• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Özdemir; “amacımız şehrimize daha çok yatırım ve istihdam sağlamak”

Özdemir; “amacımız şehrimize daha çok yatırım ve istihdam sağlamak”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörü  Zülgari Özdemir; “ yapılan proje ve desteklerimizle ilimiz diğer illerle beraber 42 il içerinde ve 2. sırada yer alıyor.” Özdemir; “2012’den bu yana kadar yaklaşık 810 projeye destek verdik. İlimize 670 milyon liralık yatırım yapıldı.” 15 ÇAĞRI DÖNEMİNDE PROJELERİ DESTEKLEDİ Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu […]

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörü  Zülgari Özdemir; “ yapılan proje ve desteklerimizle ilimiz diğer illerle beraber 42 il içerinde ve 2. sırada yer alıyor.”

Özdemir; “2012’den bu yana kadar yaklaşık 810 projeye destek verdik. İlimize 670 milyon liralık yatırım yapıldı.”

15 ÇAĞRI DÖNEMİNDE PROJELERİ DESTEKLEDİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2012 yılından bu yana yaptığı çalışmalar ve projelerle şehrimize milyonlarca liralık gelir sağladı. Kurum ayrıca binlerce kişiye de iş imkanı sağladı. Koordinatörlük 2007 yılında Tarım Bakanlığı’nın ilgili kuruluşudur.2009 yılında 20 ilde teşkilatlanmasına başladı. Afyonkarahisar da bu 20 ilden bir tanesidir.2009 yılından 2011 yılına kadar ulusal akreditasyon ve Avrupa Birliği’nden yapılan denetimler sonucu akreditasyonu alarak Avrupa Birliği adına ,Avrupa Birliği’nin Katkı sağladığı bütçeye tarım ve kırsal alanda destekler verilmektedir. 2011 yılında 1. Çağrıya çıkarak kurum o günden bu yana İpart1 döneminde 15 çağrı döneminde projeleri destekledi. İpart programı yani Avrupa birliği ile ülkemiz tarafından oluşturulan İpart Programı kurum tarafından uygulanmaktadır.2016 yılından itibaren İPart Programı’nın 2. Aşamasına geçildi. Şuanda İPart Programı’nın 2. Aşamasının içerisindeyiz. Bu şekilde çalışmalara devam ediliyor.

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİNDEN ARICILIĞA KADAR DESTEKLİYORUZ

“Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olarak biz süt üreten işlemeler yani süt besiciliği üreten tarımsal işletmeler, eti için besi hayvancılığı, kanat eti üreten tarımsal işletmeleri destekliyoruz” diyoruz diyerek sözlerine başlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü  Zülgari Özdemir; “ Yumurta üretenleri, tarım işletmecilerini destekliyoruz. Hayvancılık adına ayrıca kaz ve hindi yetiştiriciliği yeni dönemde desteklemelerimiz kapsamında. İşleme tesislerini destekliyoruz. Süt ve süt ürünlerinin işlenmesini ve pazarlanmasını destekliyoruz. Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasını destekliyoruz. Kanatlı eti ve et ürünlerinin işlenmesini ve pazarlanmasını destekliyoruz. Su ürünlerinin işlenmesini ve pazarlanmasını destekliyoruz. Meyve ve sebzelerin işlenmesini ve pazarlanmasını destekliyoruz ayrıca kırsal alanda yaşayan insanların gelirlerini çeşitlendirmek için kırsal ekonomik faaliyetler başlığı adı altında burada tıbbi ve aromatik bitkiler, süs bitkisi yetiştiriciliği olsun, mantar yetiştiriciliği, arıcılığı destekliyoruz.”

DESTEKLİYOR VE ÜRETİCİLERİMİZİN HİZMETİNE SUNUYORUZ

Özdemir; “ El sanatlarını zanaatkarlık ve katma değerli ürünleri destekliyoruz. Kırsal turizm ki 25 odaya kadar konaklama tesisi veya yeme içme tesislerini destekliyoruz. Yenilenebilir enerji yatırımlarını sektörde bu kapsamda destekliyoruz. Burada güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi yatırımlarını destekleyebiliyoruz. Su ürünleri yetiştiriciliği yani hem balık anlamında hem de onların balık restoranlarını destekliyoruz. Makine parkı destekliyoruz. Makine parkı Avrupa’daki devasa büyüklükteki makineleri ülkemizde her vatandaş her çiftçimiz alamaz belki diye kooperatif ve üretici birliği adına proje başvurularında bu büyük makineleri tarımsal makineleri destekliyoruz ve üreticilerimizin hizmetine sunuyoruz.’’

 

DÖVİZ GİRİŞİ KURUMUMUZ VASITASIYLA SAĞLANIYOR

Şu ana kadarki çalışmalarını da anlattı Özdemir’’ Şimdi biz 2011’de ilk çağrıya çıktık ama 2012 yılında gerçekten tam anlamıyla il koordinatörlüğümüz tam proje olarak çalışmaya başladı. Yani 10 yıllık süre zarfında 2012’den bu yana kadar yaklaşık 810 projeye destek verdik. Bu kapsamda ilimize 670 milyon liralık yatırım yapıldı. Bunlarında 334 milyon lirası hibe olarak desteklendi. Bir kısımda desteklenmeye ödenmeye devam ediyor. Projelerimizin yatırımları devam ediyor. Bu projeleri detaylandırırsak 60 tane süt üreten tarımsal işletme dediğimiz süt hayvancılığı yatırımı 60 tane de besi hayvancılığı yatırımı yani 120 tane kapasiteli 120 tane hayvancılık tesisi kuruldu.24 tane kanat eti ,beyaz et olan kümes yapıldı.6 tane ilimizin önde sektörlerinden yumurta tavukçuluğuna destek verdik.20 tane süt işleme tesisi ilimizde kuruldu.30 tane süt toplama tesisi kuruldu ilimizde .28 tane ilimizdeki kesimhanelerde ya yeni kesimhane yapılması şeklinde yada mevcut kesimhanelerin modernizasyonu şeklinde destekledik.2 tane kanatlı kesimhaneyi ilimizde destekledik.15 tane meyve sebze işlemi tesisi kuruldu bu bölge Sultandağı bölgemizde gerçekten çok büyük bir ivme kazanarak devam etti.466 tane tıbbi ve aromatik bitki yetiştiricilerimize makine ekipman desteği  sağladık.12 tane arıcılık desteği verdik.23 tane zanaatkârlık ve katma değerli ürünlere bunlar taş işleme, ahşap işleme metal işleme diğer işlemem sektörlerine yönelik desteklerimiz oldu” diye konuştu

DESTEKLER ŞU DÖNEMDE ÇOK KIYMETLİ

Özdemir ayrıca; “Afyon’un yöresel kaymak ,lokum ve sucuğunu yöresel anlamda geleneksel anlamda üretimini  detekledik. Kırsal turizm adına 36 tane otel ve yeme içme tesisini destekledik. Ağırlıklı bölümü Gazlıgöl bölgemizde 20’ye yakın otel kuruldu desteklerimizle.28 tane de yenilenebilir enerji santrallerini ilimize kazandırmış olduk. Bu desteklerle ilimizde beş bin beş yüz kişiye doğrudan istihdam sağlandı. Çalışmalarımız bu şekilde devam etmekte. Bizim kurumumuzun desteklerinin ayrıca önemlisi bir tarafı var. Desteklerimizin %75’iAvrupa birliğinden geliyor.%25’i ulusal katkı yani biz milli ekonomiye dışarıdan döviz girişi kurumumuz vasıtasıyla sağlanıyor. Ayrıca destekler şu dönemde çok kıymetli” ifadelerini kullandı.

AFYONKARAHİSAR KIRMIZI ET SEKTÖRÜNDE ÖNDE GELEN İLLER ARASINDA

“Afyonkarahisar kırmızı et sektöründe zaten önde gelen şehirlerden bir tanesi. Süt işlemede de artık yeni desteklerimizde süt işleme tesisleri de arttı. Yumurtacılıkta zaten öndeyiz. Bu mevcut yumurta kümeslerimizi modernize ettik yani biz ilimizde genelde desteklerle gerçekten üreticilerimize katkı sağlayarak onların imkânlarıyla yapabilecekleri işleri devletimizin TKDK’NIN katkısı ile yaptılar böylelikle daha rahat hareket etme kabiliyetleri oldu işleri daha hızlı ve sürekli kıldılar.”

AFYONKARAHİSAR’ 2. SIRADA YER ALIYOR

Özdemir; “İpart 1 programında ilimiz ilk 5’in içerisindeydi. Mevcut illerin şuanda da ilimiz diğer illerle beraber 42 il içerinde 2. Sırada yer alıyor. Gayretlerimiz ilimizi en çok destek veren ile çıkarmak. Bunun içinde ekip olarak çok çalışıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

YURDANUR MERGEN ÖZEL

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı