• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tedirgin olma, Aşı ol!

Tedirgin olma, Aşı ol!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SGK kayıtlı tüm çalışanlar ile 40 yaş ve üzeri olanların koronavirüs aşısı sıralarının geldiğini açıkladı. Açıklamanın ardından aşı randevusu alanlar hastanelere gitmeye başladı. Hastanelerde uzun aşı kuyrukları oluşurken bazı vatandaşlarımızın da akıllarında da aşı ile ilgili belirsizlikler devam ediyor. Aşı ile ilgili merak edilen tüm soruları Fuar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı […]

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SGK kayıtlı tüm çalışanlar ile 40 yaş ve üzeri olanların koronavirüs aşısı sıralarının geldiğini açıkladı. Açıklamanın ardından aşı randevusu alanlar hastanelere gitmeye başladı.

Hastanelerde uzun aşı kuyrukları oluşurken bazı vatandaşlarımızın da akıllarında da aşı ile ilgili belirsizlikler devam ediyor. Aşı ile ilgili merak edilen tüm soruları Fuar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Sami Şahan sizler için cevapladı.

AŞILAMANIN HIZLANMASI HASTALIĞIN KONTROLÜ AÇISINDAN EN ÖNEMLİ ETKENDİR

Fuar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Sami Şahan; “Hastalık pik yaptıktan sonra ,alınan önlemlerle vaka sayılarında da belirgin bir azalma oldu. Vakaların hızlanması çok önem arz ediyor. Dolayısıyla da Biontech aşısıyla birlikte şu anda günlük Türkiye’de 800 bin civarında aşılama yapılıyor. Çok iyi bir rakama ulaştı. Aşılamanın hızlanması hastalığın kontrolü açısından en önemli etkendir. Şuanda biontech aşısı var ve yapılıyor. Bu aşıların sadece yöntemleri farklı. Ama bağışıklık oluşturması açısından ölüm oranında ve yoğun bakıma yatış oranındaki sayıların azalması bakımından hepsi de gayet etkili aşılar. Dolayısıyla hangi aşıyı bulurlarsa onları yaptırmalarını öneriyorum. Dolayısıyla önemli olan aşıyı 2 doz olarak yapılıyor. Çünkü bu hastalığın kontrolünde en önemli kontrol aracımız aşılar. Dolayısıyla da aşıları yaptırmamız gerekiyor’ ’diye konuştu.

KORONA AŞISINDA GÖRÜLEN YAN ETKİLER, DİĞER AŞILARDA GÖRÜLEN YAN ETKİLERDİR

Koronavirüs aşısının da grip aşısı gibi olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Sami Şahan; “Aşı yapılan bölgede ağrı, halsizlik, kırgınlık, ateş yükselmesi gibi genel belirtiler olabilir. Genel belirtilerin dışında çok nadir görülen belirtiler olabiliyor. Normal aşılarda da görülen nörolojik yan etkiler olabilir sanki hastalığı geçiriyormuşsunuz gibi de olabilir. Bunlar daha az görülen belirtiler. Bazı kişilerde de hiçbir yan etkisi olmuyor. Bazı görülen yan etkiler lokal ağrı, ateşin yükselmesi, vücutta kırgınlık olması gibi yan etkiler olabiliyor. Bu yan etkiler de diğer aşılarda görülen yan etkilerdir” dedi.

AŞIYI YAPTIRMAMANIN MALİYETİ ÇOK DAHA YÜKSEK

Doktor Şahan; “Aşıyı yaptırmamanın maliyeti çok daha yüksek. Aşıyı yaptıran ve yaptırmayan arasında fark oluyor. 89-90 yaşlarında hastalarımız oldu. Bir tanesi aşılıydı. Aşılı olmasına rağmen hastalanmanız da mümkün olabilir. Ancak aşılı hastamız hafif bir şekilde atlattı. Gribal enfeksiyon gibi geçirdi. Aşısız olan hastamız ağır şekilde atlattı.15- 20 gün hastanede yatı. Aşılı ve aşısız kişiler arasındaki fark işte bu kadar net. Aşılanma çok önemli. Toplumumuzda hastalığa karşı bağışıklık kazanmış insan sayısı ne kadar artarsa bu hastalık bundan sonra bir pik daha olacak belki. Bu pikin diğerleri gibi şiddetli olmaması için, hastalığın yayılma hızının kontrol altına alınması için, hastalıktan kurtulmak için, normal hayatımıza dönmemiz için aşı olmamız gerekiyor.”

SGK KAYITLI HERKES AŞISINI RANDEVU ALMADAN GELİP ALABİLİYOR

Hastanelerinde yoğunluk olduğunu söyleyen Doktor Şahan; “Biontech aşısı geldikten sonra çok fazla yoğunluk olmaya başladı. Son 1 haftadır ciddi bir yoğunluk var. Çünkü artık randevu almaya gerek kalmadı. SGK kayıtlı herkes aşısını randevu almadan gelip alabiliyor. Aşının hızını arttırmak için her türlü imkan sağlanıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı