• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Eski Yargıtay üyesinin ses kaydı ortaya çıktı

Eski Yargıtay üyesinin ses kaydı ortaya çıktı

– FETÖ’ye ait kanalların, yayından kaldırılması nedeniyle Digitürk aboneliğini iptal ettiren eski Yargıtay üyesi Hüseyin Güngör Babancan’ın, operatörle yaptığı konuşmanın ses kaydı dava dosyasına girdi – Duruşmada, Digitürk aboneliğini ailesinin başka bir adrese taşınması nedeniyle iptal ettiğini savunan Babacan’ın ses kaydında, iptal gerekçesi olarak “rızam dışında kanalları kapatmanız” dediği duyuluyor ANKARA (AA) – AYLİN SIRIKLI […]

– FETÖ’ye ait kanalların, yayından kaldırılması nedeniyle Digitürk aboneliğini iptal ettiren eski Yargıtay üyesi Hüseyin Güngör Babancan’ın, operatörle yaptığı konuşmanın ses kaydı dava dosyasına girdi – Duruşmada, Digitürk aboneliğini ailesinin başka bir adrese taşınması nedeniyle iptal ettiğini savunan Babacan’ın ses kaydında, iptal gerekçesi olarak “rızam dışında kanalları kapatmanız” dediği duyuluyor

ANKARA (AA) – AYLİN SIRIKLI DAL- Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan eski Yargıtay üyesi Hüseyin Güngör Babacan, Digitürk aboneliğini ailesinin başka bir adrese taşınması nedeniyle iptal ettiğini savunurken, ortaya çıkan ses kaydında iptal başvurusunu “FETÖ’ye ait bazı kanalların kapatılması” gerekçesiyle yaptığı ortaya çıktı.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesinde FETÖ üyeliği suçundan yargılanan eski Yargıtay üyesi Hüseyin Güngör Babacan’ın, Digitürk aboneliğiyle ilgili operatörle yaptığı konuşmaya ait ses kaydı dava dosyasına girdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesinde görülen duruşmada, Digitürk aboneliğini neden iptal ettirdiği sorulan Babacan, ailesinin başka bir adrese taşınması nedeniyle aboneliğini iptal ettiğini ileri sürmüştü.

Ancak Digitürk’ten istenen ses kaydı, Babacan’ı ele verdi. Sanığın, izlemek istediği kanallar kapatıldığı için iptal başvurusu yaptığı, ses kaydıyla tespit edildi.

Sanık Hüseyin Güngör Babacan, duruşma sırasında asla böyle bir durumun olmadığını ileri sürerek, gerekirse ses kaydının dinletilmesini istemişti.

Ses kaydında Babacan’ın, Digitürk görevlisinin “İptal nedeninizi öğrenebilir miyim?” sorusuna “Rızam dışında kanalları kapatmanız.” yanıtını verdiği duyuldu.

– Heyeti tehdit etmişti

Babacan, duruşmada, tuttuğu futbol takımına kızınca zaman zaman “Kapatacağım.” diyerek Digitürk’ü aradığını iddia etmiş, mahkeme başkanının temmuz ayında tuttuğu takımla ilgili ne tür bir sıkıntı yaşanmış olabileceğini sorması üzerine, “Yemin ediyorum bu konuşma o tarihte olmadı. Eğer o tarihte olduysa bütün suçlamaları kabul ediyorum.” savunmasını yapmıştı.

Sanık Hüseyin Güngör Babacan, son duruşmada, tavırları nedeniyle salondan çıkarıldığı sırada mahkeme heyetini “Nasıl olsa sizi yargılayacağız.” diye tehdit etmişti.

Yargıtay üyeliğine 24 Şubat 2011’de seçilen Babacan, MHP’li muhaliflerin 2016’da olağanüstü kongreyi toplamasına dair yerel mahkeme kararını onayan Yargıtay 18. Hukuk Dairesi üyesi olarak görev yapıyordu.

İddianamede sanığın, hakimlik mesleğine girmesinden itibaren örgüt toplantılarına katıldığı, FETÖ’nün etkin olduğu dönemde elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla Yargıtaya üye olarak seçildiği belirtildi.

Babacan’ın örgütün gizli haberleşme programı ByLock kullandığı tespitine yer verilen iddianamede, sanığın sorumlu olduğu gruba örgütün talimatlarını ilettiği, hiyerarşik yapı içinde yer aldığı kaydedildi.

– ByLock’a 41 giriş

Savunmasında, birilerinin kendisine referans olmasıyla değil, kendi gücüyle Yargıtaya üye seçildiğini ileri süren Babacan, evinde örgüt toplantıları yapıldığı ve himmet topladığı yönündeki beyanları reddetmişti.

ByLock’a farklı tarihlerde 41 kez giriş yaptığı, diğer kullanıcılar tarafından “H.Babacan”, “18.Hank” olarak kaydedildiği tespit edilen sanık Babacan, ByLock’u kesinlikle kullanmadığını iddia etmiş, “Telefonu zaman zaman odamızda unutup evimize gidiyorduk. Müzakerede olduğumuz zamanlarda da odamızda ya da müdürün yanında şarjda duruyordu. O arada yüklenmiş olabilir.” savunmasını yapmıştı.

– Kanallar 8 Ekim 2015’te kaldırılmıştı

Digitürk platformunda yayında olan Samanyolu ve İpek Medya gruplarının televizyonları, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma gerekçesiyle 8 Ekim 2015’te yayından kaldırılmıştı.

Digitürk, konuyla ilgili müşterilerine şu bilgilendirmeyi yapmıştı:

“Değerli Müşterilerimiz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’ tarafından yapılan bir soruşturma ile ilgili olarak şirketimize resmi bir yazı tebliğ edilmiştir. Söz konusu yazının içeriği gereği yasal zorunluluktan dolayı Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, S Haber (Samanyolu Haber), Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV kanalları, platformumuzdan çıkarılmıştır. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

Bu kanalların platformdan çıkarılmasının ardından örgüt mensuplarının tepki olarak Digitürk aboneliklerini iptal ettirdikleri basına yansımıştı.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından açılan davalarda, FETÖ üyeliği suçlaması için Bank Asya’ya para yatırma ve ByLock kullanma delillerinin arasına, o dönemde Digitürk aboneliğini iptal ettirme de girdi.

https://www.sabah.com.tr/ Sabah.com.tr internet sitesinden alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı