• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Farkında ol ama farklı bakma”

“Farkında ol ama farklı bakma”

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle birçok etkinlik gerçekleştirildiğini belirten Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Kilci Kavas, “Afyonkarahisar Valimiz Sn. Mustafa Tutulmaz’ın öncülüğünde 7 kurumun katıldığı bir yürüyüş düzenledik. Destek veren herkese teşekkür ederiz. Otizm doğuştan var olan, yaşamın ilk 3 yılında belirginleşen, sosyal-iletişimsel alanda belirgin yetersizlikleri olan, […]

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle birçok etkinlik gerçekleştirildiğini belirten Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Kilci Kavas, “Afyonkarahisar Valimiz Sn. Mustafa Tutulmaz’ın öncülüğünde 7 kurumun katıldığı bir yürüyüş düzenledik. Destek veren herkese teşekkür ederiz. Otizm doğuştan var olan, yaşamın ilk 3 yılında belirginleşen, sosyal-iletişimsel alanda belirgin yetersizlikleri olan, sınırlı, tekrarlayıcı davranışlar ve ilgi alanları ile seyreden bir bozukluktur. Otizmin bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı otizmde etkinliği kanıtlanmış özel eğitim modelleridir. İlimizde bir gündüz bakımevi açıldı. Bu bizler için çok sevindirici. Emek veren herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.


“Erken tanı erken müdahale için önemlidir”


Otizmin belirtilerinden bahseden Kavas, “Çocuğunuzun sanki duymuyormuş gibi davranması, adıyla seslenince bakmaması, etrafındaki insanlara ilgi göstermemesi, aile üyelerine ve bakıcısına bile ilgisiz kalması, göz teması kurmaması veya birkaç saniyeden uzun süre göze bakmaması, ona bakıldığında veya karşısındaki ona güldüğünde karşılık vermemesi, işaret parmağını kullanarak ilgisini çeken şeyi göstermemesi, ilgisini, sevincini paylaşmaması, yalnız başına oynamayı tercih etmesi, diğer çocuklarla ilgilenmemesi ve oynamaması, parmakla bir şey gösterildiğinde ilgilenmemesi, dönüp bakmaması, 16 aylık olduğunda tek kelimeleri anlamlı olarak söyleyememesi, takıntılı ve tekrarlayıcı davranışlarının olması otizmin uyarıcı belirtileri olarak sıralanabilir. Erken tanı erken müdahale için önemlidir. Çocuğunuzda otizm belirtileri olduğunu düşünüyorsanız en yakın çocuk Ergen Ruh Sağlığı uzmanına başvurunuz” şeklinde değerlendirmede bulundu.


Tüm engelli çocuk ailelerine çocuklarını eve hapsetmemeleri çağrısında bulunan Kavas, topluma seslenerek, “Farkında olun ama farklı bakmayın” dedi.


Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Kavas yayın dolayısıyla teşekkür etti. Akar ise Gün FM olarak otistik çocukların ve ailelerinin daima yanlarında olduklarını belirtti.

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı