• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Eğitim-Bir-Sen İl divan toplantısı gerçekleştirildi

Eğitim-Bir-Sen İl divan toplantısı gerçekleştirildi

Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar 1 No’lu Şube Başkanı Mustafa ARSLAN; Bir yıl içerisinde 15 Bin KM üzerinde yol yaptıklarını ve İlçeleri iki defa ziyaret etme imkanı bulduklarını belirtti. Sendika faaliyetlerimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgiler verdiklerini ve  Teşkilat eğitimlerini tamamladıklarını belirtenim Bir-Sen Afyonkarahisar 1 No’lu Şube Başkanı Mustafa Arslan; “Merkezde bulunan okullardaki idareci, öğretmen […]

Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar 1 No’lu Şube Başkanı Mustafa ARSLAN; Bir yıl içerisinde 15 Bin KM üzerinde yol yaptıklarını ve İlçeleri iki defa ziyaret etme imkanı bulduklarını belirtti.


Sendika faaliyetlerimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgiler verdiklerini ve  Teşkilat eğitimlerini tamamladıklarını belirtenim Bir-Sen Afyonkarahisar 1 No’lu Şube Başkanı Mustafa Arslan; “Merkezde bulunan okullardaki idareci, öğretmen ve eğitim çalışanlarını ziyaret ederek, sahada olduk. Karşılıklı istişarelerde bulunduk. Afyonkarahisar Belediyesi, Memur-Sen Afyonkarahisar İl Temsilciliği, İDEA Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği olarak ‘’Bir yetim, Bir dilek, Bir yetimhane’’ projemizi gerçekleştirmek için adım atmış bulunmaktayız. Yaklaşık 500 bin liralık projenin ilk etapta 1/5 lik kısmı il yönetimimiz tarafından 1/5 lik kısmı da disiplin, denetleme, kadın kolları ve ilçe yönetimlerimiz tarafından taahhüt edilmiş bulunmaktadır. Erol Battal Yetimhanemizin temelleri de atılmıştır. Yapım çalışmaları devam etmektedir’’dedi.


“SERBEST KIYAFET KONUSUNDA BİR EYLEM KARARIMIZ VAR”


Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmene destek kanunu olmasını istediklerini kaydeden Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa; “Sendikamızın serbest kıyafet konusunda bir eylem kararı var. Fiili olarak da biz bu kararı uyguluyoruz. Sonuç alana kadar da devam edeceğiz. Zaten mevcut kılık kıyafet yönetmeliğine uyan öğretmen de yok. Öğretmenlerimiz bu yönetmeliği reddetmiş ancak bazı mülki amirler bunu uygulamakta ısrar ediyorlar.Biz Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmene destek kanunu olarak tanımlamasını sağlayacak bir içerikle yürürlüğe girmesini istiyoruz. Kanun ancak bu şekilde haklı talepleri ve beklentileri karşılayabilir. Bunun için de eğitim paydaşlarının katkısına ve katılımına fırsat verilmeli, görüş ve önerileri göz ardı edilmemelidir.”  Ek gösterge düzenlemesinin bir an evvel hayata geçirilmesi için daha fazla beklenmemesini, yapılacak düzenlemenin kapsamının hak ve adalet temelli olarak genişletilmesini istiyoruz. Bu çerçevede, 3600 ek göstergeden yararlanacak kamu görevlilerine ilişkin kapsam, seçim sürecinde ifade edilen unvan ve kadrolarla sınırlanmamalı, mutlaka genişletilmeli, bütün kamu görevlilerinin mevcut ek göstergeleri de en az 600 puan olacak şekilde yükseltilmelidir. Özellikle yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin ek gösterge yoksunluğu bu düzenleme kapsamında sona erdirilerek, uzun yıllardır bu konuda yaşadıkları mağduriyet giderilmelidir” dedi.


İRADESİ ÖRGÜTLÜ OLMAYAN BEDEL ÖDER


Türkiye’nin Suriye olmaması, ümmetin son kalesinin düşmemesi için sivil inisiyatifin önemine dikkat çeken Kolukısa, “İradesi örgütlü olmayan bedel öder. Bunun bilincinde ve idrakinde olan bizler, ortak akıl mitingleriyle demokrasiye sahip çıktık. Referandumdaki özverimizle özgürleşmeye ivme kazandırdık. Darbe savarlığımızla kendi ülkesini işgal etmeye alışmış bahtsız zihniyete ‘dur’ diyerek sivil inisiyatifi tek toplumsal meşruiyet kabul ettik. Kamusal alan yalanıyla palazlanan ahlaksız ve hukuksuz uygulamaya, başörtüsü yasağına karşı topladığımız 12 milyon 300 bin imzayla tarihin en acılı ayıbını yerle yeksan ettik. Gezi olaylarının birçok şeye teşne olduğu ortamda kavi duruşumuzla istikbale tünel açtık. 15 Temmuz kanlı işgal girişimine karşı durmak için alanlara ilk çıkan teşkilat olduk. İyiliğin iş gören elleri olarak, dünya mazlumlarına yardım elini uzatan sendika olduk. ‘Özgür millet, bağımsız devlet’ idealiyle yol aldık, çağın en soylu eylemlerine imza attık” şeklinde konuştu.


“2023 İÇİN BAŞLIKLAR TAMAM, BOŞLUKLAR DA TAMAMLANMALIDIR”


2023 Eğitim Vizyonu ile belirlenen hedeflerin somut eylem adımlarına dönüşmesinin zamanının geldiğini hatta geçtiğini kaydeden Kolukısa, “Eğitim Vizyonu açıklandığında ‘Eğitim 2023 için başlıklar tamam, boşluklar da tamamlanmalıdır’ demiştik. Üzerinden epey zaman geçmesine rağmen tespitlerin gereği yapılmamış, eylem adımları ya henüz hiç atılmamış ya da eylem takviminin gerisinde kalınmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı, eylem takvimine uymalı, tespitten çözüme, vaatten eyleme, sözden fiile bir an önce geçmelidir. Eğitim çalışanlarının sorunları yapısaldır, derindir, palyatif önlemlerle çözülemez. Eğitimde yüksek kaliteye odaklanmak; üzerinde iyi düşünülmüş, paydaşlarla istişare edilmiş sürdürülebilir politikaların belirlenmesi ve uygulanmasıyla mümkündür. Değişim ve dönüşüm iradesinin meşruiyetinin tartışılmaması, fikirde isabet, eylemde muvaffakiyet, millette memnuniyet isteniyorsa süreç, sahadaki tecrübelerle, paydaşların görüşleriyle olgunlaştırılmalı, çalışmalar daha fazla zaman geçirilmeden hayata geçirilmelidir” şeklinde konuştu.


DEĞİŞİKLİK İÇİN ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERECEĞİZ”


Üniversite personelinin sorunlarına da değinen Kolukısa, “Üniversiteler, akademik ve idari personeliyle bir bütündür. Akademik personele tanınan bazı temel mali ve sosyal haklar idari personele de verilmelidir. Üniversite idari personelinin özlük hakları ile çalışma şartları da yeniden ele alınmalıdır. Bu talebimizin karşılanması için girişimlerimiz devam edecektir. Toplu sözleşme süreciyle ilgili olarak, “Tekliflerimizi, üyelerimizin, eğitim çalışanlarının talepleri doğrultusunda hazırladık ve Kamu İşveren Heyeti’ne ilettik. Enflasyona ezdirmeyecek bir zam artışı istedik, bunun yanı sıra diğer sorunları da çözüm önerilerimizle birlikte masaya taşıdık ve olumlu bir neticenin çıkması için elimizden geleni yaptık. Ancak işveren heyeti, kabul edilmesi mümkün olmayan bir zam teklifiyle masaya geldi ve beklentilerin çok altında olan bu orana imza atmayacağımızı deklare ettik, zillete imza atmadık. Gelinen noktada, toplu sözleşme düzeninin ve sendikal mevzuatın değişmesi gerektiği ortaya çıktı. Değişiklik için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” ifadelerini kullandı.


SÖZLEŞMELİ PERSONEL İSTİHDAMINDAN VAZGEÇİLMELİDİR


Kolukısa son olarak Bu sonuca ulaşıncaya kadar sözleşmeli personelin isteğe, eş durumuna dayalı yer değiştirmeye ilişkin sınırlamalara son verilmeli diyerek sözlerini şöyle tamamladı. “Yöneticilik görevlerine atanması dâhil olmak üzere, görevde yükselme ve unvan değişikliği hak ve uygulamalarından yararlanması temin edilmelidir Artarak devam eden eğitim çalışanlarına yönelik şiddet konusuna da değinen Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa, şiddetin önlenmesi için caydırıcı tedbirlerin alınmasının elzem olduğunu dile getirerek, sözlerini, “Eğitim çalışanlarının maruz kaldığı şiddet, kınama veya yüksek perdeden cümle kurmakla değil, gerekli yasal ve caydırıcı önlemleri almakla önlenebilir” diyerek tamamladı. Ali İhsan DöldöşHisar Gazetesi Haber sitelerinden Alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı