• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Düve üretim merkezi ile hayvan ithalatı azalacak

Düve üretim merkezi ile hayvan ithalatı azalacak

Erzincan’da, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından kurulan düve üretim merkezinde yürütülen çalışmalar ile hayvan ithalatının azaltılması amaçlanıyor. Erzincan’da düve üretimini destekleyerek hayvancılığın geliştirilmesi ve hayvan üretiminin artırılması amacıyla başlanılan 500 başlık düve üretim merkezi için Holştayn, Simental ve Mondofon cinsi düveler üretim merkezine geldi. Tarım ve Orman Bakanlığından […]

Erzincan’da, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından kurulan düve üretim merkezinde yürütülen çalışmalar ile hayvan ithalatının azaltılması amaçlanıyor.

Erzincan’da düve üretimini destekleyerek hayvancılığın geliştirilmesi ve hayvan üretiminin artırılması amacıyla başlanılan 500 başlık düve üretim merkezi için Holştayn, Simental ve Mondofon cinsi düveler üretim merkezine geldi. Tarım ve Orman Bakanlığından alınan 2 milyon 500 bin liralık hibe ile toplamda 14 milyon liraya mal olan düve üretim merkezinde hayvan ithalatının azaltılması amaçlanıyor. Merkeze getirilen Holştayn, Simental ve Mondofon cinsi düveler tohumlandıktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığının yüzde 40 desteklemesi ile çiftçilere satılacak. 53 bin metrekare açık alan üzerinde 5 bin 200 metrekare kapalı alana sahip olan merkezde 850 metrekare kaba yem deposu, 6 silaj deposu, idari bina ve çoban evi de bulunuyor.

YÜZDE 40 HİBE İLE SATILACAK

Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay: “Bu merkezimiz Tarım ve Orman Bakanlığının 30 il için verdiği proje ile yapılmış oldu. 30 ilin sadece 9 ilde bu proje hayata geçirdi. Burası Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklaşa kurduğumuz bir düve üretim çiftliği. Bu çiftliğimiz toplam 5 bin 200 metrekare kapalı ahır alanı, 850 metrekare kaba yem deposu, silaj havuzları, idari bina ve çoban evinden ibarettir. Toplam çiftliğimiz 53 bin metrekare bir alana kurulu. Burada Mondofon, Simental ve Holştayn olmak üzere üç ırktan Avusturya ve Çekya’dan getirdiğimiz hayvanlarımız mevcuttur. Burada ki amaç yurt dışından ithalatı azaltmak. Türkiye içerisinde imalatı artırmak.Bakanlığımızın yaptığı projeye ile ülkenin düve ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş bir çiftliktir. Çalışmalarımız bu yönde devam etmektedir. Burada 11-14 aylık arasında getirdiğimiz bu hayvanların tohumlamaları yapılıyor. Tohumlama yapıldıktan sonra çiftçimize satışa sunulacak. Bu yine Tarım Orman Bakanlığımızın yüzde 40 hibe hayvan projesi dahilin de çiftçilerimiz bu hayvanları buradan alabileceklerdir. Bilindiği üzere yüzde 40 hayvan hibelerinde, gebe düvelerde 5 bin 600 TL hibesi var. Boş düvelerde ise 3 bin 200 TL hibesi var. Bu Erzincan dahil tüm çevre illerde buradan alabilme haklarına sahipler. Çünkü bu hayvanları alabilmek için öncelik düve üretim merkezleri ve ari işletmeler olmaktadır.

ERZİNCAN’I BİR ÜRETİM MERKEZİ HALİNE GETİRMEYİ HEDEFLEMEKTEYİZ

Bu üretim merkezinde ürettiğimiz hayvanların sütleri, yavruları bütün Türkiye’ye dağıtılacak. Sütün olmadığı yerde üretim olmaz. Sütün olmadığı yerde et olmaz. Ülkemizde et ve süt her zaman sıkıntıya düştüğü için Erzincan’ı bir üretim merkezi haline getirmeyi hedeflemekteyiz. İnşallah bunu en iyi şekilde hep birlikte başaracağımıza inanmaktayız. Bu Tarım ve Orman Bakanlığımızın yaptığı bir projedir. Toplam bize 14 milyon TL’ye mal oldu projenin tamamı. Toplamda 2 buçuk milyon TL bir hibemiz gelecek. Bakanlığımız bu konuda bu tarz üretim yapan çiftliklere de her türlü desteğini sağlıyor. Erzincan için güzel bir yatırım oldu. Tüm Erzincan çiftçisine ve çevre illere hayırlı olsun” dedi. HİSAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı