• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bank Asya yöneticilerinin FETÖ davasında ara karar

Bank Asya yöneticilerinin FETÖ davasında ara karar

– FETÖ’ye müzahir olan ve TMSF’ye devredildikten sonra iflasına karar verilen Bank Asya’nın eski genel müdür ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 5’i tutuklu 33 sanığın yargılanmasına devam edildi – Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan 2’sinin tahliyesine hükmetti İSTANBUL (AA) – Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) müzahir olan ve TMSF’ye devredildikten sonra iflasına karar verilen Bank Asya’nın eski […]

– FETÖ’ye müzahir olan ve TMSF’ye devredildikten sonra iflasına karar verilen Bank Asya’nın eski genel müdür ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 5’i tutuklu 33 sanığın yargılanmasına devam edildi – Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan 2’sinin tahliyesine hükmetti

İSTANBUL (AA) – Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) müzahir olan ve TMSF’ye devredildikten sonra iflasına karar verilen Bank Asya’nın eski genel müdür ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 5’i tutuklu 33 sanığın, ”silahlı terör örgütü kurmak” ve ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından yargılandığı davada 2 sanığın tahliyesine karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, 5’i tutuklu 15 sanık ve avukatları katıldı.

Duruşmada savunma yapan sanıklar, üzerilerine atılı suçlamaları reddederek, tahliye ve beraat talebinde bulunurken, sanık avukatları da tutuksuz sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, atılı suç vasfının değişme ihtimali, tutuklu kaldıkları süre ve mevcut delil durumunu dikkate alarak, sanıklar Kahraman Bora ve Zekeriya Tütüncü’nün tahliyesine hükmetti. Sanık Tütüncü’nün tahliye kararında ayrıca, sağlık mazeretinin dikkate alındığı belirtilirken, heyet her iki sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verdi.

Heyet, sanıklar Abdullah Çelik, Yusuf Çilkoparan ve İsa Kaya’nın, ByLock kullanıcısı oldukları ve Bank Asya hesaplarındaki hareketlerini dikkate alarak, bu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Savunması alınmayan sanık Mehmet Atilla Topçu hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesini kararlaştıran heyet, bir sonraki celse gizli tanık “Seramik” ile birlikte bazı tanıkların dinlenebilmesi için duruşmayı erteledi.

– İddianameden

İddianamede, bankanın 2011-2013 tarihleri arasında genel müdürlüğünü yapan Abdullah Çelik ve eski genel müdür yardımcısı Hakan Fatih Büyükadalı’nın ”silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan ayrı ayrı 15 yıldan 22,5 yıla kadar, bankada farklı birimlerde yöneticilik yapan 31 sanığın da “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan hapis cezalarına çarptırılmaları talep ediliyor.

FETÖ/PDY tarafından örgütlü olarak suç gelirinin elde edilmesi, bankacılık sistemine sokulması ve aklanması ile FETÖ/PDY’ye finansman sağlanmasında Asya Katılım Bankası AŞ’nin, örgütün mali yönetiminin merkezi olduğu vurgulanan iddianamede, bankanın resmiyette kurucu ve yöneticileri başkanları olsa da eldeki bilgiler ve kurumsal mali raporlar bankanın FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla kurulduğu, Gülen’in liderliğinde ve örgütünce özellikle 2011 yılı ve sonrasında yönetildiği sonucunun ortaya çıktığı belirtiliyor.

İddianamede, ”Örgütün bankayı kurmasındaki ve yönetmesindeki amacının, örgütün elde ettiği suç gelirlerinin aklanmasında, muhafazasında ve koordinesinde kurumsal bir yapı içerisinde yönetmek olduğu anlaşılmaktadır.” değerlendirmesi yapılıyor.

https://www.sabah.com.tr/ Sabah.com.tr internet sitesinden alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı