• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Botların yağmur ve karlı havada bize hizmet etmek için olduğunu unutmayın

Botların yağmur ve karlı havada bize hizmet etmek için olduğunu unutmayın

“Evde bir önceki seneden kalanlar olsa da her kış alışveriş sitelerindeki veya mağazalarda ki birbirinden cezbedici çizme ve botlara bakmaktan kendimizi alıkoyamayız. Hatta çoğu zaman işimize yaramadığı halde, sırf indirimde olduğu için aldıklarımız da olur. Peki bot, çizme alırken nelere dikkat etmeliyiz. Kışlık bot satın alırken yapılan en yaygın hatalardan biri, gördüğünüz ve beğendiğiniz ilk […]

“Evde bir önceki seneden kalanlar olsa da her kış alışveriş sitelerindeki veya mağazalarda ki birbirinden cezbedici çizme ve botlara bakmaktan kendimizi alıkoyamayız. Hatta çoğu zaman işimize yaramadığı halde, sırf indirimde olduğu için aldıklarımız da olur. Peki bot, çizme alırken nelere dikkat etmeliyiz.

Kışlık bot satın alırken yapılan en yaygın hatalardan biri, gördüğünüz ve beğendiğiniz ilk çifti almaktır. Kışlık bot alışverişi en eğlenceli olanlarından olmasa da gardırobunuzun önemli bir parçasıdır, bu nedenle biraz zaman ayırmalı ve olabildiğince kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

Yıllardır yazlık ayakkabı, Kışlık Bot satan Mustafa Tikit ; Kışlık bot alırken, dolabınızdakileri gözden geçirin ve bir benzerini almamaya özen gösterin. Botlarınızı arka arkaya aylarca giyeceğinizi unutmayın, bu nedenle en iyisi, tüm kıyafetlerinizle kombinleyebileceğiniz nötr tonları seçmek olsun” dedi. Tikit sözlerine şöyle devam etti; “Göz alıcı, dikkat çekici olanları satın almak istemeniz çok normal. Ancak kışlık botların soğuk ve çamurlu aylarda bize bir amaca hizmet etmek için olduğunu unutmayın. Ayağımızı soğuktan, yağmurdan ve kardan korumak en önemli vazifesidir. En doğru kararı vermek için, moda yerine işlev hakkında düşünmelisiniz.

RAHATLIK ÖN PLANDA OLMALI

“Kışlık botlarınızı hemen her gün giyeceksiniz” diyerek sözlerine devam eden Tikit; “ Dolayısıyla rahatlık sizin için en önemli kriter olmalı. İyi bir kışlık bot, ayak kemerinizi ve tabanınızı desteklemeli. Taban astarı ayağınızı destekleyecek özellikte olmalı. Aynı zamanda bağcıkların özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Ayağınızı tepeden tırnağa kuşatan bağcıklı modeller rahatlık konusunda en iyileridir. Özellikle kar yağdığında bağcıklarla desteklenen ayağınız yürüyüş konusunda size kolaylık sağlar. Tabii ki her şeyden önce ayağınızı sıcak tutması önemli olacaktır. Kışlık bot çeşitlerini incelerken hangi malzemeden yapıldığı konusu ayağınızı sıcak tutup tutmayacağını belirleyecektir. Ayağınızı sıcak tutacak materyallerden üretilmiş kışlık botları tercih etmelisiniz. Deri bunlardan biridir”

SOĞUK ZEMİNDEN KORUYACAK KALINLIKTA OLMASI ÖNEMLİ

İçi yünlü kışlık bot seçimi de bir hayli önemli. Sentetik yünler ayağınızı terletip rahatsız eder; gerçek yün ise bir yandan ayağın tamamını sıcaklık etkisi altına alırken bir yandan derinizin nefes almasına olanak sağlar; böylece ayaklarınız durduk yere terlemez. Tüm bunlara ek olarak aynı zamanda bot tabanının sizi soğuk zeminden koruyacak kalınlıkta olmasına özen göstermelisiniz. Ayakkabı giymemizin en önemli sebebi ayağımızı dış etkenlerden soğuktan, sıcaktan yağmurdan ya da çamurdan korumasıdır. Aynı zamanda sıklığımızı tamamlayabilmemiz için gereken zorunlu bir ihtiyaçtır. Her şeyden önce ayakkabımızın her zaman rahat olmasını isteriz rahatsız bir ayakkabıyla kim tüm gününü geçirmek ister ki. Ayakkabının ortopedik olmasına, ortopedik olmasa bile üzerinde rahat hareket edebileceğimiz ayağımızı acıtmayan ayakkabıları seçmeye özen göstermeliyiz aksi takdirde nasır ve varislere davetiye çıkartmış olabiliriz” diyerek sözlerini tamamladı.

AYAK BİLEĞİNİZE UYGUN AYAĞINIZI TAM SARAN BİR BOT BULAMAZSINIZ

Bir diğer ayakkabı satıcısı Hatice Dalkılınç ise kadınlara dair tavsiyelerde bulundu.  Dalkılınç; “Kadınların dikkat etmesi gereken ilk kural ayağın büyük ya da küçük olmasıdır.  Büyükse, ayağı daha küçük gösteren ayakkabılar tercih edilmelidir. Eğer ayağınız büyük numaraysa bir bakıma şanslı sayılabilirsiniz demektir çünkü her zaman indirimde olan ve en son tükenen ayakkabılar büyük numaralı ayakkabılardır. Aynı zamanda ayak bileğinin kalınlığına veya inceliğine göre seçilmelidir. Eğer Ayak bileğiniz inceyse bot veya çizme alırken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Asla ayak bileğinize uygun ayağınızı tam saran bir bot bulamazsınız. Botun ayağınızda pot durmasını istemiyorsanız kısa botları tercih etmelisiniz. Botta en önemli şey ayağı zarif göstermesidir zaten bot diğer ayakkabılara oranla kaba ve kalın bir ayakkabıdır. Eğer dolgu topuk bot ya da traktör topuk alırsanız olduğundan daha da kaba gözükecektir.”

EN ÇOK GÖRDÜĞÜMÜZ BOT TÜRÜ BİLEK ÜSTÜDÜR

Dalkılınç; “En tehlikesiz bot türü ise bileğin üzerindeki yarım botlardır bu yılın rendi olmakla beraber çok şık modellerle farklı farklı renklerle bu seneki yerlerini aldı. Bu yıl kadınlarda en çok gördüğümüz bot türü ise bilek üstüdür. Gelelim çizmelere çizme, her kadının dolabında muhakkak vardır ve çizme giymek cesaret ister çünkü bacaklarınızı daha çok ortaya çıkarır. Eğer bacak boyunuz kısaysa ve pantolonla giyiyorsanız gerçekten bu hayatınızın hatası olabilir. Çizme, fotoğrafta da görüldüğü gibi eteklerle veya elbiselerle daha güzel durmaktadır. Eğer bacak boyunuz uzunsa o zaman pantolonla giymenizi öneririm.Eğer boyunuz kısaysa bacak boyunuzun daha uzun gözükmesi için bantsız veya bağcıksız bileği gösteren ayakkabı seçmelisiniz” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı