• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Müziğin kalbi Afyonda atıyor!

Müziğin kalbi Afyonda atıyor!

  Ülkemizde müzik eğitim kurumlarımızın birbirinden ayrı olan işlevlerini, alanlarını tek bir çatı altında toplamanın ilk tohumlarını atarak müzik türlerimizin akademik anlamda iletişime/ etkileşime geçmelerini sağlayan Afyon Kocatepe Üniversitesi, Devlet Konservatuarı’nın Müdürü Sayın Prof. Dr. Uğur Türkmen ile konservatuar ve konservatuar’ın çevre kültür hayatına olan etkileri ve düzenlenmesine katkıda bulundukları sempozyum ve festivaller […]

 


Ülkemizde müzik eğitim kurumlarımızın birbirinden ayrı olan işlevlerini, alanlarını tek bir çatı altında toplamanın ilk tohumlarını atarak müzik türlerimizin akademik anlamda iletişime/ etkileşime geçmelerini sağlayan Afyon Kocatepe Üniversitesi, Devlet Konservatuarı’nın Müdürü Sayın Prof. Dr. Uğur Türkmen ile konservatuar ve konservatuar’ın çevre kültür hayatına olan etkileri ve düzenlenmesine katkıda bulundukları sempozyum ve festivaller hakkında çok güzel bir röportaj yaptık.


 


 


Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen ile Konservatuar, işleyişi, kültür ve sanat hayatımıza olan etkileri hakkında güzel bir söyleşi yaptık.


 


 Öncelikle sizi yakından tanımak istiyoruz. Uğur Türkmen kimdir?


 


Kütahyalıyım. İlk-orta ve lise tahsilimi Kütahya’da yaptım. Bursa Uludağ Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nden 1993 yılında mezun oldum. Niğde Üniversitesi’nde okutman olarak göreve başladım. Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda 13 yıldır çalışıyorum. Müzik eğitimi ve müzikoloji alanlarında bilimsel ve sanatsal çalışmalarım var. Ama kendimi her zaman “Müzik Eğitimcisi” olarak tanıtırım.


 


Kuruluş ve sayısal görünümünüz hakkında bilgi verebilir misiniz?


 


Afyon Kocatepe Üniversitesi 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı Kanunla kurulmuş ve 10 Kasım 1992 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır.


 


Konservatuvarımız ise;


 


1999 yılında kurulmuş olup, 2001-2002 akademik yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Okulumuz eğitim ve öğretim faaliyetleri, 56 (37 kadrolu, 7 yabancı uyruklu,12 ders ücretli) öğretim üye ve elemanı, 226 öğrenci ve 8 idari personel ile devam etmektedir.


 


Eğitim ve öğretim süresi; Türk Halk Müziği Bölümlerinde (Çalgı Eğitimi ASD ve Ses Eğitimi ASD) hazırlık sınıfı ile beşyıl, Türk Sanat MüziğiBölümü (Ses Eğitimi ASD ve Temel Bilimler ASD), Sahne Sanatları Bölümü (Opera / Koro ASD) ve Müzik Bölümününde ise  (Piyano ASD, Yaylı Çalgılar ASD, Nefesli Çalgılar ve Vurmalı Çalgılar ASD) dört yıldır.


 


 


Genel müzik eğitimi hakkında düşünceleriniz ve kurum olarak projeleriniz


 


Ülkemizde 3 tür müzik eğitimi var. Amatör müzik eğitimi, genel müzik eğitimi ve profesyonel müzik eğitimi. Mesela biz konservatuarlar profesyonel müzik eğitimi veren kurumlarız.  Genel müzik eğitiminden kastımız ilkokul ortaokul lise eğitimidir. Ortak bir kültür oluşturmayı amaçlar. Biz bu alanı  çok önemsiyoruz.  Çünkü genel müzik eğitiminde iyi bir müzik eğitimi alan öğrenci konservatuara yönelebilir. Müziği meslek olarak seçebilir. Bu amaçla çok şaşıracağınız bir bilgi vereceğim. Türkiye’de ilk ve tektir her yıl Afyonkarahisar’da görev yapan müzik öğretmenleri ile buluşuyoruz “Müzik Eğitimcileri Çalıştayı” yapıyoruz.  Müzik öğretmenleri bu çalıştay kapsamında kendi alanlarındaki son gelişmelerden haberdar oluyorlar. Koro eğitimi, müzik teknolojisi, materyal geliştirme gibi bir çok konuda alanın uzmanları kendi bilgi ve tecrübelerini müzik öğretmenlerimize aktadır. Mesleklerini daha iyi icra etmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu konuda Valiliğimizin ve Afyonkarahisar il milli eğitim müdürümüzün desteğini de aldığımızı sevinerek söylemek isterim.


 


Lisansüstü eğitim hakkında?..


 


 Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Programı’nın kurumsal yöneticiliğini Müzik Bölümü yapmaktadır. Programda yüksek lisans ve sanatta yeterlik eğitimleri verilmektedir. Programa dört bölümden de öğrenci kabul edilmekte, ülke müzik kültürüne geleceğin bilim insanları yetiştirilmektedir. AKÜ Devlet Konservatuarı’nın yapılanması temelinde Müzik Bölümü, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği ,Sahne Sanatları  bölümleri düşünülerek ders programı hazırlanmış, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik Programları bu düşünceye göre şekillendirilmiştir. Bu programla; “Türk Müziği”-“Batı Müziği” farklılaşmasının ve ayrımının ortadan kaldırılması, Lisans-Yüksek Lisans-Sanatta Yeterlik programlarının uyumlu hale gelmesi, lisans eğitimlerinden sonra öğrencilerin alanlarında uzmanlaşabileceği dersleri ağırlıklı olarak seçebilmeleri, Sanatçı- Yorumcu, Seslendirici, Müzikbilimci, Müzik Teknikçi, Besteci, Yönetici, Müzik Eğitimci, Bilim Uzmanı ve Sanatta Yeterlikli Konservatuar öğrencileri yetiştirmeyi, konservatuarlarımızda “Eğitim-Müzik Eğitimi-Pedagoji” dallarının daha etkinleştirmeyi, bölme-ayrıştırma değil birleştirme, bütünleştirme yoluna gidilmesi, önce ulusal sonra da uluslararası kriterlere uyumlu programların geçerli olması amaç edinilmiştir. Konservatuaar bünyesindeki kadrolu öğretim üyeleri yanında ülkemizin seçkin üniversitelerinden alanlarında uzman bilim insanları müzik anasanat dalına katkıda bulunmakta olup, öğrencilerimiz nitelikli olarak yetiştirilmektedir.


 


 Bilimsel ve sanatsal etkinliklerde faal olduğunuzu biliyoruz


 


Ülke genelinde 47 konservatuvar var. Yılda yaklaşık 120’ye  bilimsel ve sanatsal etkinliği ile okulumuz öne çıkmakta.


 


Konservatuarın faaliyetlerine ilişkin biraz kamuoyuna bilgilendirelim dersek neler söylersiniz?


 


2018-2019  eğitim öğretim yılında 120 ye yakın etkinliği oldu. Eğitim alan tüm öğrencilerimizi sahneye çıkmaları biizm için çok ama çok önemli. Tüm etkinliklerin planlaması eğitim öğretim yılı başında yapıldı. Konserlerimize ailelerde ve Afyonkarahisarlı hemşehrilerimizde katıldı. Ayrıca; Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu,  Ulusal 23 Nisan Korolar şenliği,Ulusal Amatör Çalgıcılar Konserleri,Nurten Anne Çocuk Şarkıları Yarışması, Afyonkarahisar Müzik Eğitimcileri Çalıştayları,Hz. Mevlânâ’yı Anma ve Vuslat Törenleri, Dünya Ses Günü Etkinlikleri, Dünya Koro Günü Etkinliklerini her yıl düzenli olarak gerçekleştiriyoruz. Bu kadar bilimsel ve sanatsal etkinliği “sürdürülebilir ve nitelikli” olarak gerçekleştiren başka bir Konservatuar yok. Bu konuda emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.


 


Afyonkarahisar halkına yönelik olarak etkinlikleriniz var mı?


 


Tüm etkinliklerimiz halkımıza yönelik. Biliyorsunuz üniversite halk işbirliği çok önemsiyoruz. Üniversiteler bulundukları ilin bölgenin elbette ülkenin ve sonra dünyanın kaderlerini değiştirme amacıyla yola çıkarlar. Sadece eğitim öğretim vermek burayı sadece tırnak içinde söylüyorum “yüksek lise” statüsünden ileriye götürmez.  Onun için üniversiteler sadece eğitim öğretimleri ile değil; araştırma-geliştirme-sergileme –topluma hizmet uygulamaları ile de farkındalık yaratmalıdırlar.


Konservatuvarımızın; çocuk koroları, minikler korosu, çok sesli korosu, gençlik korosu, büyükler çoksesli korosu var. Afyonda Telek ailesinin annesinin ismini taşıyan Nurten Telek adlı çocuk koromuz var. Üniversite halk işbirliği kapsamında üniversite çocuk orkestramız var. Yine Üniversitemiz halkla işbirliği kapsamında Türk  sanat müziği koromuz var.


Tüm bu çalışmalar Afyon’daki sanata ve müziğe meraklı çocuk, genç ve büyüklere hizmet etmekte.


 


Faaliyetlerinizin yoğun olmasıyla ilgili takdir aldığınız söyleniyor, doğru mu?


 


Konservatuarda 4 bölümün olması doğal olarak yıllık konser sayısını artırıyor.  Bunun dışında gerek öğrencilerimiz gerekse nitelikli öğretim elemanı kadromuz gerçekten çok çalışıyorlar. Konservatuar çok çalışan bir kurum. Dolayısıyla bu konuda çok şanslıyız. Örneğin bugün 3 konser var.  Öğrencilerimiz de eğitimcilerimiz de hakikaten onca eğitim öğretim faaliyetlerinin arasında bu tip bilimsel ve sanatsal yapmaları bizi mutlu ediyor. “İnsanlara yaşarken teşekkür edilmeli.” Derim. “Seni seviyorum.”, “Çalışmalarını beğeniyorum.”, “Başarılarının devamını diliyorum.” sözlerini duymak hassas ve duyarlı sanatçı kesimini mutlu eder, daha çok motive olur. Bir büyüğüm “Acıyı herkes paylaşır, önemli olan mutluluğu paylaşmaktır.” demişti. Çünkü hasetlik, kıskançlık araya giriyor. Başarılarımız ve mutluluklarımızı paylaşmak çok ama çok güzel bir duygu. Bu duyguları yaşayan ve yaşatanlara teşekkür ederiz.


 


Uluslararası ilişkileriniz ne durumda?


 


 İspanya-Polonya-Macaristan-Portekiz-Kore-Cezayir-Almanya-Mısır vb ülkeler ile ikili ilişkiler kurulmuştur ve bilimsel ve sanatsal faaliyetler gerçekleştirmektedir. Öğretim elemanı ve öğrencilerimiz değişimler gerçekleştirmektedir.


 


Mezunların İş İmkânları


 


Mezunlarımız mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda akademisyen olabilecekleri gibi, resmi ya da özel sanat kurumlarında, topluluklarda sanatçı ve sanat eğitimcisi olarak görev yapabilirler. Ayrıca pedagojik formasyon eğitimi alarak milli eğitim kurumlarında da görev yapabilmektedirler.


 


 


Amatör çalıcılarla konserler fikriniz de katılımcı bir uygulama ve halka yönelik bir girişim…


 


Daha önce belirttiğim gibi genel müzik eğitimi profesyonel müzik eğitimini desteklemektedir. Aynı düşünceyi amatör müzik eğitimi içinde söyleyebiliriz. Profesyonel müzik eğitimi veren kurumda müziğe amatörce uğraşan bireylerin (özellikle çocukların) sahneye çıkarılması, önceleri yadırgandı.  Ama bu etkinlik önemli. Biz bu çocuklara değer verilmesi, daha nitelikli sanat eğitimi almalarını, profesyonel müzik eğitimine yönelmelerini arzu ediyoruz. Nitekim bu konserlere katılan çocukların arasından tüm bu hedefleri gerçekleştiren sayısız çocuk çıktı. İlkinde 10 öğrenci sahneye çıkmıştı. Son etkinlikte ise bu sayı 300 oldu.Bu bile Afyon’da müziğe olan ilginin somut bir göstergesidir.


 


Yetenek Sınavları


 


 


Konservatuvarımız; Müzik Bölümü: Piyano Anasanat Dalı, Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı, Türk Sanat Müziği Bölümü: Temel Bilimler Anasanat Dalı, Ses Eğitimi Anasanat Dalı ve Türk Halk Müziği Bölümü: Çalgı Eğitimi Anasanat Dalı, Ses Eğitimi Anasanat Dalı programları ve Sahne Sanatları Bölümü için, ön kayıt için başvurular,  19-29 Ağustos 2019 tarihleri arasında olacak sınbvalar ise 3-5 Eylül 2019 tarihleri arasında.   Sınavlar; Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer  Kampusü Devlet Konservatuvarı binasında yapılmaktadır.


 


 


Binanız?


 


Türkiye’nin en ideal Konservatuvar binalarından birine sahibiz. Araç gereç ihtiyacımız yok. Bu konuda sayın Prof. Dr. Mustafa Solak hocamıza ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ederiz.


 


Müze hakkında bilgi verebilir misiniz?


 


Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ikini büyük çalgı koleksiyonu konservatuvarımız koridorlarında sergilenmekte.  Katkıları için sayın rektörlerimize ve üniversite yönetimimize çok teşekkür ederiz. Bu güzel eseri ülke ve dünya kültürüne kazandıran sayın İbrahim Alimoğlunu’da unutmamak gerekir. Siz bir zaman ayrın ve detaylı bir çalışma yapalım. Müze koordinatörümüz Yunus Emre Uğur sizi detaylı olarak bilgilendirsin.


 


Rektörümüz sayın Prof. Dr. Mehmet Karakaş müzeyi çok önemsemekte ve değer vermekte. Yeni ve farklı gelişmeler olabilir.


 


Son sözleriniz


 


Değer verdiğiniz için teşekkür ederiz.


 


 


 

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı