• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Metin Topuz’a casusluktan ağırlaştırılmış müebbet istemi

Metin Topuz’a casusluktan ağırlaştırılmış müebbet istemi

Topuz hakkında ifade veren eski muhbir Nizamettin Çelikbilek “Topuz yaptığı bir telefon görüşmesinde ‘Adil bey arasın’ dedi. Adil’in kim olduğunu o dönem İstanbul jandarma KOM Müdürü Asım Sürer’e sordum. O da bana ‘Adil Öksüz’ü duymadın mı? Metin Topuz’un paşası da, Allah’ı da, efendisi de odur’ dedi” ifadelerini kullandı. ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz […]

Topuz hakkında ifade veren eski muhbir Nizamettin Çelikbilek “Topuz yaptığı bir telefon görüşmesinde ‘Adil bey arasın’ dedi. Adil’in kim olduğunu o dönem İstanbul jandarma KOM Müdürü Asım Sürer’e sordum. O da bana ‘Adil Öksüz’ü duymadın mı? Metin Topuz’un paşası da, Allah’ı da, efendisi de odur’ dedi” ifadelerini kullandı.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma yaklaşık 1,5 yılın ardından tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı Yakup Ali Kahveci tarafından hazırlanan iddianamede tek şüpheli Topuz olurken, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakan ve bakanlar Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ gibi isimlerin bulunduğu 30 kişi müşteki mağdur olarak yer aldı. Topuz’un, ‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme’, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’, ‘Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, gizliliğin ihlali’ suçlamalarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 18 yıldan 29 yıla kadar hapis cezası istendi.

DARBE VE CASUSLUK SUÇLAMASI

Metin Topuz’un 17-25 Aralık darbe girişiminde rol oynayan soruşturmaları yürüten emniyet birimleri ile görevi kapsamında açıklanamayacak şekilde çok yoğun irtibatının olduğuna dikkat çekildi. Topuz’un örgütün giriştiği kumpas soruşturmalarında kendisine iletilen bilgiler ışığında soruşturmaları yönlendirmede aktif rol aldığı vurgulandı. Örgütün siyasi ve askeri casusluk maksadıyla ele geçirdiği bilgilerle giriştiği hükümeti ortadan kaldırmaya yönelik girişimine iştirak ettiği belirtildi.

ADİL ÖKSÜZ’LE BAĞLANTISI ORTAYA ÇIKTI

Topuz’un 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü’nde yakalanan firari Adil Öksüz’le de irtibatlı olduğu ortaya çıktı. Yapılan incelemelerle ortaya çıkarılan detay ise soruşturma kapsamında ifadesi alınan Nizamettin Çelikbilek sayesinde gerçekleşti. Çelikbilek, 2001-2002 yılları arasında Silivri’de İlçe Jandarma Komutanı Murat Koçyiğit’e muhbir olarak çalıştığını söyleyerek, Koçyiğit’e seyahat halindeyken bir telefon geldiğini, Koçyiğit’in kısa bir süre sonra Metin Topuz isimli kişiyle buluşarak araç dışında görüştüğünü anlattı.

“TOPUZ’UN PAŞASI DA EFENDİSİ DE ADİL ÖKSÜZ’DÜR”

Topuz’un Koçyiğit’e bir zarf verdiğini söyleyen tanık Çelikbilek ifadesine şu şekilde devam etti: “Murat Koçyiğit arabaya döndüğünde zarfı kastederek, ‘Bana bundan sonra kurmay diyebilirsin’ dedi. Kısa bir süre sonra Koçyiğit kurmaylık sınavlarını kazandı. Daha Sonra İstanbul İl Jandarma KOM Müdürü Asım Sürer’le tanıştırıldım. O da beni Metin Topuz’la irtibatlandırdı. 2007-2008 yıllarında bir alışveriş merkezinde otururken Metin Topuz’a bir telefon geldi. Yanımdan kalkarak konuşmaya başladı. Telefonda karşısındakine, ‘Bu isteğiniz beni aşar hocam, beni direkt arasın. Başka türlü bu isteğinizi gerçekleştiremem. Adil bey arasın’ şeklinde beyanda bulundu. Bu konuşma içeriğini Komutan Asım Sürer’e aktararak konuşmada geçen Adil’in kim olduğunu sordum. Kendisi bana ‘Adil Öksüz’ü duymadın mı?’ şeklinde beyanda bulunarak, ‘Metin Topuz’un paşası da Allah’ı da, efendisi de odur’ şeklinde beyanda bulundu.”

O BULUŞMA DOĞRU ÇIKTI

Soruşturma birimleri geçmiş döneme ait Metin Topuz, Murat Koçyiğit ve Asım Sürer isimli şahısların 10 Ocak 2007’de aynı yerden baz verdiklerini ortaya çıkardı. Topuz’un kullandığı telefon numarasının 14.05’te bir numara tarafından arandığı, yaklaşık 33 saniye konuşulduğu belirlenirken, arayan numara kısmında herhangi bir telefon hattı yer almaması dikkat çekti. Savcılık, buna dair verilerin bir şekilde ortadan kaldırılmış olduğuna yönelik değerlendirmede bulundu. İddianamede Murat Koçyiğit’in 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kurmay Albay olduğu ve darbe girişimine katılmaktan dolayı tutuklu bulunduğu da hatırlatıldı.

‘HİZMET ERLERİNİ BU İŞE KARIŞTIRMA’

Bir dönem DEA birimine muhbir olarak çalışan Feyyaz Öztürk’ün ‘tanık’ sıfatıyla ifadesi alındı. Öztürk, ifadesinde Topuz’a 2008 yılında çeşitli belgeler ve bir adet telefon verdiğini, Topuz’un ise kendisine, ‘Amerika ile ne hesabın varsa gör ama bu işe hizmet erlerini karıştırma’ dediğini söyledi. Feyyaz Öztürk ifadesine şu şekilde devam etti: “FETÖ mensupları ihbarcı olarak gösterilerek bu sayede örgüte nakdi yönden destek olunuyordu. Bir dönem Topuz, Tufan Ergüder’e FETÖ faaliyetleri kapsamında dernekleşmeye hız verilmesi gerektiğini bu sayede örgüte para aktarılmasının kolaylaşacağını ifade etti.

‘ŞU HİZMETE BİR HAYRIN DOKUNSUN’

Ergüder, bana FETÖ’ye karşı olan bir grup içerisine bilgi toplamak için görevlendirilmemi teklif etti. Metin Topuz bu teklif üzerine bana, ‘Feyyaz şu hizmete bir hayrın dokunsun’ dedi. Topuz, Türkiye’ye gelen CIA üyelerine mihmandarlık yapıyordu. DEA faaliyeti görüntüsü altında istihbari faaliyetlerde bulunuyordu.”

https://www.sabah.com.tr/ Sabah.com.tr internet sitesinden alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı