• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Hiçbir Tedavi Yöntemi Pedofili Eğilimi Azaltma Yönünde Bir Etkisi Olmuyor”

“Hiçbir Tedavi Yöntemi Pedofili Eğilimi Azaltma Yönünde Bir Etkisi Olmuyor”

Pedofili kimlere denir ? Son yıllarda çocukların cinsel istismarı çok önemli bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirilmekte.Biz çocukların cinsel istismarını şu şekilde tamamlıyoruz. Rıza yaşının altında bulunan bir çocuğun cinsel açıdan olgunlaşmış bir kişi tarafından cinsel doyuma ulaşmak için istismar edilmesi kullanılması ve bu duruma göz yumması olarak değerlendirilmektedir. Pedofili’yi ise şu şekilde […]

Pedofili kimlere denir ?


Son yıllarda çocukların cinsel istismarı çok önemli bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirilmekte.Biz çocukların cinsel istismarını şu şekilde tamamlıyoruz. Rıza yaşının altında bulunan bir çocuğun cinsel açıdan olgunlaşmış bir kişi tarafından cinsel doyuma ulaşmak için istismar edilmesi kullanılması ve bu duruma göz yumması olarak değerlendirilmektedir. Pedofili’yi ise şu şekilde tarif ediyoruz. En az 6 ay boyunca kişinin ergenlik dönemine girmemiş çocukların ya da çocuklarla cinsel istekleri bulunmayla ilgili yoğun fantezi, dürtü ya da davranışlarının yineleyici ve sık gelmesi olarak değerlendiriyoruz. Bir kişiye pedofili diyebilmemiz için en az 16 yaşında olması gerekiyor ve istismar ettiği çocuktan da en az 5 yaş daha büyük olması gerekiyor.


Pedofili kişi nasıl anlaşılır?


Kişi tedaviye başvurmadığı sürece bilemiyoruz. Sadece adliyeye intikal ettiği zaman veya bize geldiği zaman bilebiliyoruz. Tabi pedofonik kişinin bir takım özellikleri var. Bu kişiler incelendiklerinde sosyal teması düşük, gerek ailesi gerek çevresinde ki kişiler ile sıcak ilişkiler kuramayan psikopatik, sadistlik özellikleri bulunan kişilerdir. Psikoseksüel olarak ta bunlar doygunluğa ulaşmamış kişiler olarak gözlemiyoruz.


Bu hastalığın tedavisi mümkün müdür?


Elbette. Hastalıkların tedavisi mümkündür. Bu kişilerin tedavisi ile ilgili olarak bu kişilerin çok fazla tedavi olmak istedikleri veya tedaviye başvurduklarını görüyoruz. Fakat kişi istemedikten sonra hiçbir tedavi yöntemi pedofilide başarılı değil. Eğer kişi tedaviye istekli olursa çeşitli tedavi yöntemleri ile tedaviye başlıyoruz. Tedavi yöntemlerimizden bir tanesi ilaç tedavisi. Daha sonra psikoterapi dediğimiz yöntemler ile tedaviye alınabiliyorlar. Aynı zamanda cerrahi yöntemler var. Bu yöntem erkek hastalara uygulanan bir yöntem, testislerinin çıkartılması ile uygulanan bir tedavi yöntemi. Bu yöntemler ile birlikte pedofili de yüzde iki ile beş arasında azalttığı bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır. Son olarak ta kimyasal tedavi dediğimiz bir yöntem var. Çeşitli hormonsal ilaçlar ile kişinin bu cinsel davranışını azaltmaya yönelik bu tedavi yöntemi uygulanıyor. Bu tedavi yöntemlerine genel olarak bakacak olursak bunların hiçbirisi pedofili eğilimi azaltma yönünde bir etkisi olmuyor. Kişi pedofilik olarak kalıyor. Sadece kişinin pedofili davranışını azaltmaya yönelik etkisini biz ön plana çıkararak o yönde tedavi etmeye çalışıyoruz. 


Aileler ne gibi önlemler alabilir ?


 


Çocuğun kesinlikle bu gibi durumlarda suçlanmaması lazım. Bunun sebebi ise çocuklar zihin olarak kolay kandırılabilen kolay ikna edilebilen kişilerdir. O yüzden istismar nedir, istismar nasıl bir şeydir, bunu anlama açıklama ve anlatma ile ilgili kapasiteleri gelişmemiştir. İstismara uğradıklarında anne ve babalarının gözlerinden düşeceği toplum tarafından etiketleneceğini düşünecektir. Hatta yapılan bir çalışmada yüzde elli yedi oranında istismara uğrayan çocuklar kendini sorumlu tutmuşlardır. İşte çocukların böyle bir zihin yapısı var. Bunun ile beraber öyle bir durum gelişmiş ise mutlaka profesyonel bir yardım alarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Çocukların tabi bu alanda korunması çok önemli. Öncelikli olarak aileler olayın oluşmasını önlemek ile sorumlular. Onun içinde yapılması gerek tek şey küçük yaşlardan itibaren çocuklara bedenlerini tanımlama, iyi dokunma ve kötü dokunmayı belirtip kişisel güvenliği öğretmeliyiz.


 


 


İstismara uğrayan çocuğun davranışlarında ne gibi değişiklikler olur?


Çocuklar da her hangi bir cinsel travma olsun veyahut başka travmalar olsun direk bizim toplum arasında da huy değişiklikleri dediğimiz değişiklikler oluyor. Çocuk daha huzursuz oluyor, daha bir mutsuz hale bürünebiliyor. Kendi içine kapanabiliyor ve sürekli ağlama nöbetleri olabiliyor. İlk belirtiler olarak çocuğun biz uykusunun ve iştihanın bozulduğunu görüyoruz.


 


Vatandaşlar yeterince bilinçli mi ?


Genel de vatandaşlarımız bu konuda pek bilgili değil. Genel olarak ayıp olarak değerlendirilmekte, aile içerisinde çok konuşulmamakta buna bağlı olarak ta bazı bilgi eksiklikleri olabileceğini düşünüyorum. Çağımız internet çağı hemen hemen herkesin evinde internet bulunmakta çocukların internet kullanımları ile ilgili çok dikkatli olmak gerekiyor. Pedofoniklerin yine yapılan çalışmalar da istismar ettikleri çocuklara internet üzerinden yüksek oranda ulaştıkları görülmüş. Bu yüzden ailelere çok büyük görevler düşüyor.


 


Daha önce böyle olaylar var mıydı, yoksa sosyal medya ile mi gün yüzüne çıktı?


Her tıbbi rahatsızlığın, hastalığın toplumda belli bir yaygınlığı vardır. Ama bazı olayları daha görünür hale gelmesi için sebepleri de vardır. Son günlerde yaşanan olaylar toplumun dikkatini çektiğini düşünüyorum. Yoksa bu tür olaylar her an her yerde olabiliyor.


 


UZMAN DOKTOR EKREM HASBEK


1994:İstanbul Tıp Fakültesi Mezunu


Uzmanlık: 2012 Gaziosmanpaşa Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı


 

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı