• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kitap okurken kendini bir anda koleksiyoner olarak buldu

Kitap okurken kendini bir anda koleksiyoner olarak buldu

  İsmi Salih Naycı, o çocukluğundan bu yana kitap okumayı seven bir insan.  Okul harçlıklarını biriktirerek aldığı kitapları hiçbir zaman okuyup bir köşeye bırakmadı. Sadece kitap değil eski takvim yapraklarını, kartpostalları, efemera ve plaklara gözü gibi bakmış. Daha çocuk yaşlarda İstanbul’a gezmeye giden ve orada bir kitap alan Salih Naycı, aldığı kitabın hayatını bir koleksiyoner […]

 

İsmi Salih Naycı, o çocukluğundan bu yana kitap okumayı seven bir insan.  Okul harçlıklarını biriktirerek aldığı kitapları hiçbir zaman okuyup bir köşeye bırakmadı. Sadece kitap değil eski takvim yapraklarını, kartpostalları, efemera ve plaklara gözü gibi bakmış.

Daha çocuk yaşlarda İstanbul’a gezmeye giden ve orada bir kitap alan Salih Naycı, aldığı kitabın hayatını bir koleksiyoner olarak devam ettirebileceğini nereden bilebilirdi ki? Ama değiştirdi.

BİNLERCE ÇEŞİTTEN OLUŞAN KOLEKSİYONU MEVCUT

Salih Naycı. Daha çocuk yaşlarda aldığı bir kitap ile zamanda yolculuk yapabileceğini düşündü, ondan sonra kitap okumayı hiçbir zaman bırakmadı. Okuduğu kitapları biriktiren Naycı, zaman içerisinde kitapları bir koleksiyon haline getirdi. Bu merak sadece kitaplarla sınırlı kalmadı. Eski plak, belge, takvim yapraklarını da biriktiren Naycı’nın şu anda binlerce çeşitten oluşan koleksiyonu mevcut. Naycı; “Koleksiyonculuğun tutku dolu duygu olduğunu söyleyebilirim, ben bir koleksiyona ekleme yaparken sanat akımlarına, sanat tarihinde oluşan değişikliklere ve sanat eserlerinin bugünle ilişkili olmalarına dikkat ediyorum” ifadelerini kullandı.

ELİNDE TERAKKİ SERVET BANKASINA BORÇ SENEDİ BULUNUYOR

Naycı’nın koleksiyon merakı sadece kitap ve takvim yaprakları ile sınırlı kalmamış. Afyonkarahisar’ın ilk yerli sermaye ile kurulmuş bankası olan Terakki Servet Bankasına ait ve Osmanlı Tapu belgelerine de merak sarmış. Şu anda bilinen en eski banka borç senedini elinde bulunduran Naycı, bu belgeleri dükkânının en güzel köşesinde saklıyor. Koleksiyoncunun misyonu sanatı aşılamak olduğunu belirten Koleksiyoner Salih Naycı; “Sanatçının arkasında durup desteklemek, özel olan koleksiyonunu halka açabilmek için çabalıyorum asıl amacım da bu zaten. Ancak sorumluluğum bununla yeterli değil, bir sonraki nesillere koleksiyon sevgisini aşılamalıyım ve koleksiyonculuğu bir yaşam biçimi haline getirmeliyim. Koleksiyoncu olmak gösterişli sanat etkinliklerine katılmaktan ibaret değil. Çağdaş sanatın ve sanatçıların çok az desteklendiği günümüz Türkiye’sinde, koleksiyonerlerin daha fazla sosyal sorumluluk üstlenmeleri gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı