• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Terör örgütü YPG’ye desteği kesin

Terör örgütü YPG’ye desteği kesin

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den asker çekme kararının ardından, çekilme sürecinin koordinasyon ile ilgili ilk toplantı dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığında yapıldı. ERDOĞAN GÖRÜŞMEDİBolton’ın İsrail’de yaptığı ve Türkiye’nin tepkiyle karşıladığı açıklamaları nedeniyle görüşmede soğuk rüzgarlar esti. Bolton’ın Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme talebi de […]

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den asker çekme kararının ardından, çekilme sürecinin koordinasyon ile ilgili ilk toplantı dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığında yapıldı.

ERDOĞAN GÖRÜŞMEDİ
Bolton’ın İsrail’de yaptığı ve Türkiye’nin tepkiyle karşıladığı açıklamaları nedeniyle görüşmede soğuk rüzgarlar esti. Bolton’ın Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme talebi de kabul görmedi. Toplantı sırasında Kalın’ı telefonla arayan Erdoğan, yoğun programı nedeniyle Bolton’la görüşemeyeceğini iletti.
Heyetler arası görüşmede, ABD’nin Suriye’den çekilme süreci, DEAŞ ile mücadele, PYD-YPG terör örgütlerine ABD tarafından verilen silahların durumu, bölgedeki 16 ABD üssünün geleceği, Münbiç yol haritası, İdlib’teki ateşkes konuları ele alındı. Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin net tutumu bir kez daha ifade edildi. Suriye’nin terör örgütlerinden tamamen temizlenmesi gerektiği vurgulandı.

ABD’nin PYD-YPG’ye destek vermeden önce Suriye’de herhangi bir varlığının sözkonusu olmadığı belirtilen görüşmede, ABD’nin desteğini çekmesinin ardından PYD-YPG’nin 3 ayda biteceği mesajı verildi. Ayrıca, Suriye Kürtleri ile terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD-YPG’nin birbirine karıştırılmasından duyulan rahatsızlık da dile getirildi. PKK/ PYD-YPG’nin bölgedeki Kürtlerin temsilcisi olmadığı vurgulandı.
Kalın, Bolton’a iki kırmızı dosya verdi. Dosyaların birinde Irak’tan, Suriye’den ve Türkiye’den örneklerle Türkiye’nin bölgedeki Kürtlere yönelik kucaklayıcı, kapsayıcı politikalarını içeren bilgi notu yer aldı. İkinci dosyada ise YPG-PYD’nin Suriye’de işlediği suçlar ve insan hakları ihlalleri yer aldı.
Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Kalın, çekilme sürecinin PYD-YPG dahil olmak üzere terör örgütlerine yeni fırsat alanları yaratmasına izin vermemek gerektiğini belirterek, “Bu konuda Amerikalı müttefiklerimizle koordinasyon içinde olacağız. Ama görünen o ki Obama yönetiminden devraldığı bir mesele olan YPG-PYD’ye destek konusu, Trump yönetimi için de bir sorun olmaya devam ediyor” dedi. YPG-PYD konusunda Türkiye’nin tavrının net olduğunu ifade eden Kalın, “Bugüne kadarki bütün harekatımız, politikalarımız, operasyonlarımız Kürt halkına da baskı ve zulüm uygulayan bu terör örgütlerinin istibdad ve zulüm politikalarına son vermektir. Bizim oradaki varlığımız, operasyonlarımız, izlediğimiz politikalar Kürt kardeşlerimizin de can ve mal güvenliğini garanti altına almayı hedeflemektedir” diye konuştu.
Kalın, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, Erdoğan’ın Suriye’deki PYD-YPG unsurlarının korunması güvencesi verdiği yönündeki açıklamasını da yalanladı. Kalın, “Sayın Trump ile görüşmelerde veya başka bir kanaldan öyle bir güvencenin verilmesi asla sözkonusu değildir. Hiç kimse Türkiye’nin bir terör örgütüne güvence vermesini beklemesin” dedi.

https://www.sabah.com.tr/ Sabah.com.tr internet sitesinden alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı