• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİZ DEVLETİMİZE GÜVENMEK İSTİYORUZ

BİZ DEVLETİMİZE GÜVENMEK İSTİYORUZ

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gületekin Uysal  ise şöyle konuştu; “Vaka sayılarından başlayarak çeşitli verilerin, rakamların kamuoyundan farklı gerekçelerle saklandığını, perdelendiğini görüyoruz. Üstelik meseleyi neredeyse beka meselesine indirgediklerine de şahit olduk. Pandemi başladığından bu yana verilerin sağlıklı bir şekilde paylaşılmasından başlayarak eleştirilecek pek çok şey olmasına karşın, dilimizi ısırarak sorumluluk duygusu içinde değerlendirmeler yaptık.Bütün […]

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gületekin Uysal  ise şöyle konuştu; “Vaka sayılarından başlayarak çeşitli verilerin, rakamların kamuoyundan farklı gerekçelerle saklandığını, perdelendiğini görüyoruz. Üstelik meseleyi neredeyse beka meselesine indirgediklerine de şahit olduk. Pandemi başladığından bu yana verilerin sağlıklı bir şekilde paylaşılmasından başlayarak eleştirilecek pek çok şey olmasına karşın, dilimizi ısırarak sorumluluk duygusu içinde değerlendirmeler yaptık.Bütün kafa karışıklığına rağmen biz devletimize güvenmek istiyoruz. Vatandaşımız da devletimize güvensin. Çeşitli değerlendirmelerde insanlarımızın zihninin bulandırıldığının farkındayız ama bilim insanlarının tavsiyelerine kulak verilmeli. Siyasiler ve toplumun kanaat önderlerinin de sorumluluk anlayışı içinde açıklamalar yapmaları lazım. Biz, olumlu görüşümüzü kamuoyu ile paylaşıyoruz. Şimdiye kadar ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet hastalığı geçiren vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun diliyorum” dedi

VETERİNER HEKİMLİĞİ SADECE HAYVAN SAĞLIĞI ÜZERİNDEN DÜŞÜNMEMEK GEREKİR

Uysal sözlerini şöyle sürdürdü; “Tabi son günlerde çeşitli aşıların gündeme geldiğini görüyoruz.  Cumhuriyetin ilk yallarından ve geriye baktığımızda Baytar mektepleri, tıbbiyeler gibi şeylerle ilk adımları atılmıştı.  Ama maalesef ben yaptım oldu mantığı ile  bizde her adımı reform diye bir iktidar sürecini yaşadık 18  yıllık süreçte. Veteriner Hekimliği sadece hayvan sağlığı üzerinden düşünmemek gerekir. Bu tıp alanının güvenliğinden başlayarak insan sağlığına bir zincir. Önümüzdeki süreçte bu veterinerlerin daha uzun bir görev alabileceğini düşünüyorum ve yetkililerimizin bu çerçevede değerlendirmelerini bekliyorum. Yerli aşılarda ise çeşitli üniversitelerin bünyesinde bazı çalışmalar devam ediyor. Tabi kurumların birikimlerine d air bütçeler çok önemli. Dünya’da bu tür salgınlar hastalıklar olağanüstü, felaketler daha aktif daha etkin bir devlet mekanizmasını etkin hale getiriyor. Bu açıdan önümüzdeki süreçte de bu tür risklerin her daim olabileceği için dünyada rekabetin konvansiyonel savaş  meydanlarında değil farklı farklı gıda güvenliğinden başlayarak  dünyanın sağlığını ekonomileri ulusal ilişkileri tehdit ettiği gerçeği gördüğü ortada. Türkiye’nin de bu süreçlere ulusal süreçte alt yapılarını en hızlı süreçte etkin bir şekilde yapmak zorundadır” ifadelerini kullandı.

BAKANLIĞIMIZIN SİSTEMİNE UYMAYA VE AŞI OLMAYA DAVET EDİYORUZ

Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya; “Covıd-19 aşıları yapılmaya başlandı. Sağlık Bakanlığımız öncelediği sistem dahilinde bütün halkımızı Bakanlığımızın sistemine uymaya ve aşı olmaya davet ediyoruz.  Çin , Alman  aşıları geldikçe  vatandaşlarımız aşılanmaya başlanacak. Yerli aşıda ise Kayseri, Antalya  ve Ege Üniversitesinde yerli aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle Kayseri aşısı en önde gitmektedir.  Kayseri aşısının büyük ihtimal ile Nisan’a kadar tamamlanacağı düşünülüyor. Zaten yerli aşı üretildiğinde hiçbir aşı sıkıntısı kalmayacak. Aşıların vurulma günü olarak Bakanlık 28 gün olarak belirledi.  Aşı konusunda devletimiz bütün önlemleri aldı. Sağlık çalışanlarının hastalıktan korunması hem virüsün bulaşmasını engeller hem de en çok riskli temasa maruz kalan sağlık personelinin hastalanması nedeniyle sağlık hizmetlerinin aksama ihtimalini ortadan kaldırırSayın Sağlık Bakanımız medyanın önünde bu aşıyı vuruldu. 28 gün sonra ikinci dozunu vurulacak. Halkımıza söyleyelim; bir sıkıntı yok elhamdülillah tüm tetkikleri yapıldı. Özellikle de şunu söyleyelim, bu ölü bir hücre olduğu için, çocukluğumuzdan da hatırlarsak hepimiz bu tür aşıları zamanında olduk. Çocuk felci, çiçek, verem aşısı gibi bir sürü aşıyı o dönemlerimizde olduk. Bunlarda aynı mantıkla yapılan aşılardı. Ölü hücrelerin vücuda verilip vücuttaki savunma sistemini harekete geçirmek içindi” dedi.

HALKIMIZI AŞI VURULMASI İÇİN TEŞVİK EDİYORUZ

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven’ de görüşlerini belirtti. Yurdunuseven; ” Tabi öncelikle sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız aşılanacaktır. Bu kademeli şekilde sağlık bakanlığı tarafından da açıklandı. Yavaş  yavaş aşağı yaşlara da inerek tüm halkımızı aşılayacağız.” dedi. Yurdunuseven sözlerini şu şekilde sürdürüdü;  “Şu anda gelen aşı Çin’den gelen inaktif dediğimiz, ölü virüs hücrelerini barındıran bir aşı. Vücut çocukluğumuzdan beri yaptığı gibi ölü hücre vererek vücudun direncini artırma, savunma mekanizmasını hareketlendirme anlamında üretilen bir aşıdır. İki doz halinde vurulacaktır. Birinci dozdan yaklaşık 28 gün sonra ikinci doz vurulacak.  Çünkü yapılan çalışmalar sonrasında en yüksek antikor üretimi noktasının 28. günde ortaya çıktığı tespit edildi. Şu an halkımızı çekinmeden aşı vurulması için teşvik ediyoruz ve halkımıza tavsiye ediyoruz. Onları çağırıyoruz aşı olsunlar. Çünkü toplumumuzun %60’ı aşı olduğu takdirde bu virüsün baskılanması ve kontrol altına alınması söz konusudur. İnşallah Allah’ın izniyle, aşının da yardımıyla bu gerçekleşecektir. Biz hükümet olarak da bu aşı çalışmalarını destekliyoruz. Şu anda bildiğim kadarıyla Erciyes Üniversitesi’de 3. faz aşılar üzerinde çalışılıyor. Yedi farklı aşı çalışması devam ediyor. İnşallah nisan, mayıs ayları gibi Türk aşısı da gelecektir. Tabi bu arada geçecek bir zaman da söz konusu. Bu nedenle halkımıza gelen aşıyı olmasını tavsiye ediyoruz. İnşallah biz de sıramız gelince aşımızı olacağız. ”

“HEPİMİZ BU TÜR AŞILARI ZAMANINDA OLDUK”

Yurdunuseven;  “Aşı Ocak başında geldi ve 14 günlük inceleme sürecine girdi. Bizim vücut yapımız uygunluğu veya diğer teknik bilgilerle araştırması yapıldı. Şu anda bunun hiçbir sıkıntısının olmadığı ve izin çıktığı için, hatırlarsınız Sayın Sağlık Bakanımız medyanın önünde bu aşıyı vuruldu. 28 gün sonra ikinci dozunu vurulacak. Halkımıza söyleyelim; bir sıkıntı yok elhamdülillah tüm tetkikleri yapıldı. Özellikle de şunu söyleyelim, bu ölü bir hücre olduğu için, çocukluğumuzdan da hatırlarsak hepimiz bu tür aşıları zamanında olduk. Çocuk felci, çiçek, verem aşısı gibi bir sürü aşıyı o dönemlerimizde olduk. Bunlarda aynı mantıkla yapılan aşılardı. Ölü hücrelerin vücuda verilip vücuttaki savunma sistemini harekete geçirmek içindi” diyerek sözlerini tamamladı.

1600 SAĞLIK ÇALIŞANI AŞILANDI

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği üzere bugün koronavirüs aşıları öncelikli gruplarda yapılmaya başlandı” diyerek sözlerine başlayan Ak Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay; “ Şehrimizde de sağlık çalışanları Çarşamba akşamından itibaren hastanede istiyorsa randevu alıp aşısını yaptırabiliyor. Bununla birlikte alternatif olarak aile hekimi tarafından da yapılabiliyor. Şehrimizde görev yapan 9552 sağlık çalışanı var ve bugün saat 15:00’a kadar 1600 sağlık çalışanı aşılandı.

881 BİN VATANDAŞIMIZA 4,2 MİLYAR TL ÖDEME YAPILDI

Uluçay sözlerine şöyle devam etti; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti hükümeti ile Türkiye, tüm dünyanın gıpta ile baktığı etkin ve çözüm odaklı bir yönetim ile güçlü olarak bu süreci yönetti. Pandemiden zarar gören her kesim için devlet tarafından hayata geçirilen ‘Sosyal Koruma Kalkanı’ 41 Milyar TL’yi geçti. Mart ayından bu yana devletin kısa çalışma ödeneğinden 3,6 milyon çalışan İçin 21,8 Milyar TL ödeme yapıldı. İşverenlerce pandemiden ötürü ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar İçin devlet nakdi ücret desteğinden 2 milyonu aşkın çalışana 5,1 Milyar TL ödeme yapıldı. Salgının etkilerini atlatarak normal çalışma dönemine dönen iş yerlerine devlet ‘Normalleşme Desteği’ ile destekledi. Devletin iş yerlerine verdiği ‘Normalleşme Destek’ paketinden 2 Milyon 126 Bin 115 sigortalı faydalandı.1,7 Milyar TL prim desteği sağlandı. Pandemi döneminde “İşsizlik Ödeneği” olarak 881 Bin vatandaşımıza 4,2 Milyar TL ödeme yapıldı.  Allah’in izniyle pandemi süreci bittiğinde hiç şüphesiz hepimiz AK Parti hükümetinin sosyal devlet ilkesi doğrultusunda milletinin yanında nasıl yer aldığını, tek bir mağduriyet dahi yaşatmadığını ve mutlak başarılarını konuşacağız. Rabb’im daim ve muvafak eylesin” diyerek sözlerini tamamladı.

ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE HALKIN AYDINLATILMASINI İSTİYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal; “Pandeminin başladığından bu yana süreci çok ta iyi yönetemeyen bir ak parti iktidarı ile karşı karşıyayız” dedi. Köksal, “Biliyorsunuz pandeminin başında halka beş tane maskeyi dağıtamadılar. Arkasından maske satışı yasaklandı. İnsanlar maskeye erişemediler ve sonunda maskenin satışını serbest bırakmak zorunda kaldılar. Yani bir maskeyi dağıtım sürecini bile eline yüzüne bulaştıran bir Ak Parti hükümeti ile karşı karşıya kaldık. Dünya kendi vatandaşlarına yeteri miktarda grip aşısı siparişi verirken ne yazık ki Türkiye’ye yeterli sayıda grip aşısı getirilmedi ve bu yüzden birçok vatandaşımız grip aşısı vurulamadı. Covid-19 aşısı sürecinde de halkın yeterli derecede bilgilendirilmesini, aşı takvimi, aşılamayla ilgili bilgiler konusunda şeffaf bir şekilde halkın aydınlatılmasını istiyoruz” dedi.

MASKE, MESAFE VE HİJYENE DE DİKKAT EDELİM

Köksal sözlerini şöyle sürdürdü; “Cumhuriyet Halk Partisi olarak en başından beri bilim kurulunun tavsiye kararlarına uyulması gerektiğini, korona ile mücadele noktasında elimizden gelen desteği vereceğimizi belirttik. Şimdide diyoruz ki evet hiçbir aşının yüzde yüz etkisi yoktur. Ama salgından korunmanın en önemli yolu da aşılanmadır. Bağışıklığın kazanılması için, ülke nüfusunun yüzde atmışının aşılanması gerekiyor. Yani bu da Türkiye’de yaklaşık 65 milyon vatandaşımızın aşılanması demek. Bu noktada bilim insanlarının tavsiyelerine uyulması gerektiğinin kanaatindeyim. Aşı sırası bizlere gelirse aşılanacağız.  Aşı sırası gelen vatandaşlarımın da aşı olmasını kendi takdirlerine bırakıyorum. Çünkü salgından korunmanın en önemli yollarından birinin aşılanma olduğunu bugün bilim insanları söylüyor. Bizde bilimin ışığında, bilimin tavsiye kararlarına uyalım. Yinede tabi ki maske, mesafe ve hijyene de dikkat etmek, tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor. İktidarın bu noktada halkın sağlığını düşünmesi, aşı takvimini şeffaf bir biçimde açıklamasını, aşılandırmayla ilgili bilgileri sürekli kamu spotlarında paylaşmasını istiyoruz. Aynı bu da hasta sayılarına dönmesin. Sağlık Bakanlığı dünyada olmayan bir şey yaptı. Hasta ve vaka ayrımı yaptı. Bu da o sürece benzemesin. Kim ne kadar aşı getirttiyse, nerelere oluyorsa bunlar herkesle paylaşılsın. Burada bir ayrıcalık tanınmasın ve buraya siyaseti sokmasınlar. Gerçekten bütün vatandaşlarımız aşıdan eşit şekilde hastalık ve yaş durumuna göre yararlansın diyoruz” ifadelerini kullandı.

“HERKES RAHAT BİR ŞEKİLDE AŞIYA ERİŞİM SAĞLASIN”

Köksal, “Dün akşam ilimizde sağlık çalışanlarının aşı randevuları almaları istenmiş. Fakat sağlık çalışanları bilgisayar sistemine girdiklerinde sistemin çökmüş olduğunu görmüşler. Birçoğu randevu alamamış ya da aile hekimliklerinden randevu almışlar. Aile hekimliklerine randevu saatinde gittiklerinde de gelen aşının sadece o aile hekimliğinde çalışan personel için gönderildiğini öğrenmişler. Şimdi tekrar randevu alıyorlar ve aşılanmaya çalışıyorlar. Bu tür aksaklıklar olmasın. Yani insanlar aşılanması için yok internete gir yok bunu yap şeklinde çok da prosedür işlemleriyle uğraşmak zorunda kalamasın. Herkes rahat ve kolay bir şekilde aşıya erişim sağlasın. Bu noktada bakanlıklar lütfen görevlerini eksiksiz doğru düzgün ve şeffaf bir şekilde yerine getirsin” dedi.

“BİZ YERLİ AŞI ÜRETİMİNİ DESTEKLİYORUZ”

Hıfzıssıhha Aşı Enstitüsü; Atatürk’ün bu ülkeye en büyük armağanlarından birisidir. 20’nin üzerinde aşı üretip biz bunu  tüm dünyaya satıyorduk diye sözlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, “Kendi aşımızı üretiyorduk. Fakat 2011 yılında Tayyip Erdoğan’ın kararıyla kapatıldı. Şimdi ülke olarak biz kendi aşımızı üretemememizin bir yandan da bedelini ödüyoruz. O yüzden bir an önce korona virüste bize gösterdi ki kendi yerli aşımızı üretmek durumundayız. Bu konudaki bilimsel çalışmaları desteklemek durumundayız. Hıfzıssıhha  yeni koşullara göre açılarak yenilenerek her türlü maddi manevi olarak desteklenerek bir an önce yerli aşımızın çıkması gerekiyor. Sadece korona için değil her türlü aşının ülkemizde üretilebilmesi için herkesin elinden gelen desteği vermesi gerekiyor. Biz yerli üretimi bu noktada destekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

VATANDAŞLARIMIZIN AŞI VURULMASINDA HİÇBİR SAKINCA GÖRMÜYORUM

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mustafa Mısırlıoğlu’da görüşlerini belirtti, Mısırlıoğlu şöyle konuştu; “vatandaşlarımızın şunu bilmesi lazım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir Devlettir. Devletin uygulamış olduğu sağlık projelerine uymak zorundayız. Devlet vatandaşını riske atmaz.  Devletimize güvenmek zorundayız. Devletimiz aşıyı test etti. Türk Milletini virüsten koruyabileceğini ıspatladı.  Bize düşende bu aşıyı kullanmaktır.  Ben bu konuda yapılan eleştirileri yersiz buluyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 83 Milyon vatandaşı ile büyük bir devlettir.   Sağlık Bakanlığı da Devletimizin Sağlık Bakanlığı. Araştırmıştır ve gerekli önlemleri almıştır. Şahsen sıra bana geldiğinde aşı olacağım.   Önce yerli aşı çıkmış olsa daha güzel olurdu. Yerli aşımız dururken neden ithal aşı vurulalım.  Vatandaşlarımızın aşı vurulmasında hiçbir sakınca görmüyorum.   Yerli aşı konusunda bizim önümüzde 120 gün gibi süre var” ifadelerini kullandı.

BİZ SAĞLIK CAMİAMIZ İLE GURUR DUYUYORUZ

Afyonkarahisar İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban; “ Başta Cumhurbaşkanımıza olmak üzere Sağlık Bakanımıza ve tüm yetkililerimize teşekkür ediyorum. Biz çok güveniyoruz. Hükümetimiz tavsiye etti, hatta kendileri yatırdılar, bizde sıramız geldiği zaman hiç düşünmeden yaptıracağız.  Yerli aşı çalışmalarını büyük bir mutluluk ile takip ediyoruz. İnşallah Nisan Ayı sonrasında da Ülkemizde ve Dünya’da bu aşıyı kullanacağız.  Hiç kimse sosyal medya’da dolaşan yalan haberlere itibar etmesin, hepsi bir komplo teorisidir. 200 yıl önce de çıkan aşılar da 2 Milyon insanı kurtardı.  Biz Bakanlığımıza güveniyoruz, vatandaşlarımız şüphe ile bakmasın. Dünya Sağlık Örgütü incelemeler yaptı ve tamamen güvenli olduğunu belirtti. Biz sağlık camiamız ile gurur duyuyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı