• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Baharat satışlarında azalma var!

Baharat satışlarında azalma var!

  Baharat satıcıları, Kurban Bayramı döneminde beklediği hareketliliğini bulamadı. Yurt içinde fiyatların pahalı olması sebebiyle bazı kurban sahipleri, vekâlet yoluyla yurt dışında daha uygun fiyatlara bu ibadetlerini yerine getirdi. Ayrıca kısıtlamasız geçiren kurban tatilinde olan bazı vatandaşlar, vacip kurbanlarını özel kurumlara vekâlet vererek uzaktan kestirdi. Bu durumda çevrede kurban kesenlerin sayısı azalması baharat satışlarını da […]

 

Baharat satıcıları, Kurban Bayramı döneminde beklediği hareketliliğini bulamadı. Yurt içinde fiyatların pahalı olması sebebiyle bazı kurban sahipleri, vekâlet yoluyla yurt dışında daha uygun fiyatlara bu ibadetlerini yerine getirdi.

Ayrıca kısıtlamasız geçiren kurban tatilinde olan bazı vatandaşlar, vacip kurbanlarını özel kurumlara vekâlet vererek uzaktan kestirdi. Bu durumda çevrede kurban kesenlerin sayısı azalması baharat satışlarını da olumsuz etkiledi.

BAHARAT SATIŞLARINDA AZALMA VAR

Uzun yıllardır ilimizde  baharatçı olarak bulunan Zafer Çakır, bu seneki kurban satışları hakkında konuştu. Çakır, “Eskiden insanlar kurbanlarını ailesiyle, çocuklarıyla manevi ortamda kesiyordu. Ancak son zamanlarda bence halkımız arasında doğrudan kurban kesme alışkanlığı yavaşladı. Kurbanlarını kendileri kesmek yerine daha çok özel vakıf ve derneklere vermeye başladı. Çünkü vacip kurbanlarını yurt dışına göndermek daha uygun geliyor. Türkiye’de bir kurbanlık en az yaklaşık bin 500 lirayken yurt dışında 600-700 liraya yaptırabiliyor. Bu kurbanlar tam anlamıyla ihtiyaç sahiplerine de ulaşmış oluyor. Ayrıca insanlar son 3 bayramda ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması vardır. İnsanlar dışarıya çıkamadı. Bayram tatilini yaşayamadı. Dolayısıyla bu bayram onlar için çok önemliydi. İnsanlar kurbanlarla uğraşmak yerine bir derneğe verip tatile gittiler. Bu nedenlerden dolayı; vatandaşın evine kurban girmedi. Bu da baharat tüketimini otomatik olarak azaldı. Yeni nesil de eskisi gibi anne-babaları gibi evinde sucuk yapmıyorlar. Onlarla uğraşmıyor. Bu nedenle bayramdan önce beklediğimiz hareketlilik bu sene yaşayamadık. Sucuk baharatı ile diğer baharat satışlarımız eski senelere göre git gide düştüğünü söyleyebilirim” dedi.

ELİMİZDE GELDİĞİ KADAR ZAM YAPMAMAYA GAYRET EDİYORUZ.

Kurban Bayramı öncesi baharat fiyatlara pek yükselme yansıtmadığını söyleyen Zafer Çakır, bundan sonra yüzde 30 civarında bir fiyat artışı olacağı belirtti. BaharatçıÇakır, “Fiyatlarda büyük artışlar var normalde. Ama biz elimizden geldiği kadar müşterilerimize bunu yansıtmamaya çalıştık. Bu fiyat artışını sinemize çekmeye çalıştık. Kurban Bayramından önce onları üzmek istemedik. Ama bundan sonraki süreçte artık bu yükü biz de çok fazla kaldıramayız. Yavaş yavaş fiyatlarımıza yansıtmaya başlayacağız. Bu da yüzdelik diliminde yüzde 30 civarında bir artış olacağı ön görüyoruz” diye belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı