• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dünyadan Türkiye’ye sevgi seli – Son Dakika Haberler

Dünyadan Türkiye’ye sevgi seli – Son Dakika Haberler

Eğitim için dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye gelen gençler, memleketlerinden yürek dolusu sevgi getiriyor. Türkiye hakkında yürütülen algı operasyonları ve karalama kampanyalarına uluslararası arenada set olmak için Türkiye’de gazetecilik eğitimi alan gençler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın İslam dünyası ve ülkeleri için yaptıklarından dolayı övgü dolu sözlerle minnettarlıklarını diye getiriyorlar. Gençler SABAH’a şunları söyledi: TÜRKİYE KAŞIKÇI […]

Eğitim için dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye gelen gençler, memleketlerinden yürek dolusu sevgi getiriyor. Türkiye hakkında yürütülen algı operasyonları ve karalama kampanyalarına uluslararası arenada set olmak için Türkiye’de gazetecilik eğitimi alan gençler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın İslam dünyası ve ülkeleri için yaptıklarından dolayı övgü dolu sözlerle minnettarlıklarını diye getiriyorlar. Gençler SABAH’a şunları söyledi:

TÜRKİYE KAŞIKÇI OLAYINDA ŞEFFAFTI
Abdinoor Aden (27): Kenya’da BBC’de çalışıyordum, işimi bırakıp eğitim için buraya geldim. Kenya’da insanların gönlünde Türkiye’nin yeri çok başka. Erdoğan, Somali’ye Afrika dışında giden ilk lider. Bu Afrika’ya “zor durumda olduğunuzda ben sizinleyim” mesajı verdi. Biz de ona kalbimizi açtık. Ülkemde İnsanlar üzerinde ‘Çok Yaşa’ anlamına gelen ‘Viva Erdoğan’ yazan tişörtler giyiyorlar. Ülkemde birçok insanın telefon ve bilgisayar ekranlarında Erdoğan’ın resmi ve Türk bayrağı var. Türkiye orada çok insana umut oldu. Yardımlar sayesinde çok fazla insanın karnı doydu. Bunu görünce ‘Türkiye kilometreler ötesinden bize geldi, biz neden onların dilini kültürünü bilmiyoruz’ diye düşündüm. Buraya gelmeye karar verdim.Yabancı yayın organlarında Türkiye hakkında çok fazla olumsuz haber yapılıyor. Oysa Türk medyası Cemal Kaşıkçı olayında çok şeffaftı, haberleri gizlemedi. Türkiye haberleri dünyada her tarafa yayıldı.
Muhammed Alshaikh (28): Ben Gazze’den Ankara Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmak amacıyla Türkiye’ye geldim. Ülkemde yaşanan hak ihlallerine karşı dünyanın karşısında bizim arkamızda duran Türkiye’nin Gazzelilerin gönlünde çok ayrı bir yeri var. Davos’ta İsrail’e meydan okuyan yüce gönüllü Erdoğan memleketimin göz bebeği. Onun her zaman bizimle olduğunu biliyoruz. Türkiye, hem insani yardımlarla hem de yürekten desteği ile bize güç veriyor. Benim Filistinli olduğumu öğrenen Türkler burada benden sevgisini esirgemiyor. Bu iki millet arasındaki gönül köprüsü sayesinde oluyor. Gazze’de de 4 yıl gazetecilik yaptım. Filistin’de olanları dünyaya anlatmak istedim.
Mobessera Jahan Fatima (29): Bangladeş’te insanlara uluslararası yayın organlarından Türkiye ile ilgili çok yanlış bilgiler veriliyor. Türkiye hakkında çok yanlış bilgiler veriliyor. 15 Temmuz’da Erdoğan’ın kaçtığını ve darbenin başarılı olduğunu söylüyorlardı. Bana ülkemden ulaşan gazeteci arkadaşlarıma “Erdoğan hiçbir yere gitmedi, halkı onun arkasında durdu ve darbe girişimi başarılı olmadı” dedim. Ben memleketimde bile böyle bir sıcaklık bulamadım. Burası benim ikinci vatanım gibi oldu.

‘ULUSLARARASI EĞİTİMDE CİDDİ MESAFE ALDIK’
Yurtdışı Türkler Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren: YTB şu anda yaklaşık 17 bin 500 yabancı öğrenciye burs veriyor. Biz ne olursa olsun kaliteli öğrenci sayısını arttırmak ve onları iyi üniversitelere yollamak istiyoruz. YTB Türkiye Bursları projesinin arkasında ciddi bir emek var. Türkiye uluslararası eğitim konusunda ciddi mesafe kaydetti. Üniversiteler kalite öğrenciler çekmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu sene başvurular 15 Ocak’ta başlıyor.

https://www.sabah.com.tr/ Sabah.com.tr internet sitesinden alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı