• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ÇATALZEYTİN’E AFYON DAMGA VURDU

ÇATALZEYTİN’E AFYON DAMGA VURDU

İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban Kastamonu’da yaşanan sel afetini Hisar Gazetemize değerlendirdi. Çoban geçici görevle atanan Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in çok kısa sürede büyük işler başardığını belirtti. Kastamonu’da kısa bir süre önce yaşanan sel afeti bütün Türkiye’yi derinden üzdü. Sel bölgesine ülkemizin çeşitli yerlerinden gerek maddi gerek manevi yardımlar ulaştırılarak yerel halkın yarasını sarmaya […]

İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban Kastamonu’da yaşanan sel afetini Hisar Gazetemize değerlendirdi. Çoban geçici görevle atanan Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in çok kısa sürede büyük işler başardığını belirtti.
Kastamonu’da kısa bir süre önce yaşanan sel afeti bütün Türkiye’yi derinden üzdü. Sel bölgesine ülkemizin çeşitli yerlerinden gerek maddi gerek manevi yardımlar ulaştırılarak yerel halkın yarasını sarmaya çalıştı. Afet Bölgesinde Türkiye’de ilk defa 6 vali geçici olarak görevlendirildi. İlimizde başarıyla görevini yapan Vali Gökmen Çiçek, Kastamonu’nun Çatalzeytin İlçesi’ne geçici olarak görevlendirildi. Vali Çiçek’in göreve gelmesiyle birlikte burada hummalı bir çalışma başladı. Çiçek’e, Afyonkarahisar İl Özel İdaresi’nden de büyük destek geldi. Afyon İl Özel idaresi’nden sel bölgesine 6 damperli kamyonu 3 eskavatörü, 1 dozeri, 1 Loderi, 1 Beko Loderi, 2 tane tırı, 3 tane tır öncüsü aracımız var, İki greyder, 2 silindir, 1 binek aracı ve toplam 23 personelle bu bölgeye sevk etti. Kısa bir süre önce bu bölgedeki yapılan çalışmaları yerinde gören İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban burada yaşanan olayları gazetemize değerlendirdi.
Afetin boyutlarının çok yüksek olduğunu belirten Çoban; “Kastamonu ziyaret ile ilgili gördüğüm şey muhtemelen 500 yılda bir görülen bir afetten bahsediliyor. Gerçekten boyutları çok yüksek. Düşünün Afyonkarahisar’a bir yılda ortalama 400 kilo yağmur yağmıyor. Afyonkarahisar’da 1 yılda yağan yağmurdan daha fazlasının 1 günde, bir ile, bir ilçeye düştüğünü düşündüğünüz zaman, bu yağışın ne denli felakete yol açabileceğini görüyorsunuz.” Dedi.
TOPRAKLARININ YÜZDE 67’Sİ ORMAN. %33’Ü ORMAN DIŞI
Kasaba çok ilginç bir yerde olduğunu söyleyen Başkan Çoban; Türkiye’de orman varlığı en yüksek olan il olduğunu belirtti. Çoban; Topraklarının yüzde 67’si orman. %33’ü orman dışı ve yine Türkiye’de Orman Genel Müdürlüğünün sattığı orman emvallerinin gelirinin yüzde 10’u tek başına Kastamonu’dan elde ediliyormuş. Kastamonu’da ormanların ve ormana dayalı üretimlerin neden yüksek olduğunu anlatmak için anlatıyorum. Bu nedenle orman malları yüksek üretildiği için tomruk dediğimiz depolanan keresteler orada çok daha fazla. İşte yağışın şiddetli olması, her tarafta tomrukların olması, yağışla birlikte bu tomrukların derelere vadilere inme sonucunda, bunların yaptığı basınç ve sertlemeler vesilesiyle maalesef beklenilenden ya da olabileceğinden çok daha fazla bir olumsuz etkinin olduğunu da orada gözlemledik.”

KASTAMONU’NUN ÇOK GENİŞ YERLEŞKESİ VAR
Ülkenin depremlerle afetlerde artık bilinçli bir ülke haline geldiğini belirten Çoban; “Bugün Amerika, Almanya gibi çok gelişmiş ülkeler bile afetlerden sonra Afet bölgelerine intikalde zorlanırken Devletimiz sağ olsun tüm kurumlarıyla bakanlarıyla en alt düzeydeki işçisiyle yardım kuruluşlarıyla bu tür afet bölgelerine hemen intihar edebiliyor. Kastamonu’da 380.000 nüfus var, 20 tane ilçe var, 1054 tane köy var. Devletimiz, yollar açılmadan önce helikopterlerle jeneratör, gıda maddesi, su ve benzeri ihtiyaç hattını derhal karşılamış. Yani insanlar Tabiri caizse 6 saat bile yemeksiz ya da susuz ya da diğer ihtiyaçlarından ayrı kalmamışlar. Yine devletimizin Çevre şehircilik bakanı, İçişleri Bakanı ve diğer ilgili bakanlar olay olur olmaz hemen bölgeyi intikal etmişler. Bizim gördüğümüz Sayın afetlerle sorumlu bakan olan Süleyman Soylu Bey hiç oradan ayrılmıyor. Gece 12’de gece 1’de gece 2’de bile gitseniz onu Afet Koordinasyon Merkezi çalışırken görebiliyorsunuz. Devletimiz imkânlarla orada.” TÜRKİYE’DE İLK DEFA BÖYLE BİR UYGULAMA OLDU
Başkan Çoban; “Hemen hemen tüm illerimizden, belediyelerimizden, her siyasi görüşten olan belediyelerimizden bunu özellikle belirtmek istiyorum, orada ne ihtiyaç varsa, araç, gereç, ekipman, makine, hepsi orada verilen görevleri en güzel şekilde yerine getirmeye çalışmışlar. Yine Devletimiz ben ilk defa bunu duydum. Şimdiye kadar böyle bir uygulama görmemiştim. Bu sel bölgesinde her ilçeye illerinde bu tür afetlerdeki müdahalede nam kazanmış başarı elde etmiş valilerimizi görevlendirmiş. 6 tane ilçeye, 6 tane vali görevlendirilmiş. Çatalzeytin ilçemize de Afyon Valimiz Gökmen Çiçek Bey görevlendirilmiş.”
EKİPLERİMİZİ SEFERBER ETTİM
Vali Gökmen Çiçek’in bu göreve verilmesinden sonra Afyon İl Özel İdare ekiplerini seferber ettiğini belirten Çoban; “Bizim geçen Cumartesiden bu yana yol ulaşım müdürümüz Faik Karakoç Bey, yeni kanalizasyon müdürümüz Kadir Örnek Bey ve ekipleri, afetten bir gün sonrasında itibaren görev bölgesinde yerine almışlar ve hala şu an orada görevlerine devam ediyorlar. Çatalzeytin 40 tane Köyü var. Hemen hemen 38 Köy Yolu kapanmış idi ve köylerin çoğunda problem vardı. Su müdürümüz köyde su problemini hemen çözmüş. Tabii yerel katkılarla bu iş çözülmüş. Yol müdürümüz de Sayın valimizin koordinasyonunda bizim gittiğimiz gün itibarıyla 37 Köyün ulaşımı sağlanmıştı. Sadece Çatak diye bir köye ulaşım daha bitmemişti. Bizden bir gün sonra da yani pazar günü itibariyle de Çatak köyü dolaşımın olduğunu hem medyadan hem de internetten öğrenmiş olduk. Şu an Çatalzeytin ilçemizde ulaşılamayan köy kalmamış oldu. Biz tabi Şu an Afyon İl Özel idaremizin sel bölgesinde yani Kastamonu’da 6 damperli kamyonu 3 eskavatörü, 1 dozeri, 1 Loderi, 1 Beko Loderi, 2 tane tırı, yani bu tırlar iş makinesi taşıma amaçlı. İki tane böyle tırımız var, 3 tane tır öncüsü aracımız var, İki greyderimiz, 2 silindirimiz, 1 binek aracımız ve toplam 23 personelimiz bu bölgede görev yapıyor.” Dedi.
İLK DEFA BİZ ZİYARET ETTİK
Başkan Çoban bu ziyaretlerinden sonra diğer İl Genel Meclis Başkanlarının da buraya geldiğini dile getirerek; “İşte bu 23 personelimize, onların müdürlerine ve özellikle değerli valimiz Gökmen Çiçek Bey’e, hem Başarı dilemek hem de moral vermek amacıyla buradan, İl Genel Meclis Üyelerimizle ve değerli Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven Bey ile bir ziyaret gerçekleştirdik. Orada öğrendik ki illerden bu şekilde yapılan ilk ziyareti biz yapmış. Bizden sonra da diğer İl Özel İdare yetkilileri de kendi ziyaretlerini yapmaya başladılar. Yani biz bu konuda da bir örnek almış olduk,bir öncü rolünü üstlenmiş olduk. Buradaki amacımız hem sel bölgesinde afet bölgesinde ne tür şeyler yaşanmış, yaşanmışlıktan sonra ne tür tedbirler alınıyor, afetle ilgili sıkıntılar nelerdir, hem burada yerinde görüp tecrübe elde etmek amacıyla ama daha da önemlisi, az önce belirttiğim gibi Oradaki çalışan ekiplerimize değerli Valimize başarı dilemek, moral vermek amacıyla gittik.”ifadelerine yer verdi.
ÇİÇEK BURADA DA BAŞARILARA İMZA ATTI
Başkan Çoban; “Bir de şunu söylemekte bir beis görmüyorum. Afyon’umuz bir sucuğuyla, lokumu ile öne çıkmış bir ilimiz. Orada bizim arkadaşlarımızdan ve değerli Valimiz’den, gerek oradaki yerel halktan, gerek de diyelim Artvin’den gelmiş bir ekip, Çorum’dan gelmiş bir yol ekibi, Aydın’dan gelmiş bir su kanalizasyon ekibi değerli valimizi görünce, işte Afyon’un lokumundan hiç görmedik Sayın Valim gibi talepler olunca Sayın valimizin de oradaki çalışanlara yerel halka dağıtması amacıyla buradan da bol bol sucuk lokum götürdük. Orada bir Belediye Başkanı sayın valimiz buraya gelinceye kadar biz burada bürokratlarla Kaymakamlığı İlçe müdürleri ile diğer yetkililerle siyasilerle bir araya gelemiyorduk. Aramızda ufak tefek çekişmeler vardı ama Sayın valimizin liderlik ruhu, gelir gelmez ekip ruhunu ortaya koyması bizlere örnek olması ondaki azim gayret bizi bir araya getirdi kenetlendik. Bize bu bakımdan çok büyük bir moral oldu. Tabii afet istenmez ama bazen afetlerde bir takım artılar da ilçelere ve illere getirebiliyor. İlçemizin birçok sorunu Sayın Valimize ilettik. Sayın valimiz kanalıyla birçok sel afet dışındaki sorunu da çözmüş olduk. Ben böylesine çalışkan, böylesine uyumlu insanları bir araya getiren lider ruhuna sahip bir vali, bir idareci görmedim dedi. İnanın bunu anlatırken gözünden yaş geliyordur belediye başkanının. Çok hisliydi. Bize son sözü şu oldu: “Valimiz bana ne derse hiç düşünmeden yaparım. Hatta desin ki ya Sayın Başkan görevinden istifa et derse, hiç düşünmeden istifa dilekçesini imzalarım gibi bir cümle kullandı. Bu da o bölgede Sayın Valimizin nasıl bir iz ve nasıl bir etki bıraktığının en güzel göstergesi.” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı