• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diyanet İşleri Anayasal bir kurumdur

Diyanet İşleri Anayasal bir kurumdur

Sohbette bize kendini ve görevini  anlatan Kabukçu,” Benim memleketim Denizli, ilkokulu kendi ilçemde liseyi de Denizli İmamhatip Lisesi’nde okudum. Daha sonra İstanbul Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Yükseköğrenim gördüm. Türkiye’nin değişik yerlerinde ilçe vaizliği ve il müftülüğü yaptım. 4 sene önce de Ramazan Ayı’nda da Afyon İl Müftüsü olarak göreve başladım. Müftülük Merkez Teşkilat olarak Diyanet […]

Sohbette bize kendini ve görevini  anlatan Kabukçu,” Benim memleketim Denizli, ilkokulu kendi ilçemde liseyi de Denizli İmamhatip Lisesi’nde okudum. Daha sonra İstanbul Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Yükseköğrenim gördüm. Türkiye’nin değişik yerlerinde ilçe vaizliği ve il müftülüğü yaptım. 4 sene önce de Ramazan Ayı’nda da Afyon İl Müftüsü olarak göreve başladım. Müftülük Merkez Teşkilat olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı taşrada il ve ilçelerimize bağlıdır. Diyanet işleri başkanlığının 3 temel organı vardır; Merkez Teşkilat, Taşra Teşkilatı ve Yurtdışı Teşkilatıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı Anayasal bir kurumdur. İslam dininin inanç ve ibadeti ile ilgili işleri yürütmek üzere kendisine görev temin edilen bir kurumdur. Biz genel başlık olarak Camii hizmetleri ve Kuran kursu hizmetleri yürütüyoruz.Toplumu din konusunda aydınlatmak için bu hizmetleri yürütüyoruz.Ancak son yıllarda özellikle değişik kamu kurumları ile yapmış olduğumuz protokoller neticesinde örneğin cezaevlerinde, çocuk sevgi evlerinde, huzur evlerinde ve Aile Sosyal Politikalar ile yapmış olduğumuz ortak protokollerle, Milli Eğitim ile yapmış olduğumuz protokollerle yani toplumun deyimi ile yediden yetmişe ihtiyaç duyulan her  yerde çalışmaya gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.


DİN GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ


Aile sorunları ile yakından ilgilendiklerini belirten Kabukçu,”Bunun haricinde son yıllar özellikle Aile dini rehberlik programlarımız oluştu.Ailelerde oluşan problem ve sorunlara katkı sunmak amacıyla ilgili arkadaşlarımız diğer kurumlarla koordineli olarak bize düşen kısmından katkı sağlıyorlar. Ama bizi aşan veya uzmanlık alanımıza girmeyen konularda diğer arkadaşlarla hareket ediyoruz. Toplumun her kesiminde sağlıklı bilgi ulaşması açısından başkanlığımızın özellikle yüksek kurulun vermiş olduğu fetvaları önemsiyoruz. Çünkü son yıllarda gerek ülkemizde gerek Dünya’da din konusu çok tartışılıyor ve Dünya’nın üzerinde durduğu temel problemlerden birisi din güvenliği bunun altını çizmek istiyorum. Din ve dindarlık gibi tüm toplumu yakından ilgilendiren bir konuda din güvenliği açısından fetvaların güvenliği ve fetvaların kitabi olmasından insanların dünyalık imkanlarının farklı yerlere kullanılmaması son derece önemlidir. Başkanlığımızın diğer konusu ise toplumsal güvenlik özellikle camilerimizde bayanlara ve çocuklara yer açılması ile alakalı çalışmalar yapıyoruz. Ancak fiziki imkanların tabi ki bir günde düzelme imkanı yok özellikle engelli vatandaşlarımıza yönelikte imkan dahilinde camilerimizde düzenleme gayretleri gösteriyoruz. Yaz tatilinde belki bu toplumun tamamının ortak değerlerinden dini konuları ve kavramları ilk görüp öğrendiği yer camilerde ki yaz kurslarıdır. Yani bu açıdan aşağı yukarı toplumun her katmanında hizmet vermeye çalışıyoruz. Hastanelerde arkadaşlar manevi rehber olarak hasta ve hasta yakınlarına yönelik çalışmalar yürütüyorlar. Dolayısıyla yetişebildiğimiz her yerde bulunmaya gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.


 


AYSEL BÜYÜKKORKMAZ/ÖZEL

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı