• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Tarihin dönüm noktalarından Milli mücadelenin en çetin geçtiği illerden Afyonkarahisar Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı, Büyük Taarruz’un sevk ve idare edildiği ve mili mücadelenin karargâhı Afyonkarahisar zaferin 97. Yılını kutlandı. Büyük Taarruz Zafer Haftası kutlama törenleri başladı. Türkiye’nin birçok farklı ilinden çok sayıda katılımcının gelmesiyle şölen havasında kutlanan etkinliklerinde de Büyük Taarruz Zafer Haftası büyük bir […]

Tarihin dönüm noktalarından Milli mücadelenin en çetin geçtiği illerden Afyonkarahisar Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı, Büyük Taarruz’un sevk ve idare edildiği ve mili mücadelenin karargâhı Afyonkarahisar zaferin 97. Yılını kutlandı.

Büyük Taarruz Zafer Haftası kutlama törenleri başladı. Türkiye’nin birçok farklı ilinden çok sayıda katılımcının gelmesiyle şölen havasında kutlanan etkinliklerinde de Büyük Taarruz Zafer Haftası büyük bir coşku ile kutlandı. Büyük Taarruz’un 97. yıl dönümü kutlamaları Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesindeki Atatürk Evi’nin önündeki törenle başladı.

Bu toprak için canlarını feda edenleri asla unutmayacağız

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, Atatürk ve silah arkadaşlarının 25 Ağustos 1922 Cuma günü akşamı Zafer Yolu’ndan Kocatepe’ye yürüdüğünü ve 26 Ağustos sabahı Büyük Taarruz’un başladığını belirtti.  Eroğlu “Şuhut ilçemiz çok önemlidir. Zafer kolay kazanılmadı. İstiklalimize ve istikbalimize giden yol işte bu yoldur. Özellikle bugün de Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençler ve misafirler aynen 97 yıl önce kahraman ordumuzun yürüdüğü bu Zafer Yolu’nu yürüyerek Kocatepe’ye gidiyoruz. 1071 tarihinden itibaren bu vatan için, bu bayrak ve bu toprak için canlarını seve seve feda eden şehitlerimiz var. Şu an eminim ki bizler yürürken şehitlerimiz de bizlerle birlikte yürüyecek. Çünkü bizim anlayışımız ve dinimizde şu var; şehitler ölmez”dedi. Daha sonra protokol üyeleri Büyük Taarruz Karargah Evi’ndeki hatıra defterine duygu ve düşüncelerini yazdı. Milletvekili Eroğlu ve beraberindeki protokol üyeleri daha sonra Kocatepe’den alınan toprak ve Türk bayrağını 9 Eylül günü İzmir’e ulaşacak atlı birliğe teslim etti. Atatürk Evi’ndeki törenden sonra mehter takımı eşliğinde atlı süvari birlikleri ile Şuhut Şehir Stadı’na yürüyüş yapıldı.

Anadolu’nun ebediyete kadar Türk yurdu olarak kalacak

Program daha sonra Şuhut Şehir Stadyumunda devam etti. Törende konuşan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz,” Bu büyük zaferin, Türk’ün bağımsızlık mücadelesindeki yılmaz ve sarsılmaz iradesinin tezahürü, Anadolu’nun ebediyete kadar Türk yurdu olarak kalacağının tüm dünyaya ilanı” olduğunu söyledi. Tutulmaz ; “Türk ordusunun tarih yazan genetiğini o gece bu topraklarda yeniden harekete geçirdiğini kaydeden Tutulmaz; “Büyük Zafer’le, Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelleri bu topraklarda atılmış, Afyonkarahisar ‘Cumhuriyet’in kazanıldığı topraklar’ olmuştur. Yaşlısıyla, genciyle yediden yetmişe tüm Anadolu işte bu topraklardan savunulmaya başlanmıştır. Ülkemiz üzerinde oynanan oyun ve ülkemizin hedef alınması, şekil ve oyuncuları değişerek devam etmektedir. Bu nedenle uyanık olmaya ve tedbirlerimizi almaya devam etmek zorundayız. Bu gücü tarihimizden almalı ve bugün olduğu gibi tarihteki önemli günlerimizi bu anlayışla idrak etmeliyiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

Dünyanın merkezi Türkiye

 

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ın konuşmasının ardından kürsüye Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu çıktı. Eroğlu “Milletimiz kahraman bir millettir. Dolaysıyla varını yoğunu vererek kahraman ordumuz önce Sakarya’da bir destan yazdı. Daha sonra burada Büyük Taarruz başladı. Şanlı bir zaferle düşman 9 Eylül’de denize döküldü. Cumhuriyet kuruldu. Sevgili gençler, şunu unutmayalım; bu coğrafya dünyanın gözünü diktiği bir merkez olacak. Dünyanın merkezi Türkiye. Bu bakımdan burada ayakta kalmanın bedeli çok ağırdır. Bu yüzden çok çalışmamız gerekir. Sevgili gençler; büyük hedeflere kilitlenmemiz lazım.”

Törende askeri bando konser verdi. Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) halk oyunları ekibi gösteri sundu. Törende daha sonra sanatçı Uğur Işılak konser verdi.

Şehitlerimiz’deki aynı heyecanla yürüyün

Program daha sonra Çakırözü köyünde devam etti. Çakırözü Köyüne gelen Protokol üyeleri ve vatandaşlar yürüyüşün başlayacağı alanda toplandı.  Burada uğurlama konuşması yapan Orman ve Su İşleri eski Bakanı Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu ; “Devletimiz ilelebet payidar olsun.  Allah bir daha istiklal marşı yazdırmasın. Aziz Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyete ulaşıp üzerine çıkmak en büyük hedefimiz olması lazım, bunun için hep birlikte çok çalışacağız. Birlik beraberlik ve kardeşliğimizi daha da pekiştireceğiz. Bu coğrafya da ayakta kalmanın yegâne yolu güçlü olmaktan geçiyor. Ordumuz güçlü olacak, kurumlar güçlü olacak ve milletimiz güçlü olacak. Bilim ve teknolojide çok daha ileri gitmemiz gerekiyor. İşte bu Kocatepe’ye çıkan yolu aşkla şevkle ve bu şuurla yürümemiz lazım.  Gençler sizlere gönülden teşekkür ediyorum, geleceğimizin teminatı sizlersiniz dolayısı ile bu yolu yürürken şunu unutmayın 97 yıl önce kahraman ordumuz nasıl bir şuurla azim ve idare ile, vatanı kurtarmak, bayrağı dalgalandırma ülküsü ile yürüdü ise bizde aynı idealle yürüyelim.  Ben inanıyorum ki şehitlerimiz de bizimle birlikte yürüyecek, çünkü şehitler ölmez” dedi.

Konuşmaların ardında vatandaşlar Çakırözü Köyünden Kocatepe’ye doğru yürüdüler.

Törene, Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Tutulmaz’ın yanı sıra TBMM Divan Katibi Üyesi ve CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Garnizon ve İkmal Komutanı Özdemir Şan, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, ilçe ve Belde Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, Kurum ve Kuruluş müdürleri,Askeri Erkan,Hisar Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hakan Dilek ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı