• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ey yükselen yeni nesil gelecek sizlerindir

ey yükselen yeni nesil gelecek sizlerindir

  Nice 101 yıllara 23 Nisan 1921 temelleri atılan ve bugün 101. yılını kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Atatürk bugünü genç nesillere armağan etti. Savaştan yeni çıkmış yorgun bir milletin çocuklarına armağan edilen 23 Nisan bugün 101 yaşında. Atatürk bugünü tüm dünya çocuklarına hediye ederek çocuklara ne kadar değer verdiğini […]

 

Nice 101 yıllara

23 Nisan 1921 temelleri atılan ve bugün 101. yılını kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Atatürk bugünü genç nesillere armağan etti.

Savaştan yeni çıkmış yorgun bir milletin çocuklarına armağan edilen 23 Nisan bugün 101 yaşında. Atatürk bugünü tüm dünya çocuklarına hediye ederek çocuklara ne kadar değer verdiğini de göstermiş oldu.

MİLLİ BİRLİĞİMİZİN KENETLENİŞİNİ İFADE EDİYOR

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Atatürk, 23 Nisan 1924´de ´23 Nisan´ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.  Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 101 yıl dönümü kutlanacak. Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgal eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

BU YIL SOKAKLARDA KUTLANAMAYACAK

Tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs salgını sonrası uygulanan pandemi ve sokağa çıkma kısıtlamaları yüzünden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl coşkuyla sokaklarda kutlanamayacak.  Salgın öncesi kutlanan 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda çocuklar en güzel kıyafetlerini giyinir, okullarında törenlerde şiirler okur, gösteriler yaparlardı. Çeşitli etkinliklerle bu gün doyasıya kutlanırdı. Atatürk anıtına çelenk sunularak başlayan kutlamalar tüm okulların katılımlarıyla gerçekleştirilen geçit törenleri pencerelerden balkonlardan izlenmekle kalmaz sokaklara dökerdi vatandaşları.  Her yer kırmızı beyaz bayrağımızla donatılır, okullar süslenirdi. 23 Nisan ile özdeşleşen güzel çocuklar makam koltuklarına oturtulur, onların gönülleri fethedilirdi. Salgının bitmesini ve bayramlarımızı önceki yıllarda ki gibi törenlerle, birlik ve beraberlikle, coşkuyla kutlayabilmeyi sabırla bekliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı