• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Herkes görevini yapsın”

“Herkes görevini yapsın”

Afyonkarahisar Hakem Kurulu Başkanı ve aynı zamanda ulusal gözlemci olan Süleyman Güneş, ilde amatör liglerde mücadele eden kulüplerin başkan, yönetici ve futbolcuların hakemlerinde bir insan olduğunu ve hata yapabileceklerini unutmaması gerektiğini söyledi. Afyonkarahisar Hakem Komitesi Başkanı ve ulusal gözlemcilerden Süleyman Güneş ile hakemlerin yaşadığı sıkıntılar, ilimizde ki futbolun yerini hakkında söyleşi gerçekleştirdik.  “Hakemler […]

Afyonkarahisar Hakem Kurulu Başkanı ve aynı zamanda ulusal gözlemci olan Süleyman Güneş, ilde amatör liglerde mücadele eden kulüplerin başkan, yönetici ve futbolcuların hakemlerinde bir insan olduğunu ve hata yapabileceklerini unutmaması gerektiğini söyledi. Afyonkarahisar Hakem Komitesi Başkanı ve ulusal gözlemcilerden Süleyman Güneş ile hakemlerin yaşadığı sıkıntılar, ilimizde ki futbolun yerini hakkında söyleşi gerçekleştirdik.


 “Hakemler Futbol Takımı Gibi Değil”


Hakem Kurulu Başkanı ve Ulusal Gözlemci Süleyman Güneş, hakemlerin futbol takımları gibi olmadığını belirterek, “Hakemler sezona iyi başlamaz. Bunun nedeni 3 – 4 ay maç yönetmemesi. Sezonun başlamasına 1 ay kala sezonu açarız. Haftanın belirli günleri antrenman yaparak sezona hazırlanıyoruz. Futbol takımları ise sezon başlamasına 2 ay kala sezonu açıyor. Her gün idman yapıyor. Aramızdaki fark bu. Sezon başlarında hakemlerimizin performansı düşük olur.


Uyum sıkıntısı yaşarlar. Sezon ilerledikçe hakem arkadaşlarımızın form seviyesi üst düzeye çıkar. Kondisyon açısından en iyi noktaya gelirler. Ligde de ateşli maçlar son haftalarda oynandığı için de sıkıntı yok. Zorlu maçlardan hakem arkadaşlarımız en iyi şekilde çıkıyorlar” dedi.


 “Hakemlerimiz önemli maçlarda görev alıyor ”


 Süleyman Güneş, “7 yıl önce Türkiye Futbol Federasyonu Deplasmanlı Bölgesel Amatör Ligi hayata geçirdi. Deplasmanlı Bölgesel Amatör Lig’de kulüplerimiz ile birlikte hakemlerimizde görev yapıyor. Tabii bundan çok memnunuz. Çünkü hakemlerimizde büyük ilerleme var.  ” dedi.


 “Art Niyetli Hakem İçimizde Barınamaz”


   Güneş, “Hakemler de  insan hata yapabilir. Anlık karar veriyorlar. Hata yapma lüksü var. Hiçbir hakemin maça art niyetli, bir takımın hakkını çalmak maksadıyla çıktığını düşünmüyorum. Bu tip hakemleri aramızda kesinlikle barındırmıyoruz. Hemen hakemlikten uzaklaştırıyoruz. Her kulübün kendine göre hedefleri var. Hedefleri olan kulüplerin kaderi ile kalbi kötülük dolu birisin yok etmesine müsaade etmem” dedi.


 “Aramızdan Ayrılanlar Oldu”


  Güneş, yeni sezon öncesi bir çok  hakemin görevi bıraktığını belirterek, “Hedefi kalmayan hakem arkadaşlarımız görevi bıraktılar.  Bir çok değerli hakemlerimiz gözlemci olmaya karar verdiler. Kendilerinin bizlere büyük destekleri olmuştur. Bazı kesimler hakemlerimizi yönetiminden dolayı beğenirken, bazı kesimler ise hakemlerimizi maçlarında görmek istememişlerdir. Bu tamamen çıkar meselesidir. Maçları kazananlar bu hakemlerimizi beğenmiş, kaybedenler ise lanet okumuşlardır. Ben bu arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Yeni görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.


 “% 1 Hata Normal”


   Güneş, “Hakemlerimiz ilimizde ASL, 1 , üniversite, okul, alt yapı maçlarında düdük çalıyor. Bu maçlarda hakem arkadaşlarımızın % 1 gibi bir hata ile görev yapıyor. Bu da çok normal. İnsanlar ve hata yapacaklar” dedi.


Kazananlar Memnun, Kaybedenler ise Küfür Yağdırıyor”


 Kimseyi memnun etmenin mümkün olmadığını belirten  Güneş “Amatör Lig’lerde mücadele eden kulüplerimiz maçları kazanıp hanelerine üç puan yazdırdıkları zaman hakemler başarılı. Maçları kaybettikleri zaman ise hakemlerimize demediklerini bırakmıyorlar. Bir takım her maç üç puan kazanacak değil. Tamam herkesin bir hedefi var. Herkes kazanmak için ter döker. Kulüpler maçlarda yaptığı yanlışları neden görmez anlamış değilim. İlk önce kendi hatalarına baksınlar. Kimse dört dörtlük değil. Hakemlere herkesin saygı göstermesini bekliyorum. Aynı zamanda kazanan takıma saygı duysunlar” dedi.


“HİF Tarihe Karıştı”


HİF’in tarihe karıştığını söyleyen  Güneş, “HİF ortadan kaldırıldı. Akademik bir çalışma başlatıldı. Hakem olmak isteyenler mülâkatlardan geçiyor. 45 kişi ilde mülakattan geçti. Bu 45 kişi Açık Öğretim Fakültesi’nde kayıt yaptıracaklar.  14 hafta burada eğitim görecekler. Çalışırken okuyacaklar. 14 haftanın sonunda bize müracaat edecekler. Bizde bu arkadaşları maçlarda deneyim kazanması için görevlendireceğiz. İyiler kalacak. Kötüler gidecek” dedi.


Kulüpler Destek Olsun”


Herkesin hakemlere destek olması gerektiğini belirten  Güneş “Hakem arkadaşların içlerinde genç de var yaşlı da. Spor camiasını hakemlere destek olmaya davet ediyorum. Özellikle genç hakemlerimize kulüplerin sahip çıkması tek isteğim. Maalesef bir çok hakemi kulüplerin yaptığı hakaretler, darplar sonucu kaybettik. Dışarıdan ilimize hakem gelmeyeceğine göre, hakemlere sahip çıkalım. Hatalarını görmeyelim. Aksi takdirde ilde hakem bulamayacağız” dedi.


“İli ve Halkını Koruyacak Kurullar Şart”


Süleyman Güneş, “Afyonkarahisarlıların hakkını federasyonda koruyacak kurullar şart. Ne yazık ki yok ve bunun acısını çekiyoruz. Lobimiz çok zayıf. Aynı şartlara sahip değiliz.  Hakem atamalarında lobisi kuvvetli olan kazanıyor. ASKF İL temsilcisi, İl Müdürü bize sonuna kadar destek oluyor ama bu yeterli değil.


Hakemlerimiz olsun diğer vatandaşlarımızın dışarı da haklarını arayacak kurullar lazım. Bu olmazsa her zaman ezik oluruz” dedi.


 “Disiplin Kurulu Görevini Yapmıyor”


Süleyman Güneş,  İl Disiplin Kurulunun görevini yapmadığını belirterek, “İl Disiplin Kurulu ne yazık ki hakemlerimizin psikolojilerini bozmuştur. Hakemi darp eden birine verilen cezalar ne yazık ki komiktir.


Darp, küfür ve ağza alınmayan kelimelerin ne yazık ki karşılığı ilimizde verilmektedir. Hakemler 3 – 4 maç sonra kendisine yapmadığını bırakmayan birine tekrar karşısında   bu meslekten soğumaktadırlar.


Hakemlik hobi amacıyla yapılan bir olgu. Ne yazık ki ilimizde kültür seviyesi düşük, sadece kazanmaya odaklanmış kişiler yüzünden hakem arkadaşlarımız bu meslekten nefret ediyor.


İl Disiplin Kurulunda futbolu gerçekten bilenlerin görev yapması lazım. Hakemler futbol kullarına göre rapor yazıyor. Eğitim alıyorlar.  Kuruldakiler ise kendi kurallarına göre ceza veriyor. Bu da gerekli cezaların verilmemesine sebep oluyor. Bunun yanında kuruldakileri arayarak cezaların düşmesini isteyenlerde cabası. Hak edilen cezaları istiyorum. Aksi takdirde yakında hakem kıtlığı çekeceğiz” dedi.


 “Hakemler Her Ay  Eğitimden Geçiyor”


 Güneş, “İlimizde görev yapan hakemlerimiz her ay eğitimden geçiyor. Federasyondan gelen hoca nezdin de değişen kuralların yanı sıra, futbol okulları içinde video  Görüntülü fikir alış verişinde bulunuyor, arkadaşlarımız bilgilerini pekiştiriyor, yeni bilgiler öğreniyorlar” dedi.


 Hiç kimsenin ceza almasını istemediklerini söyleyen  Güneş “Kulüp Yöneticileri, antrenörler ve futbolcularımız futbol kuralları içinde sahada mücadele ederse kimsenin canı yanmaz. Ama hakeme ve rakibe saygısızlık yapanlara da göz yumacak değiliz. Kurullar gerekli cezaları verir. Spor barış ve dostluğun bir simgesidir. Ama ne yazık ki bunu unutanlar oluyor. Bu da hoş olmuyor. Maç bitince kol kola sahadan çıkan takımlar, hakemlerin kararlarına saygı gösteren bir toplum tek hayalim. İnşallah bu da yakında olacak” dedi.


 “BAL’da yeni sezonda hakemlerimiz görev yapıyor.


  Güneş, “Deplasmanlı Bölgesel Amatör Lig’de üç yıl geride kaldı. Yedinci sezona girdik. İlimizden de hakemlerimiz ligde görev yapıyorlar. ” dedi.


“Zorluk Çıkarmak Bizde Yok”


  Güneş, “Geçtiğimiz dönemlerde kurullar arasında bazı sıkıntılar oldu. Bu da hoş olmayan davranışlar. Artık bunlar geride kaldı.Taban birlikleri uyumlu bir şekilde çalışıyor. Hakemlerin zorluk çıkarmak gibi bir niyeti olmaz. Herkes görevini yapıyor. Eleştiri olacak. Ama maksadını aşan eleştiriyi de kabul edemem. Aslı astarı olmayan haberler beni üzüyor. Kulüp yöneticileri, antrenör ve sahada ter döken futbolcu arkadaşlarımızın  hakemlerinde bir insan olduğunu unutmasın. Anlık karar verme mercileri. Hata yapacaklar. Kimse dört dörtlük değil. Herkesin hakemlere destek olmasını bekliyorum. Tüm takımlara başarılar diliyorum” dedi. Röportaj Alaattin Yeşilçay


 

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı