• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Doğum, bebek bakımı ve emzirme üzerine merak edilenler

Doğum, bebek bakımı ve emzirme üzerine merak edilenler

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Aydemir, Covid-19 pandemisi döneminde yeni doğan sağlığı konusunda yaptığı açıklama ile doğum, bebek bakımı ve emzirme hakkında merak edilenleri anlattı. Çocuklarda kronik sağlık sorunlarının daha az görülmesi ve Covid-19’un hem daha az hem de […]

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Aydemir, Covid-19 pandemisi döneminde yeni doğan sağlığı konusunda yaptığı açıklama ile doğum, bebek bakımı ve emzirme hakkında merak edilenleri anlattı.

Çocuklarda kronik sağlık sorunlarının daha az görülmesi ve Covid-19’un hem daha az hem de hafif seyirli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Özge Aydemir, yeni doğan bebekler hakkında bilgiler de verdi. Aydemir, “Dünya Sağlık Örgütü’nün Mart 2020’de tüm dünyayı tehdit eden bir pandemi haline geldiğini ilan ettiği Covid-19 enfeksiyonu, orta yaş ve üzeri erişkinlerde daha ağır klinikle ölümcül seyretmektedir. Çocuklarda kronik sağlık sorunlarının daha az oluşu, bağışıklık sistemi ve virüsün vücuda girişinde rol oynayan reseptörlerindeki farklılıklar nedeniyle Covid-19 enfeksiyonu daha az görülmekte ve hastalık hafif seyirli olmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“YENİ DOĞAN DÖNEMİ ÇOCUKLUK ÇAĞININ EN HASSAS DÖNEMİ”

Annenin hamileliği sırasında geçirdiği enfeksiyonlar nedeniyle yeni doğan bebeklerin yüksek risk altında olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Özge Aydemir, hamilelik sırasında annenin geçirdiği enfeksiyonların da çocuğu etkileyebildiğini söyledi. Aydemir sözlerine şöyle devam etti: “Yaşamın ilk 28 gününü kapsayan yeni doğan dönemi çocukluk çağının en hassas dönemi olarak kabul edilmektedir. Yeni doğan bebekler özellikle de prematüreler bağışıklık sistemleri henüz olgunlaşmadığı için enfeksiyonlar açısından yüksek risk altındadır. Annenin gebeliği sırasında geçirdiği enfeksiyonlar da bebeği çeşitli şekillerde etkileyebilmektedir. Enfeksiyonların bebek üzerine etkileri gebeliğin hangi evresinde geçirildiğine göre değişkenlik gösterir. Gebeliğin ilk üç ayında geçirilen enfeksiyonlar düşük, doğumsal anomaliler ve anne karnında büyümenin yavaşlamasına yol açarken son aylarda geçirilen enfeksiyonlar bebekte aktif enfeksiyon bulguları ile karşımıza gelebilir. Ayrıca doğum sırasında annenin vücut sıvıları ile temas ve doğum sonrası anne ile yakın temas halinde olmaları nedeniyle yeni doğanların annelerinin geçirdiği enfeksiyonlardan etkilenme potansiyelleri yüksektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı