• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Eroğlu’nun sayesinde Afyon Belediyesi Çevreci Belediye oldu

Eroğlu’nun sayesinde Afyon Belediyesi Çevreci Belediye oldu

    Geçmişte Afyonkarahisar’da toplanan evsel atıklar, çağdışı kalmış vahşi depolama sistemi ile açık alanlara dökülüyor, buralarda yakılarak yok edilmeye çalışılıyordu. Günümüzde Çevre Hizmetleri Birliği Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisimizde günlük 450 ton evsel atığın bertarafı sağlanıyor. Türkiye’de sadece Çevre Hizmetleri Birliği il merkezinin yanı sıra köy, belde ve […]

 


 


Geçmişte Afyonkarahisar’da toplanan evsel atıklar, çağdışı kalmış vahşi depolama sistemi ile açık alanlara dökülüyor, buralarda yakılarak yok edilmeye çalışılıyordu. Günümüzde Çevre Hizmetleri Birliği Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisimizde günlük 450 ton evsel atığın bertarafı sağlanıyor. Türkiye’de sadece Çevre Hizmetleri Birliği il merkezinin yanı sıra köy, belde ve ilçelerin tamamının çöplerini Düzenli Depolama Tesisine getirerek ayrıştırıp bertarafını sağlıyor.


ÇÖPTEN ELEKTİRİK ÜRETİLİYOR


Afyonkarahisar Belediyesi Büyükşehir Belediyeleri hariç, Türkiye’de ilk defa çöpten elektrik üretim tesisini kurmayı başaran Belediye oldu. Tesiste, yaklaşık 8 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek şekilde saatte 2,0 megavat elektrik üretiliyor. Katı Atık Ön İşlem ve Kompost Tesisinde ise ambalaj atıkların geri dönüşümü sağlanıyor. Tesise karışık gelen evsel atıklar ön işleme tabi tutularak, değerlendirilebilir hale geliyor. Ayrıştırılmış ve organik atıklardan kompost üretimi sağlanıyor.  Böylece düzenli depolama lotunun ömrü uzatılarak biyogaz üretim verimi artırılıyor. Hizmete alınan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde Uşak, Burdur illerinin tıbbi atıklarını da ayrıştırarak bertaraf ediyoruz. Kurulan Ön İşlem ve Kompost Tesisi de Büyükşehir Belediyeleri hariç, il belediyeleri bazında kurulan ilk tesis özelliğini taşıyor.


KİRLETEN KANALİZASYONDAN, TARIMDA SULAMA SUYUNA


Afyonkarahisar’da kanalizasyon suları yıllarca arıtılmadan doğaya bırakıldı. İnsan sağlığını tehdit eden ve çevre kirliliğine neden olan bu sorun yıllarca görmezden gelindi. Çevre problemini gidermek Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a nasip oldu. Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun destekleriyle hizmete alınan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi sayesinde atık suları arıtılarak Akarçay’a verilmeye başlandı. Tesiste evsel nitelikli atık sular ile ön arıtmadan geçirilen endüstriyel atık sular, biyolojik yöntemler kullanılarak arıtılıyor. Arıtılan suların tarımsal sulamada kullanılması için çalışma yapılan tesis sayesinde Türkiye’de ilk kez birinci etapta 9 bin dekarlık tarım arazisinin sulanması hedefleniyor. GES kurulması da planlanan tesis kendi elektrik ihtiyacının de üçte birini üreterek çevre bilinci ile öne çıkan ülkemizin önemli modern atıksu  arıtma tesisi haline gelecek.


ARSENİKLİ SUDAN MEMBA SUYU KALİTESİNDE ARITILMIŞ İÇME SUYUNA


Geçmişte Afyonkarahisar’a içme suyu temin edilen derin su kuyularından Afyonkarahisarlıların yıllarca arsenikli su içtiği ortaya çıktı. Dönemin Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun büyük gayretleriyle Afyonkarahisar’a kazandırılan Akdeğirmen Barajı, son teknolojinin kullanıldığı modern içme suyu arıtma tesisi, terfi ve isale hatlarıyla Afyonkarahisar memba suyu kalitesinde içme suyuna kavuştu. Şehre saniyede 500 litre su ulaştıran bu tesisle Afyonkarahisar şehir merkezinin 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılanması öngörülüyor. İçme suyunda yılların ihmali olarak görünen içme suyu şebekelerinin büyük bir bölümü de geride kalan dönemde yenilendi. 


 


AKARÇAY REKREASYON ALANI


Bir zamanlar etrafına yaydığı kokudan dolayı yanından bile geçilemeyen Akarçay’ı eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun sayesinde cazibe merkezi haline getirdik. Akarçay; bakımsız, koku yayan, insanların kaçtığı bir mekân iken; nehir gemileri, kafeteryaları, spor alanları ve yürüyüş yolları ile insanımıza nefes aldırdı. Devlet Su İşleri  Genel Müdürlüğü işbirliği ile 45 milyon lira harcanarak modern bir görünüme kavuşturduğumuz Akarçay  vatandaşlarımızın dinlenip eğlenebileceği, hoşça vakit geçirebileceği bir mekân haline geldi. Cazibesiyle ulusal basına dahi konu olan Akarçay’a 7’den 70’e her yaştan insan, büyük rağbet gösteriyor. Kimileri balık tutmanın keyfini yaşarken, kimileri de Akarçay’ın büyüleyici ortamında dinlenmeyi tercih ediyor.


 


TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KENT ORMANI AFYON’DA


Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun büyük desteğiyle ülkemizin en büyük kent ormanı Zafer Ormanı ismiyle ilimize kazandırıldı. Yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik alanda oluşturulan kent ormanı en iyi şekilde düzenlenerek halkımızın hizmetine sunuldu. Yapılan ankete bağlı olarak halkımızın görüşleri doğrultusunda ‘Zafer Kent Ormanı’ ismi verilen ormanda, kır lokantası, kır kahvesi (kahvaltı evi) satış üniteleri, şelale, 100 kişilik amfi tiyatro, yel değirmeni, adrenalin tepesi, aletli spor alanı, bisiklet yolu, atla gezi yolu ve çocuk oyun parkları yer alıyor.


ÖZEL HABER: Hayati Kanat


 

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı