• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
O bir ney sevdalısı

O bir ney sevdalısı

8 yıldır ney yapımına ve üflemesine merak salan Denizlili Yunus Bozdoğan, şimdi isteyene ney üflemesini öğretiyor. Denizli’den Afyonkarahisar’a üniversite okumak için gelen Neyzen Yunus Bozdoğan, şimdi Afyonkarahisar’da kendisine ait Tarihi Taşhan’daki küçük atölye açtı. Burada hünerli elleriyle bir taraftan ney imal ederken diğer taraftan da Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı’na eğitim hayatını sürdürüyor. […]

8 yıldır ney yapımına ve üflemesine merak salan Denizlili Yunus Bozdoğan, şimdi isteyene ney üflemesini öğretiyor. Denizli’den Afyonkarahisar’a üniversite okumak için gelen Neyzen Yunus Bozdoğan, şimdi Afyonkarahisar’da kendisine ait Tarihi Taşhan’daki küçük atölye açtı. Burada hünerli elleriyle bir taraftan ney imal ederken diğer taraftan da Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı’na eğitim hayatını sürdürüyor.


NEY YAPIMI UZUN BİR SÜREÇ


Ney yapılacak kamışların güzel ses vermesi için 2 yıl kurutulması gerektiğini belirten Neyzen Yunus Bozdağ; “Yaş kamıştan ney olmuyor. Kamışların illaki kuruması lazım güzel bir şekilde ses verebilmesi için. Kuruyan kamışları yapacak olduğumuz ney çeşide göre ölçülendirip, perde yerleri işaretlenir ve temizlenir. Eğer yapacağımız kamış düzgün değilse bu düzeltilir. Daha sonrada içini açmaya başlarız. İç açkısı ve perde açkıları yapıldıktan sonra ney üflenir ve sesi kontrol edilir. Eğer varsa sesinde bir problem giderilmeye çalışılır. Zaten her açılan kamış illa ney olacak diye durum yok. Olmayabilir. Yani kamış üzerine harcanan emek boşa gidebilir. Hiç ummadığımız kamıştan çok güzel seslerde çıkabilir” dedi.


“NEY SABIR İSTEYEN BİR ENSTRÜMAN”


Ney üflemek kişiyi dinlendirip, sakinleştireceğini ifade eden Bozdoğan şöyle devam etti; “Ney üflemek kendi adıma konuşacak olursam beni dinlendiriyor, sakinleştirip kısmen de dünyadan uzaklaştırıyor. Ney üflediğim zaman kendimi rahat hissediyorum, mutlu hissediyorum. Tabi, bu herkeste bu şekilde olmayabilir. Çünkü sabır isteyen bir enstrüman. O sabrı gösterdiğimiz zaman biz ona ne kadar sabır ederken oda bize kendisini o kadar veriyor. Ona göre ses veriyor.”


“AFYONKARAHİSAR’DA NEY SEVDALISI ÇOK”


Neye meraklı vatandaşın çok olduğunu kaydeden Bozdoğan; “Ney sabır isteyen ilgi isteyen her gün uğraşılması gereken enstrüman olduğu için ilgisi olan kişiler günlük hayatlarında fırsat bulup da neye vakit ayırmadıkları zaman bu ilgi azalıyor. Bu enstrümana eğer niyetlenip de başladıysak her gün üfleyip üzerine düşmemiz gerekiyor. Öbür türlü çoğu vatandaşın ben üflüyorum ama hale sesler flüt gibi geliyor, dediği bir konu var. O tamamen ilgisizlikten vakit ayırmamaktan kaynaklanıyor. İlgi var ama vakit ayırma konusunda biraz sıkıntılıyız. Ben de başladığımda ses çıkaramıyordum. Fakat dediğim gibi birazcık ilgi alaka gösterildiği zaman oda kendisini bize gösteren bir enstrüman. Hevesi olan vatandaşlar denemeden karar vermesinler. Onun dışında Afyonkarahisar’da ney sevdalısı çok. Buyursunlar gelsinler, yardımcı olabildiğimiz kadar oluruz” diye konuştu.

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı