• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
COVID-19 elimizden aldı tüm güzel anları

COVID-19 elimizden aldı tüm güzel anları

  İftar çadırları, evlerinde çorba kaynatacak durumu olmayanlar boynu bükük kalmasın diye kurulurdu Bundan 2 yıl öncesinde yaşlılarımız “nerde o eski Ramazanlar” diye sitem eder iç geçirirdi. COVID-19 çıktı o günleri de arar olduk. Sevdiklerimizle bir araya gelemedik, dostlarımızla oturup bir iftar yapamadık. İFTARLARDA SEVDİKLERİMİZDEN AYRI BIRAKTI Bizde Ramazan paylaşmak demek, kardeşlik demek. Konaklarda kurulan […]

 

İftar çadırları, evlerinde çorba kaynatacak durumu olmayanlar boynu bükük kalmasın diye kurulurdu

Bundan 2 yıl öncesinde yaşlılarımız “nerde o eski Ramazanlar” diye sitem eder iç geçirirdi. COVID-19 çıktı o günleri de arar olduk. Sevdiklerimizle bir araya gelemedik, dostlarımızla oturup bir iftar yapamadık.

İFTARLARDA SEVDİKLERİMİZDEN AYRI BIRAKTI

Bizde Ramazan paylaşmak demek, kardeşlik demek. Konaklarda kurulan mükellef sofralara zengin fakir her kesimden halkın davetsiz gelip oturduğu bir ay demek. Ramazan ayı zenginlerin fakirleri gözettiği bir aydı. Yine bu ay fakir fukaranın tanımadıkları kimseler tarafından mahalle bakkalından borcunun sildirildiği bir aydı. Hacivat – Karagöz’ün binlerce insanı bir araya toplayıp eğlendirdiği bir aydı. Maalesef COVID-19 hepsini aldı elimizden. Tüm Dünyada dostların birbirleri ile görüşmesini engelleyen, sevenlerin arasına giren,  kimimizi aylarca yoğun bakımda yatıran kimimizi aramızdan ayıran COVID-19 bu yıl Ramazan’da iftarlarda sevdiklerimizden ayrı bıraktı.

SOFRALAR GÜZEL ANININ KONUŞULDUĞU GÜZEL YER HALİNE GELİRDİ

Ramazan denilince akla gelen bir gelenek topluca yenilen iftar yemekleri olurdu. Bu yemekler genellikle hayır amacıyla veriliyordu. Zengin, dar gelirli fark etmeksizin, herkesin aynı sofrada birbirleriyle güzel anılar paylaşmasını sağlıyordu. Sofrada bulunan yemekler Ramazan ayının güzelliğini yansıtıyordu. İyilik Trenleri Türkiye’yi dolaşır, binlerce insanın aynı anda birbirleri ile iftar yapmalarını sağlardı.  Aile ziyaretleri yapılır, dostlar buluşur, küçükler büyükleri ile aynı sofrada buluşurdu. Ramazan sofraları, büyüklerin ve küçüklerin aynı sofrada doyasıya sohbet ettikleri ve bir sürü güzel anının konuşulduğu güzel yer haline gelirdi. Ramazan’da dargınlar barışır, ihtiyacı olan kişilere yardımda bulunulur. Kısacası herkesin bir arada bulunduğu, birlik ve beraberliğin önemsendiği bir ay olarak geçirilirdi. COVID-19 elimizden aldı tüm bu güzel anları.

İFTAR ÇADIRLARI KİMSENİN BOYNU BÜKÜK KALMASIN DİYE KURULURDU

Ramazan’ın farklı bir heyecanı olurdu, çarşı pazar kalabalıklaşır, alışverişler artardı. Esnafın yüzü güler ekonomiye can gelirdi. Her şeyden önemlisi bereket olurdu. Bu Ramazan ayında maalesef hafta sonları dışarı çıkmak yasak.  Pide kuyruğunda beklerken dönen muhabbetler olurdu ve o kokuyla insanlar pişen ekmekle terbiyesini ve nefsini de pişirirdi. Artık sosyal mesafeli ve sınırlı bir şekilde fırının içerisine alındığı için tanımadığımız insanlarla gerçekleştirdiğimiz o samimi muhabbetleri de COVID-19 bizden aldı. Ramazanın belki de en büyük eğlencesi Gölge Oyunlarıydı. Bir perdede Hacivat ve Karagöz, perde önünde ise seyirciler, arkasında ise seslendirenler. Eski Ramazanların vazgeçilmezlerinden biri olan gölge oyunları Ramazanla özdeşleşmiş geleneklerdendi. Virüs bu güzel eğlenceyi de aldı bizden. İftar çadırları, evlerinde çorba kaynatacak durumu olmayanlar boynu bükük kalmasın diye kurulurdu. Çocuklara şefkatle yaklaşılıp sevilir, gönülleri kırılmamaya çalışılırdı. Şehrin merkezine kurulan fuar alanlarında kitap ve süsleme sergileri açılırdı veya farklı etkinlikler düzenlenirdi.  İnsanlar Ramazan’da amacın sadece karnını doyurmak olmadığını, bütün bedenin ve ruhun ibadeti olduğu farkına varırdı. İnsanlar Teravih’te omuz omuza namaz kılardı. COVID-19 onu da aldı. YURDANUR MERGEN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı