• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Sevgide serbestlik, saygıda mecburiyet vardır”

“Sevgide serbestlik, saygıda mecburiyet vardır”

MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, “Bilge Türk Liderimiz Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin ifade ettiği gibi; ‘Sevgide serbestlik, saygıda mecburiyet vardır.  Şiddet dursun sevgi konuşsun.  Kavga yerine kucaklaşalım, küslük yerine barışalım. Birlikte bir millet olduğumuzu unutmayalım” dedi. “Şiddet ağır bir taş gibi ayaklarımıza bağlandı”  “Kadına yönelik şiddet, […]

MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, “Bilge Türk Liderimiz Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin ifade ettiği gibi; ‘Sevgide serbestlik, saygıda mecburiyet vardır.  Şiddet dursun sevgi konuşsun.  Kavga yerine kucaklaşalım, küslük yerine barışalım. Birlikte bir millet olduğumuzu unutmayalım” dedi.


“Şiddet ağır bir taş gibi ayaklarımıza bağlandı”


 “Kadına yönelik şiddet, bir insan hakları ihlalidir” diyen Milletvekili Taytak, “Ne yazık ki Türkiye’de kadına yönelik şiddet haberlerinin medyada yer almadığı gün yoktur. Şiddet ağır bir taş gibi ayaklarımıza bağlandı, felç gibi bedenimizi sardı, maalesef hepimizi korkunç bir girdaba doğru çekmektedir. Yasal düzenlemeler, uyarılar ve cezalara rağmen kadına yönelik şiddet artarak devam etmektedir. Kadına yönelik şiddette cezaların yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Geçtiğimiz 2019 yılında ülkemizde öldürülen kadın sayısı 474’tür. Cinayetleri işleyen kişiler %95 oranla eş, nişanlı veya arkadaşlarıydı. Öldürülen kadınlarımızın hepsinin ayrı bir hikayesi vardı. Hepsi bir candı, anneydi, evlattı, kardeşti ve hayalleri vardı ama vahşice katledildiler. Hayatlarının baharında yaşamdan koparılan gencecik kızlarımızın, kardeşlerimizin cinayetleri hepimizin yüreğini dağlamıştır. Zalimlerin elinde can veren ve bu cinayetlere kurban giden bütün mazlumlara Cenab-ı Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabırlar diliyorum. 18 Aralık 2019’da adalet bakanlığımızın kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik yayınlamış olduğu genelgeyi ve 1 Ocak 2020 tarihinde içişleri bakanlığımızın “kadına yönelik şiddetle mücadele” genelgesini önemli bulmaktayız. Uygulanacak olan genelge yaptırımları umarım ki, önleyici ve caydırıcı olacaktır” dedi.


“İstismarcılar en ağır cezayı almalıdırlar”


Ülkemizin bir diğer kanayan yarası olan çocuk istismarı ve çocuk cinayetleri konusuna da değinen Milletvekili Taytak, “Ne yazık ki ülkemizde gün geçtikçe çocuk istismarı ve cinayetleri artmaktadır.  Geçen ki konuşmamda bu tür cinayetleri ve toplumu rahatsız eden cinayet, darp, saldırı görüntülerine, televizyonlarda ya da sosyal medya üzerinden saatlerce, günlerce yer verilmesinin doğru bir uygulama olmadığını, kötü örnek teşkil ettiğini ifade etmiştim. Bunun için isimlerini olayları normalleştirmemek için saymayacağım, birçok şehirde çocuklarımız ve kadınlarımız alçakça istismara uğramış ve katledilmiştir. Çocuk istismarı, çocuk haklarının ağır bir ihmalidir. Evde, okulda, sokakta, parkta her yerde çocuklarımız istismara uğramaktadır. Türk toplum yapısı bu sebeplerden dolayı bozulma yaşamakta, sokakta gördüğümüz çocuklara bırakın saçını okşamayı bir tebessüm bile edememekteyiz. Toplumumuzun kanayan yarası çocuk istismarının engellenmesi için; istismarcılar hiçbir durumda ceza indiriminden yararlanmamalı ve en ağır şartlarda cezalandırılmalıdır. Konuya ilişkin önlemler arttırılmalı ve aile içi eğitim programları oluşturulmalıdır” diye konuştu.


“Cani ruhlular, insanlığın defolu yüzleri, utanç vesikalarıdır”


Sokak hayvanlarının son zamanlarda vahşice katledildiğinden bahseden Milletvekili Taytak, “Canlıya saygı insanlık görevlerimizin en başında gelmektedir. İslam dini; yeryüzündeki bütün canlılara karşı adaletli ve ölçülü davranmayı, hayvanlara merhamet ve şefkat gösterilmesini emreder.  Son zamanlarda sokak hayvanları vahşice katledilmektedir. Sokak hayvanları zehirleniyor, köpekler arabalara bağlanıp sürükleniyor, kuşlar boğazlanıyor ve insanlar kendi zevkleri için hayvanları dövüştürüyor. Canı acıyan bağırıyor ama duyan ne yazık ki olmuyor. Yaratılanı, yaradan dan ötürü sevme bilinciyle yoğrulmuş Türk milletine ne oldu? Niye bunları yaşıyoruz? Hayvana işkence ve şiddet gibi sapkın düşünceleri zihinde barındıran bir kişinin yeri cezaevidir. Herhangi bir canlıya bunları yapabilen birisi insana, çocuğa neler yapmaz? Bunlar, Bilge Türk Liderimiz Devlet Bahçeli Beyefendinin ifade ettiği gibi; “Cani ruhlular, insanlığın defolu yüzleri, utanç vesikalarıdır. Unutulmasın ki; merhameti olmayana merhamet edilmez” ifadelerine yer verdi.


“Öğrencilerimizin emekleri heba edilmesin”


Sınavlara 1 dakika geç kalan öğrencilerin emeklerinin heba edilmemesi gerektiğini de vurgulayan Milletvekili Taytak, “Eğitim bir milletin temel harcıdır. Eğitim hakkı, insan hakları kapsamındadır. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun bu raporda vermiş olduğu bir tavsiye kararından bahsetmek istiyorum. Ales sınavında soru kitapçığını belirlenen zamandan önce kontrol eden bir gencimizin sınavı iptal edilmiştir. Kurum gencimizin sınavının geçerli sayılmasını tavsiye etmiştir.  Ayrıca, sınavlara trafik ve başka sebeplerden dolayı 1 dakika geç kalan yavrularımızın emekleri heba edilmemelidir. Bir çare bulunmalıdır. Bilge Türk Liderimiz Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin ifade ettiği gibi; ‘Sevgide serbestlik, saygıda mecburiyet vardır’  şiddet dursun sevgi konuşsun.  Kavga yerine kucaklaşalım, küslük yerine barışalım.  Birlikte bir millet olduğumuzu unutmayalım” dedi. AYSEL BÜYÜKKORKMAZ


 Hisar Gazetesi Haber sitelerinden Alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı