• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Esnafa destek ödemesi başlıyor! Başvurular e-Devlet’ten yapılacak

Esnafa destek ödemesi başlıyor! Başvurular e-Devlet’ten yapılacak

  200 bin esnafa yapılacak destek ödemeleri için süreç başladı. Başvurular e-Devlet’ten yapılacak. Esnafın destek ödemeleri banka hesaplarına gönderilecek. Destekten, esas faaliyet konusu üzerinden yalnız bir kez yararlanabilecek. İşletme ciroları belirlenirken 27 Ocak 2021 itibarıyla 2019-2020 takvim yıllarındaki vergilendirme dönemlerine ilişkin verilen KDV beyannameleri esas alınacak. Ancak 22 Aralık 2020’de yayınlanan ve işletmelere 3 ay […]

 

200 bin esnafa yapılacak destek ödemeleri için süreç başladı. Başvurular e-Devlet’ten yapılacak.

Esnafın destek ödemeleri banka hesaplarına gönderilecek. Destekten, esas faaliyet konusu üzerinden yalnız bir kez yararlanabilecek. İşletme ciroları belirlenirken 27 Ocak 2021 itibarıyla 2019-2020 takvim yıllarındaki vergilendirme dönemlerine ilişkin verilen KDV beyannameleri esas alınacak. Ancak 22 Aralık 2020’de yayınlanan ve işletmelere 3 ay boyunca aylık 1.000 lira gelir kaybı desteği verilmesini öngören düzenlemeden yararlananların aldıkları 3 bin liralık destek ciro kaybı desteğinden düşülecek.

DESTEK ÖDEMESİNİN DETAYLARI

Ciro kaybı desteği, tek seferde ödenmek üzere 2 bin TL’den az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere işletmelerin 2020 takvim yılındaki cirolarının 2019’daki cirolarına göre azalan tutarının yüzde 3’ü olarak belirlendi. Destekten, esas faaliyet konusu üzerinden yalnız bir kez yararlanabilecek. İşletme ciroları belirlenirken 27 Ocak 2021 itibarıyla 2019-2020 takvim yıllarındaki vergilendirme dönemlerine ilişkin verilen KDV beyannameleri esas alınacak. Bu tarihten sonraki beyannameler hesaplamaya dahil edilmeyecek.

BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME SÜRECİ

Destek programı başvuru süresi, bir aydan az olmamak üzere Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden duyurulacak. Başvuru, işletmeyi temsile yetkili kişilerce yapılacak ve başvuru ile eki taahhütname elektronik ortamda onaylanacak. Tebliğ kapsamında ciro kaybı desteğinden faydalanma hakkına sahip işletmelerce yapılabilecek itirazlar, başvuru tarihinden itibaren 10 gün içindeİç Ticaret Genel Müdürlüğü’ne yapılacak. İtirazların değerlendirilmesinde vergi dairesi kayıtları esas alınacak. Bakanlık, destek programının uygulanmasına ilişkin olarak başvuru, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan diğer kurum ve kuruluşlar ve bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecek. Ciro kaybı desteği, destekten faydalananın başvuru esnasında bildirdiği ve elektronik ortamda doğrulanan banka hesabına yatırılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı