• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KONSEPTİ GÜZEL HİZMETİ ÖZEL

KONSEPTİ GÜZEL HİZMETİ ÖZEL

Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nün   Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü İçişleri Bakanlığı’nın vatandaşlara daha kaliteli ve hızlı hizmet sunmak üzere hayata geçirilen “Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti” büyük beğeni topluyor. İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü “Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti” doğrultusunda Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğünde de Vali Gökmen Çiçek’ […]

Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nün

 

Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü İçişleri Bakanlığı’nın vatandaşlara daha kaliteli ve hızlı hizmet sunmak üzere hayata geçirilen “Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti” büyük beğeni topluyor.

İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü “Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti” doğrultusunda Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğünde de Vali Gökmen Çiçek’ in de destekleriyle yeni nüfus müdürlüğü konsept çalışmaları il ve ilçelerde devam etmektedir.11 Kasım 2020 tarihinde Afyonkarahisar İl Nüfus ve VatandaşlıkMüdürü olarak atanıp göreve başlayan Afyonkarahisar İl Nüfus Ve Vatandaşlık Müdürü Erkan Tanyeri Nüfus ile ilgili bütün detayları Hisar gazetesi muhabiri Yurdanur Mergen’e anlattı.

İL VE İLÇELERDEKİ KONSEPTİ DEVAM EDİYOR

Tanyeri  Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in himayelerinde ve direktifleri ileilk önce mevcut İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerimizi Konsept Nüfus Müdürlüğüne çevirdiklerini belirterek “ Sayın Valimizin talimatları gereği 17 ilçemizde de konsept çalışması devam ediyor. 2021 yılının sonuna kadar sona erecek. Gizemli şehir Afyonumuzda şehit ve gazi ailelerimize yaptığımız projelerimiz var. Yeni anne ve baba olan kişilere hediye takdim ediyoruz. Müdürlüğümüze gelemeyecek olan kişiler için‘Adreste Nüfus Hizmeti’ var. Müdürlüğümüzün verdiği hizmetler aynı zamanda e-devlet olarak ta sunulmaktadır. Tüm ilçe nüfus müdürlüklerimizle ilgili projelerimiz devam ediyor. Aşama aşama ilerliyoruz. 1. Aşama boyama ve taban işini tamamlayan mobilya bekleyenler. 2. Aşama şuanda çalışması yapılmış daha taban çalışması yapılıyor. 3 Aşamada çizildi ama ufak tefek eksikleri olan tamamlanacak olanlar. Bu şekilde aşamalandırdım   ve17 tane ilçemizi ve devam eden çalışmalarını takip ediyorum” dedi.

EHLİYET TAŞIMAYA GEREK KALMIYOR

Kimlik değişimi için son gün olmadığına dikkat çeken Tanyeri ehliyetlerin de 2022 yılına kadar ertelendiğini açıkladı. İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Erkan Tanyeri; “Şuan için sadece ehliyet bilgilerinin kimliğe aktarılması var. Onda da insanlarımız artık ehliyetin basılmayacağını zannediyorlar. Aslında öyle değil. Uluslararası kanun gereği biz ehliyetleri basıyoruz ama ehliyet bilgilerini yeni çipli kimliğe aktarıyoruz. Türkiye sınırları dâhilinde ehliyet taşımasına gerek kalmıyor. Kimliği görevlilere verdiği zaman çipten ehliyet bilgileride okunuyor” dedi.

 “HERKESİN PARMAK İZİNİ ALIYORUZ”

Ehliyet ve pasaport işlemlerinin nüfus müdürlüğüne geçmesinin yararı olduğunu dile getiren Tanyeri; “Kimlik, Ehliyet ve Pasaport başvurusunda bulunan herkesin parmak izini alıyoruz. Parmak izlerini almamız emniyetin asayiş hizmetlerine de çok yardımı oluyor. Herkesin biometrik güncel resimlerini alıyoruz ve bu bilgiler Afyonkarahisarİl Emniyet Müdürlüğü ile de paylaşılıyor. Böylece kolluk güçlerimiz de suçlu yakalayacak oldukları zaman bu veri tabanından kolayca ulaşabiliyor” ifadelerini kullandı.

“DEVLETİN DEVAMLILIĞINI ESAS”

Vatandaşın işlerinin aksamamasının öneminden bahseden Tanyeri, ilçelerde yaşanan bir sıkıntı olduğu zaman Afyonkarahisar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nden personel görevlendirdiğini belirtti. İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Erkan Tanyeri; “Sandıklı Nüfus Müdürlüğü’nde bir sıkıntı oldu. Personeller karantina süreci geçirdi. Ben buradan ilçemize üç memur ve bir müdür görevlendirdim. Sandıklı’da ki vatandaşlar memurların değiştiğini fark etmediler. Önemli olan işlerin aksamaması ve devam etmesiydi. Devletin devamlılığını esas alarak bu prensiple hareket ediyoruz.”

“ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARIMIZIN EVLERİNE GİDİYORUZ”

Şehit ve gazi yakını olan ailelere de ayrı bir hizmetleri olduğunu belirten Tanyeri; “Şehit ve gazi yakınlarımızla ilgili bir telefon numarası belirledik. Şehit ve Gaziler derneğimize de bu konuda bilgi verdik. Alo 199’u arayıp şehit ve gazi yakınıyım diyerek müracaat edebiliyorlar. Bizim mobil ekiplerimiz mobil cihazlarımızla şehit ve gazi yakının evine giderek orada müracaatlarını alıyor. Müdürlüğümüzde sisteme kaydını alıyor. Daha sonra ise PTT Kargo ile kimliklerini evlerine gönderiyoruz.Ahde vefanın da önemini burada vurguluyoruz.”

“AMACIMIZ BİRLİK VE BERABERLİKLE HİZMET ETMEK”

Personele verdiği değerden, kurumlar arası birlik ve beraberlikten söz eden Tanyeri; “Personellerimiz arasından emekli olan arkadaşlarımız oluyor. Emekli olan personelimiz için yemek düzenliyor, plaket takdim ediyoruz. Arkadaşlarımızın devlete ve millete hizmet etmesinin ayrıcalığını gösteriyoruz. Çünkü asıl hizmeti burada ki çalışan arkadaşlarımız veriyorlar. Emniyet ve Jandarma teşkilatının özel günlerinde çiçeklerimizi alıyor ziyaretlerimizi bizzat gerçekleştiriyoruz.Aynı bayrağa, aynı devlete hizmet ediyoruz. Birbirimizden ayrımız gayrımız yok. Afyonkarahisar’ın özelliği Valimizden Vali Yardımcılarımıza, İl Emniyet Müdüründen İl Jandarma Komutanına Garnizon Komnutanına kadar herkes birlik ve beraberlik içerisinde çalışması. Amacımız bu birlik ve beraberlikle hizmet etmek.”

“ÇOCUKLAR DEVLETİ GÖZÜNDE GÜZEL GÖRSÜN”

Kitaplara ve okumaya olan ilgisinden bahseden Tanyeri; “Müdürlüğümüzde bir köşeyi kitap okuma yeri olarak dizayn edeceğim. İsteyen alıp okuyabilecek isteyen alıp götürebilecek. Buraya aileleri ile beraber çocuklarımızda geliyor. Onlar için de şekerleme aldırdım şekerleme veriyoruz. Hem aile işini halledene kadar çocukta sıkılıp eziyet etmiyor. Ayrıca çocukta devleti gözünde güzel görsün istiyoruz. Benim ve arkadaşlarımın burada yaptığı her hareket devleti bağlar. O çocuğun ileride gözünde Nüfus Müdürlüğüne gitmiştim bana şeker verdiler diye hatırlayacak. Aklında o kalacak. Vali yardımcımız başkanlığında her ay vatandaşlık inceleme komisyonlarımız oluyor. Gelen kişileri ayakta durdurmuyoruz. Çocukları ihmal etmiyoruz. İçeçek, su, yemek ikram ediyoruz. Yabancı insanımız Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlığının önemli olduğunu anlıyor ve teşekkür ediyorlar. Geçen Azerbaycanlı bir vatandaşımız geldi. Neden Türk vatandaşlığı dedim. ‘Ben zaten Türk’üm. Bana Türk Vatandaşlığı vereceksiniz. Ama Allah sizden razı olsun Karabağ sizin sayenizde Türk şuanda’ dedi. O kadar gurur duydumki orada yapılan işi geliyor burada anlatıyor Allah esas sizlerden razı olsun dedim.”

“KOLAY VATANDAŞLIK VERİLMİYOR”

Mültecilerin vatandaşlık alma konusuna da değinen Tanyeri; “ Devletimiz öncelikle yabancı insanımızı İl Göç Müdürlüğüne başvurdurup bir sürü evrak istiyor. Daha sonra nüfus müdürlüğüne gönderiyor ve  bir komisyona sokuyor Vali yardımcımız başkanlığında İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarmadan oluşan bir heyet var. Biz sadece Türkçe konuşup konuşmadığına, herhangi bir sıkıntısı var mı kanaat bildiriyoruz. Bu kişi uyum sağlamış diyoruz. Eğer bir suç işlemişse bu ülkede vatandaşlık zaten alamıyorlar. Buradaki heyetin görüşleri alınıyor. Bakanlığa gönderiliyor. Nüfus Genel Müdürlüğü tekrar bir araştırma yapıyor. İç İşleri Bakanımıza arz ediliyor ondan sonra vatandaşlık verilebiliyor. Her gelene o kadar kolay vatandaşlık verilmiyor. Şuan Türk Vatandaşı olmayan insanlardan kaynaklı herhangi bir olay olduğunda anında sınır dışı ediliyorlar. Kimseye iltimas geçilmiyor. Bize sığınan kardeşlerimiz onlarda. Ama suçluları da tabii ki gönderiyoruz” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ ALO 199’DAN RANDEVUSUNU ALABİLİYOR”

Müdürlükte ki birimleri ve çalışma alanlarını tek tek anlatan Afyonkarahisar İl Nüfus Ve Vatandaşlık Müdürü Erkan Tanyeri; “Vatandaşlık başvuru inceleme merkezi ayrı bir birim olarak çalışıyorlar. Buradaki arkadaşlarımız gelen yabancıların belgelerini alıyorlar onlarla konuşuyorlar ikramda bulunuyorlar. Tercüman ihtiyacı olursa göç idaresinden tercüman talep ediyoruz. Anlaşmayı sağlıyoruz. Bu konuda göç dairesi yardımcı oluyor. Adres Birimimizi de ayrı bir birim olarak düzenledik. Kimlik birimimizde kimlik ve ehliyet işlemleri yapılıyor.Kütük Tescil Birimimizde elektronik ortama kayıtlar giriliyor aynı zamanda kütüklere de işleniyor.  Kütük Osmanlı’dan kalma bir kültürü biz devam ettiriyoruz. Daha önce ‘Diğer olaylar’ diye geçen birimimizin adını ‘Doğum Ölüm Evlenme Boşanma’ olarak değiştirdik. Daha mahrem bilgiler görüşüldüğü için buraların dizaynını o şekilde ayarladık. Aralara cam ekleyerek bölmeler oluşturduk. Yönlerdirme levhalarımızdan rahatlıkla her birime ulaşım kolaylaştırıldı.Sıra numarası almak kolay randevu almak kolay. Memurlarımız oturup işlem alırken vatandaşımızda ayakta beklemiyor. Vatandaşlarımız Alo 199’dan randevusunu alıp gelebiliyorlar. Randevu almadan gelen vatandaşlarımızda sırasını alıyor çok bekletmeden onlarında işlemelerini alıyoruz. Müdürlüğümüzde hep Afyonkarahisar’a ait resimlere yer verdik. Afyonu anlatıyoruz.Ekranlarımıza bilgi amaçlı videolar koyduk. Hem Nüfusla ilgili hem emniyet hem jandarma hem kültür turizmi hem sağlıkla ilgili videolarımız aralıksız yayınlanıyor” dedi. Ayrıca Tanyeri, gizemli şehir Afyonkarahisar’da ve Vali Gökmen Çiçek’in himayesinde görev yapmaktan büyük bir onur ve gurur duyduğunu, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü olarak TDV Kitap Kahve, albikere.com, Ayazini, Maltaş ve Kadın Kültür Evleri konusunda da destek verdiğini ve ortak projeler yaptıklarını dile getirdi.

Yurdanur Özel

 

1935 tarihli Genel Nüfus sayımı Nüfus 299bin Asker Toplanma Merkezi

Osmanlı zamanında atik nüfus defteri

Devleti ali Osmanlı zamanında ki teskere kimlik belgesi (kafa kağıdı)

1936 tarihli ilk kimlik

Nakil belgesi

Atatürk’ün kimlik belgesi

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı