• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılan darbeciden darbe tehdidi

Ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılan darbeciden darbe tehdidi

– FETÖ’nün darbe girişiminde helikopterlerle İstanbul çevresinde kalkışmaya katılan ve bir kısmı daha sonra Yunanistan’a kaçan askerlerin de aralarında bulunduğu sanıkların yargılandığı davada, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan eski teğmen Fatih Mandacı, duruşmadaki son sözleriyle mahkeme heyetini tehdit etti – Darbeci sanık Mandacı: – “Mahkemenizden hiçbir beklentim yoktur. Merhamet de […]

– FETÖ’nün darbe girişiminde helikopterlerle İstanbul çevresinde kalkışmaya katılan ve bir kısmı daha sonra Yunanistan’a kaçan askerlerin de aralarında bulunduğu sanıkların yargılandığı davada, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan eski teğmen Fatih Mandacı, duruşmadaki son sözleriyle mahkeme heyetini tehdit etti – Darbeci sanık Mandacı: – “Mahkemenizden hiçbir beklentim yoktur. Merhamet de beklemiyorum. Ne ceza verirseniz verin, tamamını cezaevinde geçirmeyeceğimizi ve en yakın zamanda görevimizin başında olacağımızı biliyorum”

İSTANBUL (AA) – ENES CAN – Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında 4. Kara Havacılık Alay Komutanlığından helikopterlerle hareket ederek, İstanbul çevresinde kalkışmaya katılan ve bir kısmı daha sonra Yunanistan’a kaçan subayların da aralarında bulunduğu 19 eski havacı askerin yargılandığı davada, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski teğmen Fatih Mandacı’nın, mahkeme heyetini tehdit ettiği ortaya çıktı.

İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesince cuma günü karara bağlanan davanın duruşma tutanağına göre, son sözleri sorulan sanıklardan bazıları haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraat talep etti.

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski teğmen sanık Fatih Mandacı ise son sözleriyle darbe imasında bulundu.

Mandacı’nın, “Mahkemenizden hiçbir beklentim yoktur. Merhamet de beklemiyorum. Anlamak isteyenler, anlamak istediklerini isterler, anlamak istemeyenler ağzımızla kuş tutsak da bir anlam ifade etmez. 32 aydır tutukluyum, ancak bundan gocunmuyorum. Ne ceza verirseniz verin, tamamını ceza evinde geçirmeyeceğimizi ve en yakın zamanda görevimizin başında olacağımızı biliyorum.” diyerek, mahkeme heyetini tehdit etti.

Aynı suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan diğer darbeci sanık eski yarbay Talip Güler de, son sözlerinde ”Üzerime atılı suçlamayı kabul etmem. Beraatime karar verilsin. Gerekirse son sözümü ilerleyen tarihte söyleyeceğim.” dedi.

– Karardan

Mahkeme heyeti, sanıklar Fatih Mandacı, Talip Güler ve eski üsteğmen Salih Kukudasoğlu’nu “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme, sanıklardan eski astsubay Rifat Çelik, eski teğmen Halil Can Akbaş ve eski astsubay Mehmet Güngör’e ise aynı suçtan ayrı ayrı müebbet hapis cezası vermişti. Sanıklardan Mahmut Küçüközer’in, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptıran heyet, sanığın hakkındaki diğer tüm suçlardan beraatine hükmetmişti.

Sanık eski teğmen Hüseyin Pehlivan’ı “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandıran heyet, sanığın atılı suçu yardım eden sıfatıyla işlediği gerekçesiyle bu cezayı önce 17 yıla düşürdü, geleceği üzerindeki olası etkilerini takdiri indirim nedeni kabul ederek, 14 yıl 2 ay hapis cezası vermişti.

Sanık eski üsteğmen Osman Gider’e de “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, sanığa, üzerine atılı suçu yardım eden sıfatıyla işlediği ve geleceği üzerindeki olası etkilerini takdiri indirim nedeni kabul ederek, cezayı 15 yıl 10 aya düşürmüştü.

Heyet, sanıklar Osman Gider, Talip Güler, Salih Kukudasoğlu, Halil Can Akbaş, Rifat Çelik, Fatih Mandacı, Hüseyin Pehlivan, Mehmet Güngör’ün tutukluluk hallerinin de devamına hükmetmişti.

– Yunanistan’a kaçanların dosyası ayrıldı

Mahkeme heyeti, darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan firari sanıklar eski binbaşılar Ahmet Güzel ve Gençay Böyük, eski yüzbaşılar Abdullah Yetik, Ferudun Çoban, Süleyman Özkaynakçı ve Uğur Uçan, eski astsubaylar Bilal Karagül ve Mesut Fırat hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesine ve haklarındaki dosyanın ayrılmasını kararlaştırmıştı.

Heyet, sanıklardan Ferit Gök ve İsmail Yılmaz hakkında isnat edilen tüm suçları işlediğini gösterir, her türlü şüpheden uzak, mahkumiyetine yeterli, inandırıcı ve kesin delil elde edilemediğinden, “şüpheden sanık yararlanır” ilkesi gözetilerek ayrı ayrı beraatlerine hükmederek, haklarındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar vermişti.

– Darbe imasında bulunan eski teğmenin eylemleri

Davanın iddianamesinde pilot eski teğmen sanık Fatih Mandacı’nın darbe giris¸iminin gerc¸ekles¸tigˆi 15 Temmuz 2016’da go¨revli olmadıgˆı halde firari sanık Abdullah Yetik’in (Yunanistan’a kaçan) c¸agˆırması u¨zerine 4’u¨ncu¨ Kara Havacılık Alayına geldigˆi, go¨revlendirmeler sonrasında 1 1 0 7 0 kuyruk nolu UH-1 marka helikopter ile uc¸us¸a katıldıgˆı belirtilmişti.

İddianamede, 4’u¨ncu¨ Kara Havacılık Alayında go¨revli olmayan s¸u¨pheli Ugˆur Uçan’ın 1. pilot olarak go¨rev yaptıgˆı helikopterde, Mandacı’nın 2. pilot olarak uc¸us¸a katıldıgˆı ifade edilerek, helikopterin Yes¸ilko¨y Askeri Havalimanı apronuna inis¸ yaptıgˆı ve darbe giris¸imi kapsamında yapılacak go¨revlendirmelere go¨re apronda hazır olarak bekletildigˆi kaydedilmişti.

Emniyet gu¨c¸lerinin Yes¸ilko¨y Askeri Havalimanı apronuna mu¨dahalesi sonrasında, kalkıs¸maya is¸tirak eden digˆer helikopterlerle 66. Mekanize Tugay Komutanlıgˆına gittikleri anlatılan iddianamede, c¸atıs¸ma c¸ıkması u¨zerine darbe kalkıs¸masına is¸tirak eden digˆer 11 sanık (Yunanistan’a firar eden ekip) ile birlikte 1 1 3 0 8 kuyruk numaralı helikoptere bindigˆi ve helikopterin havalanarak S¸ile’deki bir ormanlık alana indigˆi anlatılmıştı.

Bu bo¨lgede birkac¸ saat degˆerlendirme yaptıktan sonra 16 Temmuz 2016 gu¨nu¨ o¨gˆlen saatlerine dogˆru digˆer 8 sanığın, aralarında Fatih Mandacı’nın da bulunduğu 3 sanığı bırakarak 1 1 3 0 8 kuyruk numaralı Sikorsky Marka helikopter ile Yunanistan’a firar ettikleri belirtilmişti.

İddianamede, 66. Mekanize Tugay Komutanlıgˆına 16 Temmuz 2016 gu¨nu¨ saat 05.30 sıralarında emniyet gu¨c¸lerinin mu¨dahalede bulundugˆuna, bu durumu fark eden, darbe kalkıs¸masına is¸tirak eden ve 4’u¨ncu¨ Kara Havacılık Alayı personeli olan 12 s¸u¨phelinin merdivenlerden as¸agˆıya indiğine, sanıklar Ahmet Güzel, Abdullah Yetik, Genc¸ay Böyük, Su¨leyman O¨zkaynakçı ve Fatih Mandacı’nın elinde silah oldugˆuna dair görüntülere yer verilmişti.

https://www.sabah.com.tr/ Sabah.com.tr internet sitesinden alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı