• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
JÖAK ve JAK timlerinden gerçeği aratmayan tatbikat

JÖAK ve JAK timlerinden gerçeği aratmayan tatbikat

– Kayak Merkezi Kartalkaya’da JÖAK ve JAK timleri tarafından eksi 15 derecede arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi – Kartalkaya Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Muammer Yardımcı: – “Kartalkaya bölgemizde 60 acil çağrı butonu ile 330 bilgilendirme levhası bulunmakta. Buton ve bilgilendirme levhası sayesinde kaybolan tatilcileri 15 ila 30 dakika arasın buluyoruz” BOLU (AA) – Bolu’daki Kartalkaya […]

– Kayak Merkezi Kartalkaya’da JÖAK ve JAK timleri tarafından eksi 15 derecede arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi – Kartalkaya Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Muammer Yardımcı: – “Kartalkaya bölgemizde 60 acil çağrı butonu ile 330 bilgilendirme levhası bulunmakta. Buton ve bilgilendirme levhası sayesinde kaybolan tatilcileri 15 ila 30 dakika arasın buluyoruz”

BOLU (AA) – Bolu’daki Kartalkaya Kayak Merkezi’nde görev yapan Jandarma Komando Özel Arama Kurtarma (JÖAK) ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri, kar kalınlığının 2 metre olduğu bölgede, arama kurtarma tatbikatı yaptı.

JÖAK ve JAK timleri, Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya’daki Ramazanbeydere ile Karapist bölgesinde, hazırlanan senaryo gereği, yoğun sis nedeniyle pistten çıkan ve düştükten sonra yaralanan bir tatilcinin cep telefonu ile jandarma ekiplerinden yardım istemesinin ardından arama ve kurtarma çalışması başlattı.

Timler aldıkları ihbar üzerine kar motorları ile bölgeye hareket etti. Kaybolan tatilcinin yerini tespit eden ekipler, yüzde 60 eğimli olan bölgeden tatilciyi kurtarmak için çalışma başlattı.

Ekiplerce yapılan hazırlık çalışmasının ardından JAK timi tarafından halat yardımıyla tatilcinin bulunduğu alana sedye indirildi. Sağlık kontrolünden geçirilen vatandaş, halata bağlı olan sedye ile kar motorlarının bulunduğu alana çekildi. Yaralı daha sonra kendisini bekleyen kar aracına alınarak, tedavisi yapılmak üzere sağlık merkezine gönderildi.

– Hayat kurtaran buton

Senaryonun ikinci bölümünde ise, JÖAK ve JAK timleri tarafından tatilcilerin kaybolduğu alanlara yerleştirilen acil çağrı butonuna basarak yardım isteyen tatilcinin kurtarılması için çalışma başlatıldı. Timler, ormanlık alan içerisinde kaybolan kişiye ulaşmak için Jandarma İz Takip Köpeği “Bulut” ile bölgede çalışma yapıldı.

Yapılan çalışma sonucunda kaybolduktan sonra yorgun düşen ve donmak üzere olan vatandaşa ulaşıldı. Timler tarafından donmak üzere olan tatilciye sıcak çay ikram edildi.

Ormanlık alanda kaybolduktan sonra yorgun düştüğünü ve çam ağacında asılı olan butona basarak jandarma ekiplerinden yardım istediğini, soğuk hava nedeniyle ayak parmaklarında uyuşmanın olduğunu söylemesi üzerine timler tatilcinin bulunduğu yerden kar araçlarına taşınması için makara sistemi kurdu. Vatandaş daha sonra kar aracına taşındı.

– “Kaybolan tatilcileri 15 ila 30 dakika arasında buluyoruz”

Kartalkaya Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Muammer Yardımcı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kayak merkezinde bulunan pistlerde kaybolma ve yaralanmalara müdahale ettiklerini söyledi.

Kayak ya da snowboard yaparken pistlerden çıkarak kaybolan ya da yaralan tatilcilerin yerlerini tespit etmek amacıyla bölgeye buton yerleştirdiklerini belirten Yardımcı, “Kartalkaya bölgemizde 60 acil çağrı butonu ile 330 bilgilendirme levhası bulunmakta. Buton ve bilgilendirme levhası sayesinde kaybolan tatilcileri 15 ila 30 dakika arasında buluyoruz.” diye konuştu.

Yardımcı, karakol bünyesinde her türlü arazi şartlarına uygun araç, ekipman ve personelin bulunduğunu kaydetti.

https://www.sabah.com.tr/ Sabah.com.tr internet sitesinden alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı