• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Türk demokrasisi 59 yıl önce infaz edildi

Türk demokrasisi 59 yıl önce infaz edildi

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, 27 Mayıs Darbesi’nin 59. Yıl dönümünü nedeniyle bir mesaj yayınladı. “CHP’nin yasakladığı ezanı özgürleştirmenin bedeli ağır oldu” Sezen mesajında “Ülkemizde çok partili hayata geçilmesinin ardından dört yıl sonra girdiği ilk seçimde yüzde 52.67 oy alarak iktidara gelen Adnan Menderes başkanlığındaki Demokrat Parti, […]

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, 27 Mayıs Darbesi’nin 59. Yıl dönümünü nedeniyle bir mesaj yayınladı.


“CHP’nin yasakladığı ezanı özgürleştirmenin bedeli ağır oldu”


Sezen mesajında “Ülkemizde çok partili hayata geçilmesinin ardından dört yıl sonra girdiği ilk seçimde yüzde 52.67 oy alarak iktidara gelen Adnan Menderes başkanlığındaki Demokrat Parti, halkımızın teveccühünü kazanarak sonrasındaki iki seçimi de kazanarak ülke tarihinde bir ilki başarmıştır. 1950 seçimleri ile birlikte halk, CHP’nin zulmü ve baskısından kurtularak Türkiye’de yeni bir sayfa açılmıştı. DP, ‘Yeter Söz Milletindir’in afişinin de verdiği güç ile tek başına iktidara geldi. Cumhurbaşkanı Bayar, Başbakan Menderes’ti. Hükümetin ilk icraatı ise CHP’nin yasakladığı Arapça ezanı özgür bırakmak oldu. Bunu sindiremeyen cuntacılar da 27 Mayıs 1960’da düşük rütbeli bazı subaylar aracılığıyla darbe yaparak Menderes’i devirdi. O an darbe yapıldığında radyo sürekli olarak Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sözünü tekrarlayıp duruyordu. Bunu gören Menderes acı acı gülerek ‘Nedense Atatürk’ün Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir sözünü unutmuş bunlar’ diye mırıldandı. Elbette haklıydı. 10 yıl sonra, CHP zihniyeti 27 Mayıs darbesi ile DP’yi iktidardan indirerek, Menderes ve arkadaşlarını idamını sağlamış, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan ve Başbakan Menderes’in idamlarını önlememişti” dedi.


“Aynı zihniyet darbe çağrısı yapsa da AK Parti ile demokrasi güç kazandı”


59 yıl önce yaşanan darbenin Türkiye’ye çok ağır bir bedel ödettiğini kaydeden Sezen mesajında, “Bu darbe ile birlikte dilinden özgürlükleri düşürmeyenler demokrasiyi değim yerindeyse infaz ederek Türk demokrasi tarihinde derin bir iz ve kara bir leke bıraktılar. Elbette ki bugün darbe özlemi içinde olan zihniyetler özlemleri giderilmeyince askeri kâğıttan kaplana benzetip çirkin bir dil kullanmaktan çekinmez, hatta bundan ümidini kesince dış müdahale çağrısı ile ülkelerine ihanet etmekten bile utanmazlar. Yıllardır millet iradesini yok sayan, ülkeye kendi hırsları istikametinde yön verme arzusu içerisinde olan, hatta henüz birkaç hafta önce gazi Meclisin çatısı altında darbe çağrısı yapanları bu aziz millet elbette görüyor ve yıllardır bu zihniyeti muhalefete mahkûm ediyor. Arada bir de olsa ‘darbeleri kınıyoruz’ diyen bu zihniyetin amacı tribünlere oynamaktan başka bir şey değildir. Zira bunlarda daha düne kadar 27 Mayıs darbesini eleştiren tek bir cümle bulmanız mümkün değildir. AK Parti’nin ülkemize yaptığı reformlar ve bu aziz milletin dik duruşu sayesinde milli irade hiç olmadığı kadar güç kazandı. Bu zihniyetin son kalıntıları da 15 Temmuz’da da tarihe gömülerek bir daha asla açılmamak üzere üzeri kapatılmıştır. Aziz milletimiz iradesine sahip çıktıkça bundan sonra da demokrasimiz güç kazanacaktır. Bu vesile ile demokrasi şehitlerimiz merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı ve Çanakkale Milletvekili Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı rahmet ve şükranla anıyorum” ifadelerine yer verdi.

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı