• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve BM Özel Danışmanı Lute 2 saat görüştü

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve BM Özel Danışmanı Lute 2 saat görüştü

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Geçici Danışmanı Jane Holl Lute ile yaptığı görüşme sonrası yazılı açıklamalarda bulundu. “SİYASİ EŞİTLİĞİMİZ OLMAZSA OLMAZ” Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü açıklamasında, “Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı, bilindiği üzere dün ve bugün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Geçici Danışmanı Jane Holl Lute’u kabul ederek görüştü. Sayın Cumhurbaşkanımız, Lute ile iki taraf arasında […]

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Geçici Danışmanı Jane Holl Lute ile yaptığı görüşme sonrası yazılı açıklamalarda bulundu.

“SİYASİ EŞİTLİĞİMİZ OLMAZSA OLMAZ”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü açıklamasında, “Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı, bilindiği üzere dün ve bugün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Geçici Danışmanı Jane Holl Lute’u kabul ederek görüştü. Sayın Cumhurbaşkanımız, Lute ile iki taraf arasında sonuç odaklı biçimde müzakerelere yeniden başlayabilmeyi anlamlı kılacak ortak bir zeminin diğer bir deyişle görev tanımlarında ortak bir anlayışın olup olmadığı hususunu görüştü. Cumhurbaşkanımız, bugün yeniden Kıbrıs Türk tarafı olarak siyasi eşitliğimizin kabulünün öngörülen çözüm için olmazsa olmaz olduğuna dikkat çekmiş ve çeşitli örnekler vererek önemle vurgulamıştır” ifadelerini kullandı.

“MECLİS’İ TOPLANTIYA ÇAĞIRACAK”

Akıncı’nın aynı zamanda başta siyasi eşitlik olmak üzere bugüne kadar varılan mutabakatlardan geri adım atılmasının sürecin başlamasına hizmet etmeyeceğinin altını çizdiğini belirten sözcü Burcu, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Kıbrıs Türk tarafı olarak her zaman sürdürdüğümüz yapıcı tutuma uygun bir biçimde, geçmiş mutabakatlara da bağlılığını sürdürerek, söylem tutarlılığı içerisinde ortak bir zeminin yaratılması için Sayın Lute ile samimi ve yapıcı bir diyalog sürdürmüştür. Herhangi bir federal çözümde, çoğunluk ve azınlık ilişkisi olamayacağı çok açıktır. Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği ve kararlara etkin katılımı esastır. Bu ilkeye ve geçmiş mutabakatlara sadakat, görev tanımlarının başarıyla sonuçlandırılabilmesi için kaçınılmazdır. Cumhurbaşkanımız önümüzdeki günlerde öncelikle hükümetle bir araya gelecektir, sonrasında ise yakın bir gelecekte bilgi vermek için Meclis’i toplantıya çağıracaktır” dedi.
Jane Holl Lute, Akıncı ile görüşmesinin ardından Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi. Lute, Kıbrıs’taki temasları çerçevesinde dün de liderlerle görüşmüştü.

https://www.sabah.com.tr/ Sabah.com.tr internet sitesinden alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı