• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Atatürk’ün hatırasına hakaret

Atatürk’ün hatırasına hakaret

Sanıklardan C.Ü.’nün 6 yıl 10 ay 15 gün, H.K.’nin 3 yıl 1 ay 15 gün, S.Ö.’nin 7 yıl 11 ay, A.Ö.’nün 6 yıl 3 ay hapsine karar verildi. Atatürk’ün Hatırasına Alanen Hakaret, Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçundan yargılanan M.İ.  savunmasını yaptı. M.İ. ,” Ben Atatürk’e değil o benim peygamberime, dinime hakaret etmiştir. Benim […]

Sanıklardan C.Ü.’nün 6 yıl 10 ay 15 gün, H.K.’nin 3 yıl 1 ay 15 gün, S.Ö.’nin 7 yıl 11 ay, A.Ö.’nün 6 yıl 3 ay hapsine karar verildi.


Atatürk’ün Hatırasına Alanen Hakaret, Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçundan yargılanan M.İ.  savunmasını yaptı. M.İ. ,” Ben Atatürk’e değil o benim peygamberime, dinime hakaret etmiştir. Benim peygamberime küfür ettiği için paylaşım yaptım” dedi. Hakim hakaret ettiğini kabul ediyor musun? diye sorduğunda ise sanık hakime size göre hakaret nedir söyler misiniz şeklinde yanıt verdi ve Hakim bunu biz karar da söyleriz dedi. Yaptığı paylaşımlardan pişman olduğunu söyleyen sanık M.İ. herhangi bir terör örgütüne üye değilim bana atılan suçlarda IŞİD ve EL-KAİDE ile bağlantım olduğu söyleniyor. Askerliğimi Hakkari’de yaptım yapılan suçlamalarla benim geçmişim çelişmektedir” ifadelerini kullandı.  Hakim duruşma da Sanığın Mısır asıllı terör örgütü üyesi Ebu Hamza Masri ile ilgili yaptığı paylaşımlara dikkat çekerek Ebu Hamza serbest bırakılsın şeklinde paylaşım yapmasının nedenini sordu. Sanığın Ebu Hamza’ya bir bağlılığım yoktur sadece merak edip girip baktığımdan dolayı suçlanıyorum demesi üzerine Atatürk’ün Hatırasına Alenen Hakaretten 1 yıl 3 ay ve Örgütü Propagandası Yapmak suçundan1 yıl 3 ay ve 5 yıl denetimli serbestliğine karar verdi.


“BEN SENDİKA TEMSİLCİSİYİM”


Tutuksuz yargılanan sanıklardan Ş.H.’nin tanığı olan 32 aydır tutuklu yargılanan eşi şunları söyledi; “Eşim teknolojiden anlamaz. Telefonunu ben kullanıyordum ve içerisinde bulunan uygulamaları ben indirdim. Ama Bylock uygulaması ile bilgim yoktu. 15 Temmuz’dan sonra ne işe yaradığını ya da amacının ne olduğunu öğrendim. Bazı programlar tek kişi ile kullanılmadığı için eşimi kaydettim” ifadelerini kullanması üzerine hakim telefon üzerinden örgüte mensup Emniyet yapılanması, Milli eğitim yapılanması ve cezaevi yapılanmasında bulunan kişilerle görüşüldüğünü söyledi. Buna karşılık Tanık, “Dediğim gibi eşimin telefonunu ben kullanıyordum. Sendika temsilcisi olduğum için görüşmüş olduğum kişiler bu yapılanmada olabilir “dedi. Sanık Ş.H.’nin duruşması 4 Temmuz-9 Eylül tarihine ertelendi.


“SUÇLAMALARI KABUL ETMEM MÜMKÜN DEĞİL”


Sanıklardan M.B. savunması alınmak üzere duruşmaya geldi. M.B. ifadesinde şunları söyledi; ” Bana ait yapılan suçlamalarla ilgili olarak bunları kabul etmem mümkün değildir. Ben geçimimi sağlayabilmek amacıyla özel kurumlara iş başvurusu yaptım ve onların kurumunda kasıtlı çalışmadım. Dediğim gibi geçimimi sağlamak amacıyla orada çalıştım ve çalıştığım süre içerisinde de maaşımı onlar Bankasya ile çalıştıkları için oradan aldım. Bylock konusunda ben ne amaçla kullanıldığını bilmiyordum. 15 Temmuz’dan sonra öğrendim ne olduğunu telefon görüşmelerim de kurum da çalışan okul müdürü, müdür yardımcısı gibi kişilerle konuşuyordum ve öğrenci velileri ile görüşüyorduk. Büyük Bölge imamı ve yapılanma da bulunan avukatlarla alakalı hiç bir bilgim yoktur. Hakim Bylockta ki kullanıcı adının antep94 olduğunu ve sanığının antepli olmasının yanında oğlunun 94 doğumlu olduğunu söylemesi üzerine M.B. bir başkasının açtığını kendisinin bununla ilgili bir bilgisi olmadığını söyledi. Duruşma tarihi ertelendi.


9 YIL 7 AY HAPİS KARARI


Tutukluluk kararı verilen sanık C.S. ile uzaktan bağlantı kuruldu. C.S. savunmasını yaparken;” Eşim İzmir’de tutuklu babam kanser hastası onunla ilgilenebilmek adına ve çocuklarımın durumu için beraatımı talep ediyorum” ifadelerini kullandı. Sanığın avukatı müvekkilinin örgütün işleyişini bilerek hareket etmediğini onların kurumunda bilinçsiz bir şekilde sadece geçimini sağlamak amacıyla çalıştığını ve Bankasyadan sadece eşinin askerliği için para çektiğini söyledi. Sanığın suçu sabit olduğundan 9 yıl 7 ay hapis cezası uygun görüldü.


“ZAMAN GAZETESİ DAĞITMADIM”


Sanık A.Y. savunmasını yapmak üzere duruşmaya geldi. A.Y. ,” Evimde silah bulunduğu söylendi bulunan silah benim aileme ait bir silahtır ve üretici firması yıllar önce kapanmıştır. Yükseklisans yaparken özel işyerlerine başvuru yaptım bundan dolayı orada işe başladım ve sadece bir ay çalıştım. Eşim ve babam mahkemeniz tarafından beraat edildi. Zaman gazetesi dağıtmadım ve örgüte yardım amaçlı deri toplamadım. Örgütün ilçe imamı ile olan görüşmelerim ise ben kendisinin ilçe imamı olduğunu örgüte mensup olduğunu bilmeden İhsaniyeli olduğu için görüşmüşümdür. Sanığın duruşması 12 Eylül’e ertelendi.


AYSEL BÜYÜKKORKMAZ


 

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı