• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ÇAKIR “Hasta olmamak için aşının yapılması çok çok uygun bir durum”

ÇAKIR “Hasta olmamak için aşının yapılması çok çok uygun bir durum”

13 Ocak akşamı gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısında Çin’den gelen ve 14 günlük inceleme süresi dolan CoronaVac aşısına acil kullanım onayı çıkmasını takiben, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan aşılama yapıldı. 81 ile gönderilen aşılarla beraber sağlık çalışanlarına da aşılama yapılmaya başladı konuyla ilgili konuşan Yerel Basın Birliği Afyonkarahisar İl Temsilcisi Zafer Murat […]

13 Ocak akşamı gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısında Çin’den gelen ve 14 günlük inceleme süresi dolan CoronaVac aşısına acil kullanım onayı çıkmasını takiben, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan aşılama yapıldı.

81 ile gönderilen aşılarla beraber sağlık çalışanlarına da aşılama yapılmaya başladı konuyla ilgili konuşan Yerel Basın Birliği Afyonkarahisar İl Temsilcisi Zafer Murat Çakır uygulanan aşılamanın doğru ve yerinde bir karar olduğunu söyledi. Çakır “Aşı gelmiş ve bu aşının da devlet yapılmasını öngörmüş, çünkü ciddi bir pandemi var ortada, bu pandeminin önüne geçilmesi gerekiyor. Bunun için her yol şuanda mubah. Tabi ki bir sürü tartışma var şuanda dünya sağlık örgütünün ve süreç içerisinde bizim de öğrendiğimiz aşının 4-5 yıllık bir süreç içerisinde onaylanması bütün deneylerinin yapılması gerektiği ama bunu gerektirecek bir koşul değil, şuanda pandemi koşulu var. Dünya üzerinde dağılım var bunun engellenmesi ve perde arkasında asıl sorunumuz var, pandeminin geride bıraktığı kalp, solunum gibi arkada sorunlar bırakıyor. Bu aslında daha büyük bir risk. Bu durumda da hasta olmamak için aşının yapılması çok çok uygun bir durum. Eğer bizim sağlık bakanımız, sağlık üyelerimiz, bu konunun uzmanı olan makamlar eğer onayladılarsa biz bunlara bence uymalıyız. Buradaki sorun bireysel bir sorun değil, toplumsal bir sorun, toplumu korumak için gereklidir” ifadelerini kullandı.

“YERLİ AŞI GEREKLİ”

Sözlerine devam eden Çakır “Türkiye’de ki aşı merkezinin mevcut iktidar döneminde kapatılmasıydı. Keşke kapatılmasaydı bugün daha çok çalışıyor olurduk, daha çok yetişmiş eleman olurdu. Belki de aşıyı biz herkesten önce yapabilirdik. Maalesef devletin üstünde yük görünen bazı şeyler çok önemli noktalarda bir anda çok büyük etkiler gösterebiliyor. Tekrar böyle bir çalışmayı bekliyoruz devleti yönetmeye çalışan hükümetten bekliyoruz. Buzulların erimesi sonrası binlerce yıldır buzul altında kalmış organizmaların tekrar suya karışıp bizimle muhatap olabilecekleri ki biz bunlara karşı bağışıklı değiliz. Ya da tanımıyoruz, tanımadığımız şeyler hastalık yaratabilir. Bunların tamamen önlenmesi için Türkiye’de bu aşı için gerekli. Yerli aşı olursa da çok sevinirim” diyerek sözlerini noktaladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı