• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulması büyük önem arz etmektedir

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulması büyük önem arz etmektedir

  İl Sağlık Müdürü serhat Korkmaz, Ramazan ayında sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarının yanı sıra koronavirüs salgını nedeniyle İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına da harfiyen uyulması çağrısında bulundu. İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz; “Sağlıklı bir Ramazan geçirip sağlıkla Bayrama erişmek için her zamanki gibi sağlıklı ve doğru beslenme önerilerimizi hatırlatmak istiyoruz” “Oruç tutanlar için beslenme ve […]

 

İl Sağlık Müdürü serhat Korkmaz, Ramazan ayında sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarının yanı sıra koronavirüs salgını nedeniyle İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına da harfiyen uyulması çağrısında bulundu.

İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz; “Sağlıklı bir Ramazan geçirip sağlıkla Bayrama erişmek için her zamanki gibi sağlıklı ve doğru beslenme önerilerimizi hatırlatmak istiyoruz”

“Oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir ay olan Ramazan aynı zamanda sıhhat demektir” diyerek sözlerine başlayan İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz; “Ancak doğru beslenme düzeni olmazsa, yeteri kadar sıvı (özellikle su) tüketilmez, az miktarda besin alınır ya da aşırı kalorili gıdalar ile beslenilirse sıhhat bozulabilir. Oruçlu kişide gıda alımının azalmasıyla metabolizma daha yavaş çalışacağından istenmeyen şekilde kilo artışıyla da karşılaşılabilir. Aşırı kilo alımının önüne geçmek için de doğru beslenmeye dikkat edilmelidir. Diğer zamanlarda olduğu gibi oruçlu iken de öğün atlamamaya özen gösterilmeli, iftar ve sahurda uygun gıdalar mutlaka alınmalı ikisin arasında da bir ara öğünle hafif gıdalar ( bir adet elma veya bir kâse yoğurt vb.) alınmalıdır” dedi.

SAHURDA MUTLAKA KURUYEMİŞ YİYİN

Korkmaz; “Sahur atlandığı takdirde açlık saati uzayacağı için kan şekeri daha erken düşecek ve bu da çeşitli sağlık sorunlarına neden olacaktır. Sahurda tok tutacağı zannedilerek tüketilen hamur işleri, makarna ve buna benzer bol karbonhidratlı gıda alımı da kan şekerinin erken düşmesine sebep olabilir. Bunların yerine tercih edilen bulgur pilavı, mercimek, tam buğday ekmeği gibi besinler erken acıkmayı önleyebilmektedir. Ayrıca sağlıklı bir sahur öğününde bol domates, salatalık, bir adet haşlanmış yumurta, bir avuç kadar fındık-ceviz gibi kuruyemiş alınırsa günün oruçlu kısmı daha rahat bir şekilde geçirilecektir” diye konuştu.

YEMEĞİN YANINDA SU DIŞINDA BAŞKA İÇECEK TÜKETİLMEMELİ

Doğru beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken diğer hususlar hakkında da bilgi veren Korkmaz; “Yemeklerin pişirilme şekline dikkat edilmeli; kızartma ve kavurma yerine daha çok haşlama, ızgara ve fırınlama tercih edilmeli; yoğun şerbetli ağır tatlılar yerine daha çok sütlü tatlılar ve meyve tercih edilmeli, yemeğin yanında su dışında başka içecek tüketilmemeli, gazlı, kafeinli içecekler çok tercih edilmemeli, bunun yerine meyve suyu(taze sıkılmış), ıhlamur, ayran gibi içecekler tüketilmeli. Yemekler hızlı bir şekilde yenmemeli (beyin doyma hissini 15-20 dakika sonra verir, hızlı yendiği zaman fazla da yenmiş olur ) özellikle iftarda kan şekerini birden yükselten ( beyaz ekmek, pirinç pilavı vb.) yerine enerji veren ama kan şekerini dengeli bir şekilde yükselten gıdalar (bulgur pilavı, kepekli ekmek ve kepekli makarna vb.) tüketilmeli” ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK ORTALAMA 2-2,5 LİTRE (12-14 BARDAK) SU İÇİLMELİDİR

İftardan sonra hareket edilmesi gerektiğini de belirten Korkmaz sözlerini şöyle sürdürdü;“iftardan sonra hemen televizyon ve bilgisayar başına oturmak, uzanıp dinlenmek yerine hareket ederek, kısa mesafe yürüyüş yaparak (dışarı çıkılamasa bile evin içinde hareket etmeli) sindirime yardımcı olunmalı, yemeklerde tek seferde büyük öğünler değil, aralıklarla küçük porsiyonlar tüketmeye gayret edilmeli,beslenme düzeninde oluşan değişikliğe bağlı olarak yaşanabilecek kabızlığı önlemek için yemeklerde bol lifli gıdalar (kuru baklagiller, kepekli tahıllar ve sebzeler) sahurda ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler ile taze ve kuru meyveler tüketilmeli; günlük ortalama 2-2,5 litre (12-14 bardak) su içilmelidir” diye konuştu.

Ramazanın maneviyatından en güzel şekilde istifade edeceğiz

Korkmaz Düzenli ilaç kullanması gereken ama oruç tutmak isteyen, kronik hastalığı olan kişilerin öncelikle hekimlerine danışması, hekiminin tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu; “Doğru beslenme dışında özellikle dikkat etmenizi istediğimiz diğer önemli husus ise salgın sebebi ile geçtiğimiz Ramazan ayında da uyardığımız Ramazan ayının sembolü haline gelen adetlerimiz, toplu iftar ve sahurlar, camilerde coşku ile kılınan teravihler, mukabeleler vb. toplu yapılan ibadetler. Ne kadar üzücü de olsa hem kendimiz hem sevdiklerimiz için bu yıl da bu tür toplu etkinliklerden kaçınarak ibadetlerimizi, dualarımızı evde yapacak, Ramazanın maneviyatından bu şekilde istifade edeceğiz. Bu konularda İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlara harfiyen uyulması büyük önem arz etmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı