• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Çadırda yaşamayı kendisi istedi”

“Çadırda yaşamayı kendisi istedi”

Alevi Kültür Dernekleri Afyonkarahisar Şube Başkanı Mustafa Güllü, Dinar’da çadırda yanan ve daha sonra Afyonkarahisar Valililiğinin yardım etmediği yönünde çıkan haberler üzerine Dinar’da Roman vatandaşlarla bir araya gelerek bir açıklamada bulundu. Güllü, Vali Tutulmaz’ın yaşlı kadının bir eve taşınması yönünde talimat verdiğini ancak kadının çadırında yaşamak istediğini dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde dinar’da yaşadığı […]

Alevi Kültür Dernekleri Afyonkarahisar Şube Başkanı Mustafa Güllü, Dinar’da çadırda yanan ve daha sonra Afyonkarahisar Valililiğinin yardım etmediği yönünde çıkan haberler üzerine Dinar’da Roman vatandaşlarla bir araya gelerek bir açıklamada bulundu. Güllü, Vali Tutulmaz’ın yaşlı kadının bir eve taşınması yönünde talimat verdiğini ancak kadının çadırında yaşamak istediğini dile getirdi.


Geçtiğimiz günlerde dinar’da yaşadığı çadırda çıkan yangında hayatını kaybeden bir vatandaşın daha önce yardımcı olunmadığı yönünde çıkan haberlerin ve söylentilerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Alevi Kültür Dernekleri Afyonkarahisar Şube Başkanı Mustafa Güllü, Roman vatandaşlarla birlikte açıklamada bulundu. Güllü, “Bir ay önce Dinar’da çadırda yaşayan bir anamız yanarak can verdi. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Yanmanın ne demek olduğunu bizler geçmişte de Sivas’ta yaşadık, acı bir olay. Ama olmasaydı daha iyiydi diyoruz. Ondan dolayı burada yaşayan tüm canlarımızın başı sağ olsun. Bizi ikinci üzen konu bu basında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilinin gündeme getirmiş olduğu konu. İşte Afyonkarahisar Valisinden ev istenmiş, ev verilmemiş, konteynır istenmiş konteynır verilmemiş. Fakat konteynır istendiğinde ‘bunlar Romansa baş verin’ şeklinde söylentiler çıktı, bizi en üzen konu bu. Bir vali bunu der mi demez mi bunun araştırmasını buraya yapmaya geldik. Fakat Afyonkarahisardaki Valimiz Mustafa Tutulmaz beyle aşağı yukarı 2 yıldır toplantılarda olsun, dilek ve temennilerimizde olsun şuana kadar Sayın Valimizden bizler böyle bir tepki görmedik. Bu sözü söyleyecek biri olmadığına inandığımız için bunun aslı, astarı nedir bu konuyu öğrenelim dedik” diye konuştu.


“Sosyal yardımlaşmadan her türlü yardımı alıyorlar”


Vali Tutulmaz’ın ‘Romansa boş ver’ şeklinde söz söylediği yönünde çıkan söylentilerin yalan olduğunu dile getiren Dernek Başkanı Güllü, “Yanan anamızın oğlunun mektup yazıp valiye iletildiği, valide bu mektuba karşılık ‘Romansa boş verin’ dediği söylendi. Biz bunu yanan anamızın oğluyla da görüşmemizde kendisinin okumuşluğu. Yazmışlığı olmadığını. Böyle bir mektup yazmadığını, kendisinin de böyle bir şey söylemediğini ve akrabalarından da herhangi birinin vali beyin ‘Romansa boş ver’ şeklide söylenmediği dile getirildi. Bunun dışarıdan her hangi birinin söylediği dile getirildi. Bunu da ben şiddetle kınıyorum. Burada yaşayan canlarımızın devletle karşı karşıya getirilmelerini hiç tasvip etmiyorum. Çok ayıplıyorum. O yüzden lanet olsun diyorum böyle bir iftira atanlara. Kaymakamla görüşmemizde de burada yaşayan insanlarla yaptığımız görüşmelerde de çadırda yaşayan anamıza sosyal hakların verildiğini, kendisine kiralık daire tutulması yönünde yardımcı olunacağı iletilmiş. Kendisi çadırında yaşamaya devam edeceklerini, çünkü akrabalarının burada olduğu söylenmiş. Yaşlılar yurduna yerleştirilmesi konusunda yardımcı olunacağı söylenmiş, oğlu buna karşı gelmiş çünkü kendide özürlü olduğu için gayet buda doğal, anasının yanında kalmasını istemiş. Kendileri şuanda sosyal yardımlaşmadan her türlü yardımı alıyorlar. Vali beyinde bu konuda yapacağı bir şey yok, çünkü kendi gitmek istemeyen insanı kimse zorlayamaz” dedi.


 

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı