• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Öztürk; “Sağlık Çalışanları tükenmişlik duygusu yaşıyor”

Öztürk; “Sağlık Çalışanları tükenmişlik duygusu yaşıyor”

  Türk Sağlık-Sen Afyonkarahisar Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Öztürk, Ebeler Haftası dolayısıyla bir açıklama yaparak sağlık çalışanların ve ebelerin pandemi döneminde çok zor şartlarda hizmet verdiklerini kaydetti. Türk Sağlık-Sen Afyonkarahisar Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Öztürk, “21-28 Nisan Ebeler Haftası’nı ülke olarak salgına karşı verilen bir mücadele ile karşılıyoruz.”  “Bu mücadelenin kahramanları […]

 

Türk Sağlık-Sen Afyonkarahisar Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Öztürk, Ebeler Haftası dolayısıyla bir açıklama yaparak sağlık çalışanların ve ebelerin pandemi döneminde çok zor şartlarda hizmet verdiklerini kaydetti.

Türk Sağlık-Sen Afyonkarahisar Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Öztürk, “21-28 Nisan Ebeler Haftası’nı ülke olarak salgına karşı verilen bir mücadele ile karşılıyoruz.”  “Bu mücadelenin kahramanları sağlık çalışanları ise tükenmişlik sendromu ile baş başa bırakıldılar” diyerek sözlerine başlayan Türk Sağlık-Sen Afyonkarahisar Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Öztürk; “Sorunlarına çözüm üretilmedi, talepleri karşılanmadı. Bugün ebe arkadaşlarımız dünyaya gelen her bebeğin ilk nefesinde yanındalar. Anne ve bebek sağlığı için şifa dağıtıyorlar ama 10 yaşından küçük çocuğu olan sağlık çalışanı annelere idari izin yok. Süt izni kullanan sağlık çalışanı annelerde idari izinden mahrumlar yani bebekleri bile mağdur ediliyor. Kendi bebeklerinden ayrılar ama ailelerin bebeklerine kavuşmasını sağlıyorlar. Böyle bir çalışma düzeni içerisinde sağlık çalışanları hizmet üretmeye çalışıyor” dedi.

EVİNİN HARİCİNDE BİR YERDE KONAKLAMAK DURUMUNDA KALMIŞTIR

Sağlık çalışanlarının yüzde 79’u pandemi dönemi boyunca kendilerine gereken değerin verilmediğini düşündüğünü kaydeden Öztürk, “Yüzde 92’si aldıkları maaş ve döner sermayelerin yeterli olmadığını belirtmektedir. Çalışanların yüzde 54’ü emeklerinin karşılığının verilmediğini düşünmektedir.  Yüzde 70’i geleceğe dair kendini güvende hissetmemektedir. Yüzde 75’inin bu dönemde en büyük kaygısı virüsü aile bireylerine bulaştırmak olmuştur. Bu 1 yılda sağlık çalışanlarının yüzde 33’ü belli bir süre de olsa evinin haricinde bir yerde konaklamak durumunda kalmıştır. Sağlık çalışanlarının yüzde 80’i pandemi dönemi hayatlarından dolayı ailelerine yeteri kadar vakit ayıramadıklarını belirtmiştir. Yüzde 83’ü psikolojik olarak tükenmişlik duygusu yaşamıştır.

MÜCADELENİN KARŞILIĞI BU OLMAMALIDIR

Sağlık çalışanlarının dile getirdikleri bu meseleler üzerinde durulmalı ve çare üretilmelidir.  Özverili ile yürütülen bir mücadelenin karşılığı bu olmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak sorunlara çözüm istiyoruz. Sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği, mutlu olduğu bir çalışma hayatı talep ediyoruz. “Ebe arkadaşlarımızın ve bütün sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin, cefakâr çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor, bu haftanın sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz. Millet olarak sağlıklı günlere en kısa sürede kavuşmak temennisiyle salgına karşı kahramanca bir mücadele veren tüm sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı