• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KOSGEB gelişim eğitimleri sanal ortama taşındı

KOSGEB gelişim eğitimleri sanal ortama taşındı

Gerek dünyadaki gelişmeler gerek ülkemizdeki gelişmeler gerekse bize olan rağbetin artması neticesinde işlemleri daha da hızlandırmak amacıyla eskiden sınıflarda verilmiş KOSGEB gelişim eğitimleri sanal ortama taşındı. Bu konuda bilgi veren KOSGEB Afyonkarahisar İl Müdürü Şakir Özen şöyle konuştu; “ İki ay önce başladı sistemimiz. Elektronik olarak insanlarımız, gençlerimiz, kadınlarımız isteyen herkes internet üzerinden bu eğitimler […]

Gerek dünyadaki gelişmeler gerek ülkemizdeki gelişmeler gerekse bize olan rağbetin artması neticesinde işlemleri daha da hızlandırmak amacıyla eskiden sınıflarda verilmiş KOSGEB gelişim eğitimleri sanal ortama taşındı. Bu konuda bilgi veren KOSGEB Afyonkarahisar İl Müdürü Şakir Özen şöyle konuştu; “ İki ay önce başladı sistemimiz. Elektronik olarak insanlarımız, gençlerimiz, kadınlarımız isteyen herkes internet üzerinden bu eğitimler artık çok rahatlıkla alabiliyorlar. Böyle bir kolaylık getirdik çünkü hasbelkader bir yerde çalışan insanlar vakit bulup gelemiyorlardı eğitimlere. Bunu ortadan kaldırmak amacıyla elektronik olarak bu işi düzenledik ve çok da güzel, şu anda sistemimiz yürüyor. Girişim eğitimleri alanların sayısında gözle görülür ve çok güzel artışlarımız var. Zaman kaybımız artık yok” dedi


300 Bin Liralık bir makine desteğinin % 75 KOSGEBTEN


Özen sözlerini şöyle sürdürdü; “Her yıl sistemin işleyişine göre revizyonlarımız oluyor. Girişimlik sisteminde de eskiden çok değişik sistemlerimiz vardı. 31 Aralık 2018 itibariyle sistemimiz vardı orda işte işini kurmak isteyenlere 50 bin liralık desteğimiz vardı. 100 bin lira da geri ödemek üzere makine teçhizat şeklinde destek modelimiz vardı. 2012 yılında Hizmet sektörünü biz kapsama alanımıza alınca dolayısıyla hizmet verdiğimiz kombi sayısı bir anda Üç Buçuk Milyona çıktı. Veri hizmet sektörüyle imal sektörünü ayırma ihtiyacı duyduk. O yüzden 2019 başı itibariyle yeşil birlik sistemine verdiğimiz destekte de değişiklikler oldu. Şimdi ise hizmet sektöründe bir iş kurmak isteyen girişimcimize kuruluş parası ve performans desteği dediğimiz yıl içindeki çalışma durumuna göre çalışan sayısına göre işini kurana 5 Bin Lira, kadın, mülteci, şehit, gazi yakını olursa 10 bin lira şeklinde kuruluş parası veriyoruz öncelikle. İşiniz hayırlı olsun parası gibi sonra da yıl içinde SGK nın ödediği prim gün sayısı üzerinden bir performans ücreti ödüyoruz. İmalatçı olanlara daha farklı, bunlara ilaveten bir de makine desteği veriyoruz. Makine desteği verirken de imalatın düşük teknoloji orta teknoloji ve yüksek teknoloji olmasına bakarak belirledik. Düşük teknolojide bir iş yapmak isteyen imalatçımıza 100 bin lira orta olursa 200 bin yüksek olursa da 300 bin liralık bir makine desteğimiz var ve bunlar % 75 gibi olarak veriyoruz. Yerli malı makine alındığı zaman bir % 15 den % 90 çıkabiliyor. Bu hibe oranımız. Yerli ve milli olması da önemli yurt dışından makine alanla yerli makinemizi alan aynı değil. O yüzden %15 lik vergi desteğimiz var”


Maaşların %60ını KOSGEB karşılıyor


KOSGEB Afyonkarahisar İl Müdürü Şakir Özer; “Bu destek modelini de 2019 Ocak itibariyle birkaç ay öncesinden hazırlıklarımızı yaptık. Bu destek modelinde de bir takım değişiklikler oldu. Zaten her yıl hem limitlerimiz hem oranlarımızı güncelliyoruz sistemin yürümesine göre. İşletme geliştirme destek programı diye bir destek programı yürürlüğe girdi geçen yıl. Burada nitelikli e3leman desteği dediğimiz işletmelere personel desteği şeklinde desteğimiz var. Şu anda 50 bin lira ama yılbaşında artacak. Yani her işletme çalıştırmak istediği 2 kişiyi istihdam ederse işe alırsa bunların maaşlarının %60ını KOSGEB olarak biz karşılıyoruz. Onun dışında fuar desteklerimiz var. İllere götürüp fuarlarda pazarlamaları için onlara yardımcı oluyoruz. Yurt dışı desteklerimiz var yurtdışına gezmeye gönderiyoruz. Oradaki fuarları hem bilgi birikimleri artsın hem de fuarlara gitsin işleyişi görsünler diye yurt dışı desteklerimiz var. İnternetten başvuru yapılarak alınabilecekleri destekleriz, diğer desteklerimiz ise projeye bağlı, proje yaparak alabiliyorlar. Projeye bağlı kalmaksızın her işletme başvurup alabileceği desteklerimiz var” ifadelerine yer verdi.


Para isteyenlere itibar etmeyin


KOSGEB Afyonkarahisar İl Müdürü Şakir Özer  son olarak; “Vatandaşlarımız bilgilenmeli. KOSGEB’in hiçbir desteğinden ücret almıyoruz aksine veriyoruz. Bu bağlamda bizim desteklerimizi istismar eden bazı insanlar oluyor. Yıllardır başımıza geliyor. Bunlara itibar etmesinler KOSGEB’te uzmanlarımız var buyursun gelsinler kendilerini yönlendirelim. Kendilerini arayıp para isteyip projenizi hazırlayalım diyen kişilerin sözlerine inanmasınlar. Biz bir telefon kadar yakınız. Uzmanlarımızı arayıp sorabilirler” diyerek sözlerini tamamladı.


Açıklamanın ardından Hisar Gazetesi İmtiyaz sahibi Hakan Dilek KOSGEB Afyonkarahisar İl Müdürü Şakir Özer’e Osmanlı Devleti Tarihi isimli  kitap hediye taktim etti.


Selçuk Taşkın Özel


 Hisar Gazetesi Haber sitelerinden Alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı