• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Eğitim’de Üç Adım Toplantısı yapıldı

Eğitim’de Üç Adım Toplantısı yapıldı

Öğrencilerin günlerinin büyük bir kısmını okulda geçirmektedirler. Okuldan geriye kalan birkaç saatin de aynı şekilde derse ayrılması talep edilmektedir. Bu durumda ise çocukların kendilerine ayırabilecekleri ve yeteneklerini geliştirebilecekleri zamanları kalmamaktadır. Bununla birlikte çoğu öğrencimizin yoğun şekilde dersle geçen bir günün ardından, evlerinde 1 saatlik bir çalışmayı dahi yapmadıkları anlaşılmaktadır. Evlerde geçirilen zamanın çoğu televizyon, bilgisayar […]

Öğrencilerin günlerinin büyük bir kısmını okulda geçirmektedirler. Okuldan geriye kalan birkaç saatin de aynı şekilde derse ayrılması talep edilmektedir. Bu durumda ise çocukların kendilerine ayırabilecekleri ve yeteneklerini geliştirebilecekleri zamanları kalmamaktadır. Bununla birlikte çoğu öğrencimizin yoğun şekilde dersle geçen bir günün ardından, evlerinde 1 saatlik bir çalışmayı dahi yapmadıkları anlaşılmaktadır. Evlerde geçirilen zamanın çoğu televizyon, bilgisayar oyunları, akıllı telefon gibi alanlarda geçirilmekte ve gençlerimizin enerjileri ile potansiyelleri verimsiz olan bu uğraşlarla kaybolup gitmektedir.


Bu kısır döngüden kurtulmak amacıyla “3 Adım Modeli” hazırlanmıştır. Modelimizin birincisi, tüm aktörlerinin katılımları ile eğitimde çok daha etkin bir iklimin oluşturulmasını ve örnek eğitim uygulamalarını yaygınlaştırmayı hedefleyen “Çocuklarımız İçin Hep Birlikte” modelidir, ikinci model evde ödevlerin ardından 1 saatlik günlük tekrarın yapılmasını amaçlayan diğer taraftan ceza ve korkutma yerine öğrencilerin bir meslek ideali kazanmalarını sağlayarak motive edilmelerini amaçlayan “Günde 1 Saat Tekrar ile sen de Yapabilirsin” modelidir. Bu model ile öğrencilerin sağlam bir temel inşa ederek öğrenim hayatlarını sürdürmeleri hedeflenmektedir. Düzenli ve sürekli günlük tekrar ile bir taraftan eğitimde başarı arttırılırken diğer taraftan öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirebilmeleri açısından hayati olan boş zamana vakit ayrılabilecektir.


Öğrencilerimizin kalan vakitlerini yetenekleri doğrultusunda verimli alanlarda değerlendirmeleri amacıyla üçüncü model olarak “Bir Yetenek Aranıyor Modeli” hazırlanmıştır. Model ile tüm öğrencilerimizin yetenekleri tespit edilerek ilgili alanlara yönlendirilmeleri amaçlanmaktadır. Bu kapsamda yapılacak olan yetenek sınıflandırması ile bilim, edebiyat, müzik, tiyatro, resim ve spor alanlarında olmak üzere “Genel Yetenek Grupları” oluşturulacaktır. Böylece tüm öğrencilerimizin potansiyellerinin yetenekleri doğrultusunda değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Kendi alanlarında en yetenekli olan öğrencilerin katılımları ile ayrıca “Özel Yetenek Grupları” oluşturulacaktır.


 “3 Adım Modeli” bu yönüyle birbirini tamamlayan üç modelden oluşmaktadır. Modellerle birlikte eğitim kalitesinin yükseltilmesinin yanında okullarımızın bilim, edebiyat, müzik, spor, tiyatro ve resim faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütüldüğü sosyal merkezlere dönüşmesi sağlanacaktır. Böyle bir ortam içerisinde yetişecek olan çocuklarımız bilim, sanat, spor gibi yönleri de güçlü olan böylece sağlıklı, aklını etkin olarak kullanabilen ve estetik yaklaşımları yüksek bireyler olabileceklerdir. Model ile ayrıca öğrencilerimizin eğilimleri tespit edilerek kendileri için en uygun mesleklere yönlendirilmeleri sağlanacaktır.


“Genel Yetenek Grupları” nın yanı sıra ilçe genelindeki en yetenekli olan öğrencilerin katılımları ile 5- 10’ar kişilik “Özel Yetenek Grupları” oluşturulacaktır. “Özel Yetenek Grupları” ile bir taraftan dünya çapında ülkemizi gururlandıracak olan yeteneklerin değerlendirilmeleri için ortam sağlanmış olurken diğer taraftan ilçemiz halkına yönelik tiyatro, konser, edebiyat sunumları, sergiler gibi çalışmalar da yapılacaktır. Böylece çoğu ilçemizde bulunmayan sosyal faaliyet imkanlarından herkesin faydalanması sağlanacak ve ilçe genelinde bilim, sanat, spor alanlarında genel bir iklimin oluşması sağlanacaktır.


Eğitimin tüm taraflarının beklentileri dikkate alınarak hazırlanan 3 Adım Modeli ile bir taraftan derslerde ve sınavlarda başarı sağlanırken diğer taraftan öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmelerine ve sosyal faaliyetlerde bulunmalarına imkân sağlanmaktadır. Bu yönüyle de ülkemizin önemli bir ikilemine de çözüm sunulmaktadır. Bu şekilde gelecek kaygısı ve sınav koşuşturmaları içerisinde kalan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilemeyen hazineler olarak kaybedilmemesini ve öğrencilerimizin eğitim hayatlarının zenginleştirilmesini hedefliyoruz.

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı