• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kumpas mağduru Albay’ın isyanı! – Son Dakika Haberler

Kumpas mağduru Albay’ın isyanı! – Son Dakika Haberler

85 şüphelinin İzmir Casusluk Kumpası davasındaki yargılanmasına devam ediliyordu. Geçtiğimiz günlerde ise İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada mahkeme savcısı Sacit Savaşçi esasa ilişkin verdiği mütalaayı mahkemeye sundu. Mütalaada, 85 sanıktan, 18’inin doyasının ayrılmasına, 35 sanığa beraat verilmesini talep edildi, 32 sanığa ise görevi kötüye kullanma ve terör örgütü üyeliğinden cezalandırılmaları istendi. KUMPAS OLDUĞU ORTAYA […]

85 şüphelinin İzmir Casusluk Kumpası davasındaki yargılanmasına devam ediliyordu. Geçtiğimiz günlerde ise İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada mahkeme savcısı Sacit Savaşçi esasa ilişkin verdiği mütalaayı mahkemeye sundu. Mütalaada, 85 sanıktan, 18’inin doyasının ayrılmasına, 35 sanığa beraat verilmesini talep edildi, 32 sanığa ise görevi kötüye kullanma ve terör örgütü üyeliğinden cezalandırılmaları istendi.

KUMPAS OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

İzmir Casusluk Kumpası davası için yapılan soruşturmada, FETÖ’nün emniyet yapılanmasındaki uzantılarının askeri personeli usulsüz dinledikleri, usulsüz belgelerle arama kararları çıkardıkları ve bunların sonucunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içerisindeki birçok subay ve astsubay sınıfı personele soruşturma açtırıldığı kumpasın ise İzmir Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ile İstanbul Şube Müdürlüğü’nde görev alan bazı FETÖ’cü emniyet mensupları tarafından kurgulandığı belirtiliyordu.

ARAMA YAPILAN EVLERE “BELGE” KOYDULAR

FETÖ’cülerin davayla ilgili soruşturma öncesinde önleme dinlemeleri yaptıkları, İstihbarat şubesinin yön verdiği, daha sonra yapılan ev aramalarında ele geçen ve “Pandora” adı verilen dijital verilerin barındırıldığı harici belleklerin ve içerisindeki bilgilerin kurguyu hazırlayanlar tarafından oluşturulup arama yapılan evlere montelendiği de ortaya çıkartılmıştı.

FETÖ SAVCISI İZMİR’DEKİ DAVADA NEDEN YARGILANMIYOR?

İzmir Casusluk Kumpası davasında mahkeme savcısının mütalaasında ise sadece görevi kötüye kullanmak ve terör örgütü üyeliğinden ceza talep etmesi dikkat çekti. İzmir Casusluk Kumpası davasında kumpasın mağduru olarak duruşmalara katılan, tüm gelişmeleri takip eden İstihbarat eski Albay ve terör uzmanı Coşkun Başbuğ da mahkeme sürecinde itirazlarını sunmasına rağmen mahkemece ret edildiğini belirtti. Albay Başbuğ, “İzmir Casusluk davasının kumpas savcısı olan Zafer Kılınç’ın Yunanistan’a kaçarken yakalandığında İzmir’deki Askeri Casusluk Kumpası davası ile birleştirileceğini zannettiğini ve İzmir’deki davada yargılanmamasının nedenini merak ettiğini söyledi.

ASKERİ KUMPASI KURAN KİŞİ YEDİ YILLA YARGILANIYOR!

İstihbarat eski Albay Başbuğ, “Zafer Kılıç’ın İzmir Casusluk Kumpası davasına dâhil edilmesi gerekirken Ankara’ya gönderildi ve şu an yargılandığı davada isnat edilen suç FETÖ üyeliği. Bu Askeri Casusluk kumpasını kuran baş aktör Zafer Kılınç’tı. Enteresan olan, bu adam kendi davasında tanık olarak dinlendi. Zafer Kılıç’ın aslında darbeye teşebbüs, örgüt üyesi olmak, devlete ait gizli bilgi ve belgeleri bulundurmak ve kumpas kurmak için o belgeleri temin etmek gibi suçlardan da yargılanması gerekir!” diyerek FETÖ’nün kumpas savcısının neden yedi yılla yargılandığını sordu.

ZEKERİYA ÖZ NE İSE ZAFER KILINÇ DA O’DUR

İstihbarat eski Albay Coşkun Başbuğ, “Zafer Kılınç, sadece ByLock ve örgüt üyesi olmaktan yedi yılla yargılanıyor. Zaten tavan rakam yedi yıl, sonra beş yıl verilecek, ardından yattığına sayılacak. Sonra da şapkayı alıp gidecek! Bu adam casus kumpasını kuran savcı! Zekeriya Öz ne ise Zafer Kılınç da o” dedi.

KUMPASA NİYE CEZA YOK?

Eski Albay Coşkun Başbuğ, “Mütalaada görevi kötüye kullanma ve terör örgütü üyeliğinden ceza talep ediliyor. Kumpas kurulduğuna dair hiçbir suç ve ceza talebi bulunmuyor. Kumpasa niye ceza yok? Bize imaj verilmedi, dijital delil olarak gösterilenlerin suç olduğunu belirtmiştik. Bu suçtan bile ‘İki seneye kadar hapsi’ diyor. Ve diğer bütün suçları yok sayıyor. Savcının verdiği mütalaaya göre karar çıkarsa FETÖ’cülerin hepsi çıkar ve gider. Sonra da kaçarlar.” diye söyledi.

KUMPAS YAPANLARA ÜYELİK DEĞİL, MÜEBBET VERİLMELİ

İzmir Askeri Casusluk Kumpası davasında hepsinin müebbet alması gerektiğini belirten İstihbarat eski Albay Coşkun Başbuğ, “Savcının yazdığı mütalaa kabul görürse, bunlar turist gibi çıkarlar! Hâlbuki savcı ‘Kumpas kuruldu’ kanaati olduğunu mütalaasında da belirtiyor. Ancak cezayı talep ederken bunu görmezden gelerek cezayı talep ediyor. Tüm mahkemeleri takip ettim. Duruşmalarda sanıklar için bilgi ve belge toplamışlar, bunları bulundurmuşlar, isnat edilen suçtan, suçu işlediği kanaati oluştuğundan tutukluğun devamına diyen savcı, esasa ilişkin mütalaada neden bunları belirtmiyor? Bu isnatların hepsi buharlaşmış, uçmuş. Kısacası ‘ByLock’ hariç hiçbir şey tespit edilmemiştir’ diyerek kapatmış her şeyi…” diye belirtti.

KARAR DURUŞMASI ŞUBAT’TA YAPILACAK

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Askeri Casusluk Kumpası davası savcısının geçtiğimiz günlerde verdiği mütalaanın ardından karar duruşması 4 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

https://www.sabah.com.tr/ Sabah.com.tr internet sitesinden alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı