığından, sömürüsünden kendini kurtarmış bir köy.

1978 Gebze doğumlu Gökmen Çiçek, 1997 yılında başladığı Uludağ Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü 2001 yılında bitirmiş.

Erzincan Rize illerimizin bazı ilçelerinde kaymakam olarak görev yaptıktan sonra 2018 yılına kadar İçişleri bakanlığında üst düzey görevlerde bulunmuş.

Sempatik biri…

Bu sempatik genç adam Afyon gibi üst görevlerin ara istasyonu Afyonkarahisar’a bundan yedi ay önce vali olarak atanmış.

Afyonkarahisar ilk valiliği…

Ali Babacan 1. AK Parti hükümetinde gençliği dolayısıyla tecrübesinin sorgulandığı dönemde nasıl “bebecan” olarak karşılandıysa ilk valiliği olan geçiş dönemlerinin kenti Afyon’da da Mustafa Tutulmaz gibi, Haluk İmga gibi, Hakan Yusuf Güner gibi tecrübeli valilerden sonra nasıl valilik yapacağı perde arkalarında tartışıldı.

Kimbilir belki kendi de kendisini ‘acaba başarabilir miyim diye tartışmıştır.

43 yaşındaki bu genç adamın kaderini 3000 yıllık Ayazini köyü ile çakıştırınca bu zamana kadar gelen giden valilerin ilk yaptıklarından farklı davranınca insanlar İhsaniye’nin Ayazini köyünde yeni bir Safranbolu, daha şirin bir Şirince, Cumalıkızık, Odunpazarı, Midyat doğduğunu gördü…

Birkaç gün önce Vali Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in daveti üzerine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetine katıldım.

Gün kutlandıktan sonra Vali Beyin ısrarı ile trenle Gazlıgöl’e, Gazlıgöl’denAyazini’ne gittik otobüsle gittik…

Daha trene bindiğimizde anlatmaktan ziyade hissettiren bir vali ile birlikte olduğumuzu ve bizlerin kafasında olmayan ama O’nun kafasında ete kemiğe bürünmüş devasa bir projesinin olduğunu hissettim.

Anlatma yetmez.

Gidip görmek gerekir.

Biz, bizden önceki valilerin ve yerel yöneticilerin bize bıraktıklarını devam ettiriyoruz diyen alçakgönüllü bir valininAyazini’nde sadece vali olarak yaptıklarını değil aynı zamanda turizme, tarihe, doğaya inanan, inandırılan yekvücut olmuş sosyolojik be psikolojik dönüşümdeki köylüyü de gördük.

Herkes bilir, duayen gazeteci Dinçay Hoca herşeyi önce uzaktan seyreder, sonra izlenimleri ile ilgili olarak halkın duygularına, düşüncelerine önem verir. Yılları köylerde geçmiş tecrübeli öğretmen olarak yaşlı bir köylü kadınına yapılanları değil önce valiyi sordu:

–Hala nasıl bu vali, ilgileniyor mu sizle?

–Hee! Yazık (parmağının ucunu göstererek) şuncağızcık da olsa gelir, kendini gösterir, bakar, bulduğuyla konuşur gider.

— Evleri yıkıyorlar, değiştiriyorlar. Hatta mezar taşlarını bile değiştireceklermiş.

— Olsun, elleri dert görmesin, eve ev gılığı, mezara mezar gılığıgetiriyo. Beter ilgileneyo bizimle. Ayağına daş dolanmasın.

 Yaşlı kadından ayrıldıktan sonra yolda beraber yürüdüğümüz eski Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban kalabalığa girmeyen Dinçay Hocaya “Dinçay Hoca anlatılanlara bakmıyor ama burayı o çok yazdı deyince, tarihi onlar yaşadı bizde yazdık, ama değişim muazzam, ama Yunan askerinin duvara yazdığı yazıyı ilk defa gördüm, bu da bizim ayıbımız” dedi.

Dönüyoruz…

Gazeteci arkadaşlarla aramızda konuşuyoruz, gördüklerimizi değerlendiriyoruz.

Laf Yunan askerinin duvara yazdığı “Tanrı Yunan kralı Konstantin’i korusun” yazısının ortaya çıkarılışına gelince son sözü yine Dinçay Hoca söyledi “Demek ki tarih duvara yazılan yazılarla yazılmıyor ve demek ki tanrı duvar yazılarına yazılanları kabul etmiyor. Vali Gökmen burada3000 yıllık bir tarihin namusunu, hem ihmalini kurtarmış. Kadının dualarını Allah kabul etsin. Bitince çok güzel olacak” dedi.

Bundan sonraki yazım buraya neler yapılabilir hakkındaki öneriler içeriğinde olacak…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı