• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Oyunu akıllıca oynamak gerekiyor”

“Oyunu akıllıca oynamak gerekiyor”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ı ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ı ziyaret etti. Bakan Dönmez ardından Afyonkarahisar’da sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi. Programa; Orman ve Su İşleri eski Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, sivil toplum örgütü temsilcileri ve […]

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ı ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ı ziyaret etti. Bakan Dönmez ardından Afyonkarahisar’da sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi. Programa; Orman ve Su İşleri eski Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, sivil toplum örgütü temsilcileri ve daire müdürleri katıldı.


Toplantının basına açık olan kısmında bir konuşma yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak için yerli ve yenilenebilir kaynakları azami ölçüde kullanmak gerektiğine vurgu yaptı. Bakan dönmez, “Maalesef Türkiye enerjide bağımlı bir ülke. Dışa bağımlılığı azaltmak içinde yerli ve yenilenebilir kaynakları azami ölçüde kullanmak zorundayız. Geçtiğimiz yıl toplam elektrik üretimimizin yaklaşık yarısı bu yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde edildi. Diğer yarısı maalesef hala ithal kaynaklardan üretiliyor. Doğal gaz ve ithal kömür başta olmak üzere” diye konuştu.


“Yerli kömür üretimini 100 milyon tonun üzerine çıkarttık”


Yerli kömür üretiminin 100 milyon tonun üzerine çıkarttıklarını belirten Bakan Dönmez, “Yerli kömür rezerv çalışmalarımız ümit verici şekilde devam ediyor. Son keşiflerimizle birlikte Türkiye’de özellikle linyitte 18 Milyon ton üzerinde keşfimiz oldu. Geçtiğimiz yıl Cumhuriyet tarihinde rekor kırarak yerli kömür üretimimizin 100 Milyon tonun üzerine çıkarttık. 101 Buçuk milyon ton kömür ürettik. Ama hala 30 Milyon ton civarında da kömür ithal ediyoruz. Yaklaşık yılda 3 milyar dolar 4 Milyar dolar arasında dövizimi kömür için harcıyoruz. Yerli kömürümüz yerin altında dururken ithal kaynaklı kömüre para ödemek doğuruş benim ve muhtemelen benim gibi düşünen siz değerli hazurumu vicdanını rahatsız ediyor. Uykularımızı kaçırıyor. Onun içinde bir miktar kalitesi kalorisi düşükte olsa yerli kömürü sonuna kadar kullanma konusunda kararlı olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.


“Oyunu akıllıca oynamak gerekiyor”


Akdeniz’de bir doğalgaz çalışmasının olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, “İnşallah orada kısa sürede netice alacağız. Tabi şuanda bir şey söylemek mümkün değil. Her ne kadarda azaltmak istesek de riskleri fazla bir alan. Zaten kimsede ilk defasında bu işi bulmuyor. Bizim bir sloganımız var ‘varsa bulacağız.’ Bulanlar arayanlardır diyor. Dua edin ilk kuyularda doğalgaza yada petrole ulaşalım. O zaman oyunun rengi değişecek inşallah. Birazda etrafımızdaki Türkiye’ye karşı başlatılan oyunları, kurulan oyunların temel nedeninde de Türkiye’nin askeri, ekonomik ve diplomatik anlamda güçlenmiş olması yatıyor. Enerji alanında da inşallah kendi kendine yetebilen bir ülke olduğunda birçok sorunu daha rahat aşmış olacağız. Özetle petrol, doğalgaz sıradan bir emtia değil. Her ne kadar borsalarda alınıp, satılan bir ürün olarak gözükse de son derece stratejik bir ürün. Yani petrolünüz, gazınız olabilir ama size sattırmazlar, paranız olur aldırmazlar. Onun için oyunu akıllıca oynamak gerekiyor” dedi.


“Sadece alın teriyle fazla kazanma imkanımız yok”


Hammaddenin yanında işlenmiş ürünlere de ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Dönmez, “Biz hammaddeyi işlenmiş ürünleri biraz daha afife almak zorundayız. Bunun içinde yeni maden sahalarının bir kısmını uç ürün üretme şartıyla ihale etmeye başladık. Çinkoda bakırda buna benzer ürünlerimiz var bunları çoğaltacağız. Yani oraya fabrika kurarsak istihdam sağlarsak teknolojiyi getirirsen bu ruhsatı alıp sana veriyoruz. Bu ruhsatlı alana demeye başladı. Özellikle madencilikte hammaddeyi bile satıyorsanız yarı mamulü 8-10 kat daha fazla gelir elde etme imkanımız var. Uç ürüne döndüğümüzde bu rakam 100’ün üzerine çıkabiliyor. Biz onu şöyle takip ediyoruz. Sadece alın teriyle fazla kazanma imkanımız yok. Alın terine akıl terimizi de katarsak o zaman bire 100 ve Allah’ın izniyle bire 1000 kazanmış olacağız” diye konuştu.


 

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı