• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Modern Sanayi sitesi hızla yükseliyor

Modern Sanayi sitesi hızla yükseliyor

    Afyonkarahisar-Konya Karayolu üzerinde inşa edilen Modern Sanayi Sitesi, adeta bir KOBİ Sanayi Sitesi olma özelliğini taşıyacak. Çok kısa sürede inşaatında büyük ilerleme kaydedilen sanayi sitesinin bu yılsonu itibariyle bitirilmesi hedefleniyor. Kentteki küçük esnafların kendi işlerini kendi dükkanlarında yapmalarına olanak sağlayacak olan sanayi sitesi hakkında bilgi veren Kooperatif Başkanı […]

 


 


Afyonkarahisar-Konya Karayolu üzerinde inşa edilen Modern Sanayi Sitesi, adeta bir KOBİ Sanayi Sitesi olma özelliğini taşıyacak. Çok kısa sürede inşaatında büyük ilerleme kaydedilen sanayi sitesinin bu yılsonu itibariyle bitirilmesi hedefleniyor. Kentteki küçük esnafların kendi işlerini kendi dükkanlarında yapmalarına olanak sağlayacak olan sanayi sitesi hakkında bilgi veren Kooperatif Başkanı Hakan Dilek, “Bir kepenk olsun esnafın olsun” düşüncesiyle çıktıkları yolda şu anki sanayi sitesinin kuruluşunu 2015 yılında yaptıklarını kaydetti.  Dilek, “Bilindiği üzere Türkiye genelinde küçük sanayi siteleri 48 metre, 60 metre, yüksekliği 3.60’tan ibaret olan bir sanayi siteleri inşa edilmiş. Yapanlardan Allah razı olsun diyoruz ama biz buradan KOBİ sanayi sitesi içeriğinde eskilerin ülkenin bu kadar gelişeceğini düşünmediğini, düşünemediğini gördük. Bunanla beraber yüksekliğinin 9 metre ve ilik girişinin de 5 metre yükseklikte bir sanayi yaptık. Bu küçük sanayimi derseniz, küçük sanayiye ihtimal bırakmıyor ve bu bir KOBİ Sanayi Sitesi. Bunun içerisinde tamirci, kaportacı, boyacı, mobilyacı gibi esnaflarımız olacaktır. Bunlar elbette küçük esnaftır” dedi.


“382 adet dükkan inşa edilecek”


“Küçük esnaf olmadan büyük esnaf olunmuyor” diyen Dilek, 200 bin metrekare araziye 382 adet dükkan inşa edileceğini belirtti. Dilek, “ Buz burada Milli Emlak tan yaklaşık 2017 yılında arsamızı 1 kilometre uzunluğunda 200 metre derinliğinde bir yer aldık. Konya yoluna cephe ve sıfır alanda. Burada imalatlara yer vermek istiyoruz. Sanayi denilince kalkınma demektir, küçük sanayilerin büyümesi demektir. Burada yaklaşık 200 bin metrekarelik arazide 382 adet dükkan inşa ediyoruz. Bunların etapları 100 metrekare, 200 bin metrekare, 300 ve 400 metrekare olaraktan inşa ediliyor. Burada en büyük emeği geçen Afyonkarahisar Belediyesi olmuştur. Bizim bu inşaatı arsa alımından bu güne kadar en büyük desteği Afyonkarahisar Belediyesi’nden almış bulunmaktayız. O dönemin belediye başkanı Burhanettin Çoban’ın çok büyük emeği ve katkısı olmuştur” diye konuştu.


“382 adet dükkanın kaba inşaatı yıl sonuna kadar bitecek”


382 adet dükkanın 2019 yılı sonuna kadar kaba inşaatını bitirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Dilek, “Buna da nasip olursa 2019 yılı sonuna kadar kaba inşaatını bitirmeyi hedefliyoruz. Tabi ülkemizde kriz var mı var. Bu kiriz bizden mi yoksa dış devletlerden mi kaynaklanıyor? Bunları iyi bilmek lazım. Biz şimdiye kadar kriz var diye inşaatımızı durdurmadık. Tabi demir arttı, dolar arttı bunlar bizim inşaat maliyetlerimizi arttırdı. Bu demek değildir ki aman inşaatı durduralım, dolar düşsün. Böyle bir beklentimiz de yok bununla ilgili devlet büyüklerimiz bunun çalışmalarını yapmaktadır. İnşaatımızda bu krizden dolayı mutlaka etkilendik ama aman aman inşaatımızı durduracak, ekonomide aman aman sıkıntı oluşturacak bir şey görmedik. Biz 22 blok yaptık. Temelde bin 500 liralık bir demir maliyetimiz oldu. Tabi biz buradan da bazı imalatları kendi bünyemizde ustalarımız aracılığıyla yapıyoruz. Ekonomiye can vermek istiyoruz” diye konuştu.


“Her bir dükkanın maliyeti 130 bin lirayı geçmeyecek”


Dükkan tapularının hisseli olmadığını ve her esnafın kendi tapusunu vereceklerini belirten Dilek şu ifadelere yer verdi:


“Burada en önemli özellik, sanayi sitelerinde kooperatif olduğu için tapular tek olup, hisseli oluyor ama biz burada bir insan kaç tane dükkan aldıysa o kadar tapu veriyoruz. Yani eğer bir ansan 4 tane dükkan aldıysa, 4 tane tapusu var. Bunlar kredi çekmek istediği zaman ihtiyacının fazlasını ipotek vermek zorunda kalıyor. Vatandaş ödeyemediği zaman mağdur oluyor, ihtiyacı kadar tapusunu ipoteğe koyup kullansın. Bire bir tapi veriyoruz. Nasip olursa da Ağustos’un sonuna kadar, Afyon’da Zafer Haftası var. o günde de yetiştire bilirsek kura çekmeyle de insanların yerlerini belirlemek istiyoruz. Yaklaşık maliyetimiz biz yola çıkarken bir dükkan için 110 bin ile 130 bin demiştik. Yani bu ekonomik krizi göz önünde bulundurduk. Şuanda 109 bine düşmez 130 bini geçmez diye vatandaşımıza söyledik. Tavan fiyatımızı da 130 bin olarak belirledik, bununla ilgili insanlar öz sermayesiyle ilk katılımdan 12 bin 500 lira vererek bu seviyeye getirdi. Biz önümüzdeki günlerde de Genel Kongre yaparak Mali Kongremizde bunları insanlara anlatacağız.” >>Hayati Kanat

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı