• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“En eski müze hafızadır”

“En eski müze hafızadır”

  Her yıl 18-22 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası Afyonkarahisar’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe, Kültür ve Turizm Müdürü İl Müdürü Mehmet Tanır başta olmak üzere kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. Programın açılış konuşmasını Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez […]

 


Her yıl 18-22 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası Afyonkarahisar’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe, Kültür ve Turizm Müdürü İl Müdürü Mehmet Tanır başta olmak üzere kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. Programın açılış konuşmasını Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez yaptı. Üyümez, müzelerin önemine değindi. Katılımcılara hitap eden Üyümez , “18 Mayıs Uluslararası Müzeler konseyi ( ICOM) tarafından Uluslararası Müzeler günü olarak kabul edilmiş UNESCO tarafından da bu tarih 18 mayıs Uluslararası müzeler günü olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde ise1982 yılından itibaren Müzeler günü olarak kutlanmaktadır. Fakat gelenek ve Müze ilişkisinin kavramının sınırlarını belirlerken modern  toplumların en önemli sürdürülebilir kurumlardan biri olarak Müzelerin doğuşuna imkan veren geleneğin arkeoloji ve etnoğrafya müzelerinde kendine yeterli yeri bulamaması oldukça manidardır. Müze kavramının bugün algılarımızda uyandırdıkları aslında uzun bir zaman boyunca insanlığın bilinçli kavramları çerçevesinde şekillendiren öykülerinden taştığı ve süzüldüğü görülecektir. Bu sebeple Uluslararası Müzeler konseyi ( ICON) 2019 uluslararası müzeler günü için kültürel merkez olarak müzede geleceğin geleneği temasını seçmiştir. Alman sanat tarihçisi Walter Grasskamp’ı “en eski müze hafızadır” deyişinden hareketle gelenek ve müze ilişkisini anlamlandırmak üzere öncelikle bu kavramlar üzerinde düşünmek gerekecektir. Hatırlanması gerekenleri belirleyen gelenekte ortak aklın nasıl çalıştığını belirleyemesek de kaydedilenler, ezbere alınanlar, akılda tutulanlar yazı öncesinden elektronik kültür evresine kadar çağın gereklerine başkalaşmıştır.  Geleneğin çift taraflı iş görme gücü, geleneğin içeriklerini korumak ve geleneği  gelecek kuşaklara aktarma potansiyeli oluşturmak ekseninde belirginleşir. Yani gelenek ona dokunulmazsa sadece kaydedendir. Onunla ilişkiye geçildiğinde ise barındırdığı bilgi potansiyelini aktarma araçlarına devredebilir. Nasıl ki insan hafızası için dozunda unutma bir sağlık belirtisi iken unutma aşırı derecelere ulaştığında bellek yitimi hastalığından söz ediliyorsa aşırı anımsama da bir hastalık belirtisidir. Bu yüzden unutmanın toplumsal düzeyde önemi yadsınamaz. Unutulacak olan veya hatırlanması gerekenlerin neler olduğunu ve bunların seçkisinin nasıl yapıldığı yada yapılacağı ise bugün müze kurumunun, küratörlerin ve koleksiyonun kontrolündedir. Sonuç olarak, gelenek,geleneğin kesin kıstası insan eylemlerinin düşünce ve muhayyile aracılığıyla yaratılmış olması ve bir kuşaktan diğerine intikal etmesidir. Müzelerde bu asli görevini her zaman korumuş ve korumaya devam edecektir” şeklinde konuştu.


YENİ BİR MÜZE İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ


Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez’in konuşmasının ardından sözü Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet TANIR devraldı.  Tanır konuşmasında müzeler geleceğimiz için önemli yerlerdir diyerek sözlerine şöyle devam etti;” Müzeler insanlığın ortak hafızasıdır. Dünün birikimini bugüne taşıyan kültürü ve sanatı bizimle tanıştıran kutsal mekanlardır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müzecilik çalışmaları ile dün ve bugün arasında bağ kurmamızda bu mekanları tanıtılmasında önemli rol oynuyor. Afyonkarahisar’da yeni bir müze için çalışmalarımızı sürdürüyoruz, şu an dış kaplama çalışmalarına başladık”  dedi.


KENDİ ŞEHRİNİZİ TURİST OLARAK GEZİN


Son olarak kürsüye  Afyonkarahisar  Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe çıktı. Boztepe Avrupa da bir toplantıya katıldığını ve katıldığı toplantıda Afyonkarahisar ile bilgiler aktardığını söyledi. Boztepe gençlere öğüt vererek sözlerini şöyle devam etti; ” Avrupa kültürü içerisinde 1 Kentin kültürel ve sanatsal anlamda gelişmişlik düzeyi o kentin sahip olduğu müzeler ile ölçülüyor. Üzerine bastığımız topraklar 8 bin yıllık bir miras taşıyor. Bu 8 bin yıllık mirasın izlerini görebileceğiniz tek yer müzelerdir. Sadece arkeoloji müzesi açısından değil . Bir kentin sahip olduğu müzeden ziyade her bir bireyin tek başına kendisinin de  bir müzeye sahip olması da önemlidir. Tek başınıza nasıl bir müze oluşturabilirsiniz, tabi ki koleksiyon yaparak. Sosyalleşmenin en önemli etkenlerden birisi de içinde yaşadığınız eğitim sistemi stresinden uzaklaşmanın en önemli unsularından biriside kendi müzelerinizi oluşturmanızdır.  Bir şehri keşfedecekseniz o kentin ilk olarak Müzesini ziyaret edin bu kendi şehriniz içinde geçerli, kendi şehrinizi turist olarak gezin” ifadelerini kullandı.   


Program protokol konuşmalarının ardından halk oyunları gösterileri ile devam etti. >>Hamza Yılmaz


 


 


 

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı