• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Rehavetin başımıza neler getirdiğini görüyor, yaşıyoruz

Rehavetin başımıza neler getirdiğini görüyor, yaşıyoruz

  İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz; “Vakalar artmış durumda, şu anda dışarıda ciddi bir virüs tehdidi ile karşı karşıyayız.” Korkmaz; “ Vatandaşlardan ricamız maske mesafe ve hijyen kurallarına uysunlar. Sosyal mesafelerine çok dikkat etsinler.” TÜRKİYE NERDEYSE COVID-19 HASTALIĞINI BİTİRİYORDU “Cumartesi Pazar kısıtlaması ve gece 9’dan sonra kısıtlama varken Türkiye nerdeyse COVID-19 hastalığını bitiriyordu” diyerek sözlerine […]

 

İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz; “Vakalar artmış durumda, şu anda dışarıda ciddi bir virüs tehdidi ile karşı karşıyayız.”

Korkmaz; “ Vatandaşlardan ricamız maske mesafe ve hijyen kurallarına uysunlar. Sosyal mesafelerine çok dikkat etsinler.”

TÜRKİYE NERDEYSE COVID-19 HASTALIĞINI BİTİRİYORDU

“Cumartesi Pazar kısıtlaması ve gece 9’dan sonra kısıtlama varken Türkiye nerdeyse COVID-19 hastalığını bitiriyordu” diyerek sözlerine başlayan İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz; “Lakin kısıtlamalar kalktığında vakalarımız tekrar bir artış gösterdi. Yarım gün kısıtlamaları hafta sonu kısıtlamaları ile birlikte hastalık azalmıştı ve nerdeyse yok olmak üzereydi. Şimdiki sıkıntımız ise vatandaşta ki rehavet. Vatandaş tedbirlere uymadı ve toplu bir şekilde ev ziyaretlerinde oturuldu, taziyelere gidildi, mevlitler okutuldu, gezmelere gidildi. Bu durumda da Virüs istediği imkânı buldu, tam ölmek üzereyken yeniden canlandı ve vaka sayıları tekrar artış gösterdi” dedi.

ETKİLİ OLDUĞUNU TÜM TÜRKİYE VE DÜNYA ÖĞRENDİ

Kısıtlamaların işe yaradığını ve bu sayede vaka sayılarının düştüğünü belirten Korkmaz; “Yarım gün kısıtlamanın etkin olduğunu biz Ocak ayında başladığında görmüştük. Bu kulağa garip gelse de sabah bulaşmıyordu akşam bulaşıyor mantığı gibi espriler yapılsa da bunun ne kadar etkili olduğunu tüm Türkiye tüm Dünya biliyordu. Yani yarım gün ve hafta sonu kapanmanın etkisini gördük.  Ben yolda görüyorum insanlar maalesef çok rahat, maskelerini indiriyorlar öyle dolaşıyorlar. Hadi diyelim sende yok, peki ya karşıdan gelen de virüs varsa o zaman ne olacak.  Hem kendini hem sevdiklerini riske atıyorsun. Üzülüyoruz tabi bunları görünce” diye konuştu.

TEHDİT ÇOK YÜKSEK SEVİYEDE

Korkmaz; “Sağlık personeli arkadaşlarımız bu dönemde o kadar çok çalıştılar ki ama en ufak bir rehavetin başımıza neler getirdiğini şuanda görüyoruz şimdi hastalığın artmasıyla yoğum bakım ünitelerini tekrar açtık. İngiliz mutasyonu normal  COVİD-19’dan daha hızlı bulaşıyor. Vatandaşlardan ricamız maske mesafe ve hijyen kurallarına uysunlar. Sosyal mesafelerine çok dikkat etmeleri, kalabalık yerlere gitmemeleri, mümkün olduğunca dışarıda işlerini hızlı halledip güvenli bir şekilde evlerine gitmeleri istiyoruz. Şuanda dışarıda ciddi bir virüs tehdidi ile karşı karşıyayız. Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de bu tehdit çok yüksek seviyede. Çok hızla yayılmaya devam eden bir hastalık var karşımızda” dedi.

HASTANELERDE BÜYÜK BİR HASTA YÜKÜ YOK

Hastanelerde sistemin verimli bir şekilde işlediğini ve tüm hasta vatandaşlara hizmet edebilecek durumda olduğunu belirten Korkmaz, yoğun bakım ünitelerinin şu anda hasta olan vatandaşlar için  yeterli olduğunu belirtti; Korkmaz; “Hastanelerimizde şu anda büyük bir hasta yükü yok, yoğun bakımlarımızda yeterince boş yer var,  herhangi bir zorlanma durumumuz yok, ama sayılar artıkça hastalığın doğası gereği yoğun bakıma yatan hasta sayımız artabilir  ve Allah Korusun sonrasında vefat sayımız da artabilir. Halkımızdan özellikle yaşlıları koruması ve kendilerine ciddi anlamda dikkat etmelerini rica ediyoruz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı