• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Keskin; “Enneagram ile kendimizi daha iyi tanıyabiliyoruz”

Keskin; “Enneagram ile kendimizi daha iyi tanıyabiliyoruz”

Enneagram, Kendini tanıma, arama sürecinde dünyanın bilinen en etkili metodolojilerden biri. Salt kişinin kendini tanıması üzerine odaklanması kadar, kişinin kendini değiştirmesi ve geliştirmesi gereken yönlerini keşfetmesi amacıyla geliştirilmiş bir kişilik analizi yöntemidir. Yunanca dokuz anlamına gelen enne ve kişilik kelimesinin karşılığı olan agram kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Enneagram, dokuz kişilik tipi’ anlamında kullanılır. İnsanları, […]

Enneagram, Kendini tanıma, arama sürecinde dünyanın bilinen en etkili metodolojilerden biri. Salt kişinin kendini tanıması üzerine odaklanması kadar, kişinin kendini değiştirmesi ve geliştirmesi gereken yönlerini keşfetmesi amacıyla geliştirilmiş bir kişilik analizi yöntemidir.

Yunanca dokuz anlamına gelen enne ve kişilik kelimesinin karşılığı olan agram kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Enneagram, dokuz kişilik tipi’ anlamında kullanılır. İnsanları, dünyaya bakış açılarına, dünyayı algılayıp değerlendirme ve tepki verme şekillerine göre dokuz farklı kişilik tipine ayırır. Bu tipler ise şöyledir: Mükemmeliyetçi, Reformcu, Yardımsever, Şefkatli,  Başarı Odaklı, Motivatör,  Özgün , Bireyci,  Araştırmacı, Gözlemci,  Sadık , Sorgulayıcı,  Maceracı, İstekli,  Meydan Okuyan , Lider,  Barışçı ,Uzlaştırıcı tiplerdir.

ENNEAGRAMLA TANIŞTIKTAN SONRA HAYATIM ÇOK GÜZELLEŞTİ

Kendin Yap Atölyesi Proje Koordinatörü Nursefa Keskin Enneagram isimli kitabı hakkında bilgi verdi; “Enneagram benim özel ilgi alanım. Enneagramla tanıştıktan sonra hayatım çok güzelleşti, kalitesi arttı. Enneagram ile doğuştan getirdiğimiz özellikleri tespit edebiliyor. Kendimizi daha iyi tanıyabiliyoruz. Kendimizi tanıdığımız için neyi neden yaptığımızı, nasıl algıladığımızı, neden suçluluk hissettiğimizi, neden kızdığımızı, neden sevindiğimizi anlayabiliyoruz, çözebiliyoruz. Kendimizi çözmenin yanında etrafımızdaki insanları da çözebiliyoruz ve bu şekilde herkesin en yüksek potansiyeli kullanmasını da sağlayabiliyoruz.

ENNEAGRAM İNSANIN BULUNDUĞU HER ALANDA KULLANILIYOR

Keskin Enneagram’ın hangi alanda kullanıldığı hakkında da bilgi verdi; “Enneagram insanın bulunduğu her alanda kullanılıyor. Çünkü insanıanlamaya yönelik bir öğret . Eski bir sufi öğretisidir. Bugün Avrupa’da her alanda kullanılan bir öğretidir. İş alımlarında,sanatta,film yazımında,senaryo yazımında, öğrenci eğitiminde koçluğunda,çocukları tanımada ve mesleki yönlendirmelerde kullanabiliriz.”

  1. KİTABIMDA ÇIKIYOR

Keskin, uzun yıllardır teknik destek projeleri yazdığını belirterek sözlerine şunları da ekledi; “Bu projelerde de  öğretmen eğitimleri sağlıyorum bir çok konuda.Enneagram’da bu proje yazımı karşısında karşılaştığım öğretilerden bir tanesiydi. Öğretmenlerimize eğitim almak adına yazdığım bir projeydi. Eğitimini aldıktan sonra Enneagrama daldıkça çok geniş ve faydalı olduğunu gördüm. Yüksek lisans tezimi de Enneagramla yaptım. Daha sonra makaleler yazdım ve dedim ki bunu herkes duymalı herkes faydalanmalı. İnsanın hayatına dokunan bir öğreti. Bu nedenle de kitap olarak çıkarmaya karar verdim.3. kitabımı da çıkartıyorum. O da anne babalara tavsiye ve çocukları mesleki yönlendirmeye yönelik.”

HAYAT KALİTESİNİN ARTTIRILMASI İÇİN ENEGRAM BİLİNMEAİNİ TAVSİYE EDİYORUM

Keskin, ebeveyn de tavsiyelerde bulundu ; “Öncelikle anne ve babanın kendini tanıması gerekiyor. İyi iletişim bu süreçte çok önemli. Daha sonra çocuklarını tanımaları gerekiyor. Birbirlerini daha net anlamaları ve hayattaki kalitelerini arttırmaları adına mutlaka Ennegram bilinmesini tavsiye ediyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı