• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Darbeci yarbay, telsiz konuşmalarına rağmen suçlamaları inkar etti

Darbeci yarbay, telsiz konuşmalarına rağmen suçlamaları inkar etti

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında aktif rol alarak birçok vatandaşın şehit olması veya yaralanmasında talimatları bulunan darbeci sanıklar, yargılandıkları davalarda, elde edilen görüntü, ses kayıtları ile tanıkların teşhis ve anlatımlarına rağmen savunmalarını “inkar politikası” üzerine kurmayı sürdürüyor. Cezaevine girdikten sonra örgüt talimatı çerçevesinde inkar yolunu seçen sanıkların savunmalarında öne sürdükleri tezlerin birçoğu, kanıtlanan delillerle […]

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında aktif rol alarak birçok vatandaşın şehit olması veya yaralanmasında talimatları bulunan darbeci sanıklar, yargılandıkları davalarda, elde edilen görüntü, ses kayıtları ile tanıkların teşhis ve anlatımlarına rağmen savunmalarını “inkar politikası” üzerine kurmayı sürdürüyor.

Cezaevine girdikten sonra örgüt talimatı çerçevesinde inkar yolunu seçen sanıkların savunmalarında öne sürdükleri tezlerin birçoğu, kanıtlanan delillerle çürütüldü.

Darbeci Çınar’ın, 13-14 Temmuz 2016’da Maltepe’deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlıgˆı Karargah binasında darbe giris¸iminin İstanbul ayagˆında go¨revli darbeci albay Muzaffer Düzenli’nin o¨ncu¨lu¨gˆu¨nde yapılan toplantıya is¸tirak ettigˆi, so¨z konusu toplantıda Sabiha Go¨kc¸en Havalimanının kontrolu¨nu¨n sagˆlanmasında go¨revlendirildigˆi tespit edildi.

Çınar’ın darbe girişiminde telsiz konuşmalarına katıldığı ve aynı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan darbeci eski tuğgeneral Özkan Aydoğdu’nun koordinesinde hareket ettiği, Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlıgˆında olay gu¨nu¨ karargah no¨betini ifa eden bir uzman çavuş tarafından teslim edilen telsiz go¨ru¨s¸melerine ilis¸kin notlarda ortaya çıktı.

Darbe girişimi sırasında 2. Zırhlı Tugay Komutanlığında görevli olan tutuklu sanık eski kurmay yarbay Şakir Çınar, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın 25 Ağustos 2017 tarihinde yapılan duruşmasında savunma yaptı.

Çınar, 15 Temmuz’da, idari amiri eski Tugay Komutanı tutuklu sanık Tuğgeneral Özkan Aydoğdu’nun emriyle zırhlı birlikleri hazırladığını kabul ederek, “Sabiha Gökçen Havalimanı’nın güvenliğini sağlamak için” görevlendirildiğini öne sürdü.

Aydoğdu’nun “Sıkıyönetim ilan edildi” dediğini aktaran Çınar, bu emri sorgulamadığını, sadece verilen emir doğrultusunda kışlada hazırlıklar yaptığını anlattı.

– Telsiz konuşmalarına rağmen, “aldatıldık” dedi

Davanın iddianamesinde kendisiyle birlikte hareket eden askerlere olay gecesinde ”Sabiha Go¨kc¸en Havalimanının gu¨venligˆinin sagˆlanacagˆını, silah kullanma yetkilerinin bulundugˆunu ve direnen kis¸ilere yo¨nelik bu yetkinin kullanılması gerektigˆini” söylediği tespit edilmesine rağmen darbeci Çınar, savunmasında terör saldırısı beklentisiyle emniyet güçlerine yardım etmek için havalimanına gittiğini iddia ederek, inkarını sürdürdü.

Çınar, Sabiha Gökçen Havalimanı’na gittikleri sırada halkın tepkisiyle karşılaştığını belirterek, “Önümüz, arkamız hep halktı. Tankın üstüne dahi çıkıyorlardı. Hareket edemezdik ve etmedik de. Çünkü halkın veya personelin zarar görme durumu vardı. Eğer ki darbe niyetiyle gitseydik 8 zırhlı araçla daha kötü sonuçlar olabilirdi. Aldatıldık, kandırıldık.” diyerek hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Emir komuta zinciri içinde verilen görevi icra ettiğini savunan Çınar, darbe girişimini öğrendiğinde ise geri dönmek için emir verdiğini, zırhlı araçların etrafı halk tarafından kapatıldığı için geri dönemediklerini iddia etti.

– Darbeci sanığın telsiz konuşmaları

Darbe girişimi sırasında “IRMAK 81” telsiz kodunu kullanan Çınar ile “IRMAK 1” kodunu kullanan eski tuğgeneral Aydoğdu arasında geçen konuşmalar ise saatleriyle iddianamede şöyle yer aldı:

“IRMAK 1: 2 tane ZPT bekliyorum 1 No’lu nizamiyeye/ 22.35

IRMAK 81: Unsurlar çıkış yaptı diğer unsurları nizamiye bölgesinde/ 22.35

IRMAK 81: İlk unsurlar nizamiye bölgesinde tertiplendiği diğer unsurlar çıkış hazırlığında/ 22.37

IRMAK 81: Tüm unsurlar ile çıkıyoruz nizamiyedeyiz / 22.51

IRMAK 1: Mevki bildirin/ 23.27

IRMAK 81: Sabiha Gökçen Nöbetine/ 23.27

IRMAK 1: İhtiyat sizde mi / 23.27

IRMAK 81: Olumsuz / 23.37

IRMAK 81: Nizamiye yaklaşıyorum yoğun trafik var / 23.33

IRMAK 1: Köprüye 1 polis aracı yaklaşıyor dikkatli olun / 23.33

NOT: Eski Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, telsizde birçok birlik komutanıyla irtibat halinde.

IRMAK 81: Vukuatımız yok giremiyoruz çok yoğun trafik var / 23.43

IRMAK 81: Trafik kapalı polisler tarafından kapatıldı. Jandarma çatışın emri almış / 23.58

IRMAK 1: Basıp geçin / 23.58

IRMAK 81: Yolu açıp geçeceğiz / 23.58″

– “Çatışacağız mesajını komutanın gönlünü almak için atmış”

Savunmasına devam eden Çınar, konusu suç teşkil eden emir almadığını ve vermediğini savundu. Çınar’a, kışladan çıkmadan önce birliklere yaptığı konuşma ile WhatsApp grubunda paylaştığı “Sabiha Gökçen sivil trafikten dolayı nizamiyeye giremiyoruz. PÖH (polis özel harekat) ‘Çatışacağız’ diyormuş. Jandarmaya sivil trafiği hemen açıp çatışacağız.” mesajı soruldu.

Konuşma yaptığını ve mesaj attığını kabul eden Çınar, “Konuşmamda ‘TSK yönetime el koymuştur.’ şeklinde ifadem olmadı. Onur Kara’nın böyle bir ifadesi var, bu ifadeyi kabul etmiyorum. WhatsApp konusu ise komutanım kızmıştı. Bana ‘Grupta bilgi vermiyor muşsun.’ diye kızmıştı. Ben de gönlünü almak için mesajı attım.” dedi.

Savunması sırasında, “Zırhlı birliklerin kışla dışına hangi şartlarda çıkış yapması gerektiğini biliyor musun?” şeklindeki soruya tutuklu sanık Çınar, “Genel anlamda bilgi sahibiyiz. Ancak çok acil olunması emredildiği için tugayda karmaşa ve hengame oluştu. Böyle bir ortamda düşünemedim. Ayrıca komutana güven de söz konusu. Tabur seviyesinde gelen sıkıyönetim emrini sorgulamam mümkün değil.” cevabını verdi.

Sanık Çınar, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Sabiha Gökçen Havalimanında gerçekleşen eylemine yönelik de “hava ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması” suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

https://www.sabah.com.tr/ Sabah.com.tr internet sitesinden alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı