• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Darbecilerin avukatına terör örgütü üyeliği davası

Darbecilerin avukatına terör örgütü üyeliği davası

FETÖ/PDY mensuplarının yargılamalarında müdafilik yapan Avukat Lale Beşe geçtiğimiz aylarda gözaltına alınmıştı. Hakkında soruşturma başlatılan şüpheli işlemleri ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Beşe hakkında yürütülen soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Hakkında iddianame düzenlendi. KİMLİĞİNİ KULLANDI İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Lale Beşe’nin özellikle darbe girişimi ve FETÖ yargılamalarında müdafilik yaptığı belirtildi. Beşe’nin sürekli ve ısrarla örgütün son […]

FETÖ/PDY mensuplarının yargılamalarında müdafilik yapan Avukat Lale Beşe geçtiğimiz aylarda gözaltına alınmıştı. Hakkında soruşturma başlatılan şüpheli işlemleri ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Beşe hakkında yürütülen soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Hakkında iddianame düzenlendi.

KİMLİĞİNİ KULLANDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Lale Beşe’nin özellikle darbe girişimi ve FETÖ yargılamalarında müdafilik yaptığı belirtildi. Beşe’nin sürekli ve ısrarla örgütün son dönemdeki kaos ve toparlanma amaçlarına hizmet eder şekilde toplum üzerinde saygınlık ve geçerlilik oluşturma amacıyla avukatlık kimliğini de kullanarak çok sayıda sosyal medya paylaşımında bulunduğu kaydedildi.

CİHAT YAYCI’YA HAKARET

İddianamede, avukat Lale Beşe’nin 30 Ağustos 2017, 12 Eylül 2017, 14 Aralık 2017 ve 17 Aralık 2017 tarihlerinde attığı paylaşımlara da yer verildi. Şüpheli Beşe’nin paylaşımlarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’ya yönelik hakaret içerikli paylaşımları dikkat çekti.

Yine iddianamede şüphelinin AK Parti’ye ve FETÖ ile mücadeleye yönelik aşağılayıcı paylaşımlarına da yer verildi. İddianamede, şüpheli Lale Beşe’nin müdafi olarak katıldığı 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ yargılamalarıyla ilgili FETÖ lehine olacak şekilde kendi kurgu, çarpıtma ve mesnetsiz savunmalarını mutlak gerçek kabul eden tarzda, aslında bu süreçte darbe girişimine karşı duranların cezalandırıldıkları ve gerçek darbecilerin görevlerine devam edip kendilerinden olmayanları yargı eliyle tasfiye sürecini yürüttükleri algısını yaymaya çalıştığı kaydedildi.

FETÖ İLE MÜCADELEYE OLUMSUZ ALGI

Şüphelinin darbe girişimiyle ilgili yargılamalarda da alışkanlık haline getirdiği, resmi rapor ve belgelerle ispatlanmış hususları yalnızca ‘sahtedir, inanmıyorum’ inkarcılığıyla görmezden gelip bir kısım komplo teorilerine dayanarak FETÖ lehine kafa karıştırma girişimlerini paylaşımlarında da FETÖ ile mücadele aleyhine olumsuz algı oluşturma yolunda kullanmaya devam ettiği ifade edildi.

İddianamede, darbe girişimi ve FETÖ ile ilgili yargılamaları, bu yargılamaları yürüten mahkemeleri ve darbe karşıtı komutanları itibarsızlaştırarak halkın gözünde darbe girişimine karşı duran ve FETÖ ile mücadele eden kamu görevlilerini sanki kripto FETÖ mensubu olarak göstermeyi amaçladığı belirtildi. Bu şekilde yargılanmakta olan örgüt mensuplarına ve darbe yanlısı askerlere destek arayan açıklamalarla terör örgütüne karşı sürdürülen mücadeleyi ve örgütte yaşanan çözülmeleri engellemeyi amaçladığı kaydedildi.

Şüphelinin, darbe girişimiyle ilgili soruşturma ve kovuşturmaları yürüten yargı mensuplarının kripto FETÖ mensubu komutanların güdümünde oldukları iftiralarıyla ve hatta bu yargı mensupları ve askeri görevlilerin bir ‘suç örgütü’ oldukları iftiralarıyla, bu soruşturmalar ve kovuşturmaları küçümseyerek, itibarsızlaştırarak sözde sahte delillere dayanan kural dışı işlemler yapıldığı yalanlarına yer vererek FETÖ lehine algı oluşturmaya çalıştığı belirtildi.

“DARBECİLERİ MASUMLAŞTIRMAK İÇİN…”

İddianamede şüphelinin paylaşımında kullandığı ‘RETÖ darbesi’ ifadesine de yer verildi. Şüphelinin ‘RETÖ darbesi’ söylemiyle darbe girişiminin tasfiye amaçlı kurgu olduğu algısını yayıp halkın gözünde darbe girişimine iştirak edenleri haklı ve masum göstermeye çalıştığı ifade edildi. İddianamede, şüphelinin tüm bu paylaşımlarında her fırsatta darbe yargılamalarında görev alan bir avukat olduğuna yer vererek paylaştığı çarpıtmalara sözde resmilik ve gerçeklik kılıfı uydurmaya da çabaladığı kaydedildi.

Şüpheli Beşe’nin FETÖ organizesinde gerçekleştirilen 15 Temmuz’u sözde belli bir grubun tasfiye amaçlı ‘kurgusu’ olduğunu, bu süreçteki terör ve darbe soruşturma ve kovuşturmalarını yürüten yargı kurumlarının bu tasfiye kurgusunun bir parçası olduklarını, hukuk dışı işlemlerle asıl darbe yanlısı kripto FETÖ’cülerin serbest bırakıldıklarını ancak darbeye karşı duranların haksız yere cezalandırıldıkları yalanlarıyla zaten yargılamalarda gündeme gelmiş ve yargısal olarak değerlendirilmiş konuları çarpıtarak kamuoyunda darbeci askerler ve FETÖ lehine algı oluşturmayı amaçladığı belirtildi. Şüphelinin bu sayede terör örgütüne destek sağlamayı, örgütün tabanını yeniden toparlanma umuduyla canlı tutmayı amaçladığı kaydedildi.

ÖRGÜTE DESTEK

Şüphelinin ısrarla ve sürekli olarak örgütün son dönemdeki amaç ve stratejisine uygun şekilde gerçekleştirdiği belirtildi. Şüphelinin örgüte destek arayışındaki paylaşımlarını yapma şekli, eylemindeki süreklilik ve yoğunluk, FETÖ üyeliği ve darbecilik iddialarıyla yargılanan veya bu suçlardan cezalandırılanlar lehine yapılmış paylaşımların sayısı ve şüphelinin paylaşımlarını takip eden 4 bin 400 kişilik takipçi kitlesi bir arada değerlendirildiğinde iradesini tamamen örgütün amaç ve hedeflerine terk ettiği kanaatine varıldığı belirtildi.

İddianamede, şüphelinin 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler öncesinde attığı Tweetlere de yer verildi. Beşe’nin attığı ‘Sonuçlar ne olursa olsun ortalık karışacak. Erken seçim 24 Haziran’ seklindeki tweetin kaos beklentili bir paylaşım olduğu kaydedildi.

İddianamede şüphelinin 24 Haziran seçimleri ardından Mısırlı bir yazara ait Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik isyanı ve darbeyi çağrıştıran yazısına onay verirerek ‘Evet maalesef haklısın Hany’ yazdığı görüldü.

Avukat Lale Beşe’nin paylaşımlarının örgütün son kurtuluş reçetesi olan 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nin meşruluğuna gölge düşürüp toplumsal kaos ve kargaşa ortamı oluşturarak örgütün yeniden toparlanmasını sağlamak amacına yönelik olduğu ifade edildi. Yasal olarak seçimle iş başına gelmiş Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın yazıda ‘alışılmadık/eleneksel olmayan’ şeklinde belirtilen, seçim dışında yasal olmayan yollarla iktidardan indirilmesi gerektiği yönünde çağrı niteliğindeki paylaşımının, 15 Temmuz darbe girişimi sebebiyle olağanüstü hal şartlarının halen devam ettiği, örgütün son çare olarak toplumsal ayaklanma beklentisinde olduğu ve genel seçimlerin henüz yapıldığı süreçte ulaştığı kişi sayısı itibariyle kamu barışını bozmaya elverişli olduğu, açıkça halkı kanunlara uymamaya tahrik suçunu oluşturduğu belirtildi.

İddianamede, şüphelinin 1 Ocak 2016 tarihinde Adolf Hitler ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yan yana yerleştirilmiş fotoğrafı herkesin görebileceği şekilde paylaştığı ve üzerine “Heil! Hitler Almanyası” yazdığı tespit edildi. Şüphelinin ayrıca belirli tarihlerde Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli paylaşımları belirlendi. Şüphelinin tüm bu paylaşımları birlikte değerlendirildiğince Lale Beşe’nin ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçunu işlediği kaydedildi.

AĞIR CEZADA HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Şüpheli hakkında ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’, ‘Halkı Kanunlara Uymamaya Tahrik’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na Alenen Hakaret’ suçları kapsamında hapis cezası istendi. Lale Beşe ilerleyen günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

https://www.sabah.com.tr/ Sabah.com.tr internet sitesinden alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı