• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Vali Tutulmaz, Basınla bir araya geldi

Vali Tutulmaz, Basınla bir araya geldi

Valiliğimizce düzenlenen programa Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkan ve 2. ACM Başkanı Fatih Serdar Köken, Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, İl Jandarma Komutanı J.Albay Hamza ÇÖMEZ, İl Emniyet Müdür Vekili Zafer Ünüvar,  İl Genel Meclisi […]

Valiliğimizce düzenlenen programa Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkan ve 2. ACM Başkanı Fatih Serdar Köken, Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, İl Jandarma Komutanı J.Albay Hamza ÇÖMEZ, İl Emniyet Müdür Vekili Zafer Ünüvar,  İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, İl Müdürleri, Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt, ilimizdeki gazete sahipleri, internet haber siteleri, radyolar, basın sektöründeki meslek örgütü temsilcileri, ulusal basın temsilcileri ve yerel basın mensupları katıldılar.


 Vali Mustafa Tutulmaz program öncesinde ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle ile programa katılan basın mensuplarını masalarında ziyaret ederek ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Programda Afyonkarahisar İnternet Habercileri Derneği Başkanı İsmail Ögeday, İnternet Medyası Radyo ve TV Derneği Başkanı Ömer Elçi, Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Abdioğulları ve Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gerçekleştirilen programda konuşan Vali Tutulmaz; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü olması dolayısıyla bir araya geldik. Ben bütün basın mensubu arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü en içten duygularımla kutluyorum. Bu günler tabii bir taraftan o mesleğin mensuplarını bir araya getirme, bir taraftan da bu meslekle ilgili problemleri, sıkıntıları karşılıklı olarak değerlendirme ve çözüm yolları arama günüdür. Bunu da gazeteciler ve basın mensupları olarak 2 yıldır kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde yapıldığını burada görmekten büyük bir mutluluk duyduğumu açıkça ifade etmek isterim. Basın mensuplarının yaptıkları iş zor, gerçekten bunu açıkça söylememiz gerekiyor. Gece gündüz demeden haber takibi yapabilmek, aldığınız haberi kendi kişisel yorumlarınızı katmadan takipçilerinize ulaştırmak, ancak bunu yaparken de ilin genel durumuna bir zarar verir miyiz, ülkemizin genel ahlaki durumuna, toplumsal yapısına bir zarar verir miyiz düşüncesiyle hareket etmeniz muhakkak işlerinizi zorlaştırıyor. Her haber doğrudan yazıldığı zaman o topluma zaman zaman sıkıntılar da verebilir veya o haberin sahiplerini ileride de olumsuz şekilde etkileyebilir. Şunu son bir buçuk iki yıla yakın bir süreçte açıkça gördük ki gerçekten basın mensupları ilimizdeki sorumluluk duyguları üst düzeyde kişilerdir. Bundan dolayı ben özellikle hepinizi tebrik etmek istiyorum. Küçük bir diyelim ki cinsel taciz olayı haberci açısından haber yapılabilir. Ancak o habere konu olan aileler ile yakınlarının bütün yaşadıkları müddetçe devamlı o haberle karşı karşıya kalmaları gibi bir durum ortaya çıkıyor. Onun için bu tür konularda gerçi hassasiyet var ama bundan sonra biraz daha hassas olursak daha iyi olur diye düşünüyorum”dedi.


 


Basın Toplumun Daha Huzurlu Olabilmesi Adına Önemli Bir Görev İfa Ediyor


Basının kamunun ve özel sektörün belirli toplum değerleri çerçevesinde çalışmasına yardımcı olduğuna değinerek konuşmasına devam eden Vali Tutulmaz; “Basın mensuplarının yaptıkları iş bir taraftan kamunun, bir taraftan da özel sektörün, kişilerin belirli bir toplum değerleri çerçevesinde çalışmasını sağlıyor. Eğer basın olmasa, haber yapılmayacak olsa başta kamu olmak üzere özel sektörde pervasızca önemli hareketler olacaktır. Ancak bu basında çıkar, bu haber olur, bunun daha sonra bize zararı olur düşüncesiyle birçok kişi kendini o çerçevede çeki düzen içerisinde tutmak zorunda kalıyor. Bunun için sizin bu görevinizi önemsiyoruz. Toplumun daha huzurlu olabilmesi adına, toplumun daha açık toplum olabilmesi adına önemli bir görev ifa ediyorsunuz. Bunu burada açıkça ifade etmek isterim.” dedi.


 


Tanıtım Çalışmalarında Afyonkarahisar Bir Bütün Olarak Hareket Etti


2018 yılında kısaca neler yaptık, neler oldu, geldiğimiz nokta nedir bunları paylaşmak istediğini ifade ederek sözlerine devam eden Vali Tutulmaz; “İlimizin en büyük problemlerinden birisi tanıtımdı. Gerçekten bizim tarih, kültür, kongre, termal ve sağlık turizmi açısından birçok değerimiz var ve yolların kesiştiği kavşak noktasında olmamız dolayısıyla yol üstü turizm açısından da değerlerimiz var. Afyonkarahisar’da görev başladığımda tüm bunların yeterince tanınmadığı ya da tanıtma çalışmalarının yeterince hedef kitleye ulaşmadığı yönünde bir tespitim vardı. Bu doğrultuda geçen yıl önemli çalışmalar yapıldı. Tabii bunları yaparken açıkça ifade etmek isterim buradaki çalışmalarda Afyonkarahisar gerçekten bir bütün olarak hareket etti. Sayın Bakanımızın liderliğinde, Siyasilerimiz, Milletvekillerimiz, belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, basınımız gerçekten çok iyi bir sınav verdi. Hepimiz Afyonkarahisar paydasında birleştik ve bunun sonucu olarak da Afyonkarahisar’a bir ivme kazandırmak çabası içerisinde olduk. Bu ivmenin hedeflenen noktaya gelip gelmediği tartışılabilir. Ama önemli bir şekilde geçmişle kıyaslanamayacak şekilde ilerlediğini görüyoruz. Her alanda bunu görme imkanımız var. Ben kötü olduğumuz bir alan var mı diye araştırdığımda gerçekten 1 yıl önceye göre kötü olduğumuz alan daha çok kişiyi iki suç dolayısıyla yakalamışız. Yani kötü olduğumuz alan bu. Daha çok uyuşturucu, silah ve bıçak yakalamışız. Yakalama başarı tabii ki, ama daha çok olması da aslında olumsuz da bir yönü ifade ediyor.  Bu şu anlama da gelebilir bir yıl önce güvenlik güçlerimiz bu konularda daha az gayret göstermiş olabilir ya da 1 yıl önce bu suçlar çok fazla yokmuş da bu yıl olmuş olabilir. Onu da biraz zamana bırakarak hangisinin doğru olduğunu göreceğiz” dedi.


Motokros Şampiyonası Sayesinde İlimiz Lig Atladı


Motokros Şampiyonasının ilimizde yapılması ve bu etkinliğin tanıtılmasına destek olduklarını belirten Vali Tutulmaz; “Belediyemizin öncülüğünde ilimizin Motorkros alanında bir çalışması vardı. Bizde Ömer-Gecek Birliği olarak destek verdik. Bunun yanında tanıtımında da yine önemli destekler verdik. Belediye, Valilik ve Federasyon işbirliği içerisinde uluslararası bir etkinliği yaparak ilimizin tanıtımına çok önemli bir katkı sağladık. Bunu sadece tanıtım olarak algılamayın. İlimizin lig atlamasının da bir göstergesidir. Artık Afyonkarahisar uluslararası yarışların ve etkinliklerin yapılabileceği önemli merkezlerden birisidir. Bunu başaran da yine Afyonkarahisar’ın halkı ve kurumlarıdır. Bir taraftan da içinde bulunduğumuz bu otellerin de desteklediği geniş bir kazanımdır. Bundan da ne kadar mutlu olsak azdır.” dedi.


 


İlimiz Eğitimde Geçen Yıla Göre 16 Basamak İlerledi


Konuşmasında eğitimde yapılan çalışmalara değinen Vali Tutulmaz; “Eğitimde geçen yıl 200 derslik tamamlanmış ve şu anda da 55 derslikte çalışmalar devam etmektedir. Bunun kapsamda şu anda bitme aşamasında ve birkaç okulda da biten 55 derslik de hayırseverlerimiz tarafından yaptırılıyor. Bu da %25 gibi bir rakamla hayırseverlerimiz eğitime katkı sağlamış oluyor. 2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlar Değerlendirme raporuna göre İlimiz Erasmus akreditasyon belgesine en fazla sahip 3 ilden biri oldu. 2018 yılında okul adına patent faydalı model başvurusu yapılan il sıralamasında da Afyonkarahisar ilk sırada yer aldı. Bu rakamlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi verileridir. Burada en önemlisi de şudur. Geçen yıl liselere giriş sınavları sonuçlarına göre yapılan değerlendirmede 52. sırada olan ilimizin konumu bu yıl 36. sıraya ilerlemiştir. Yani 16 basamak ilerleyerek daha iyi bir konuma geldik. Burada sevindirici bir durumda şudur; Türkçe’de 30. Sıradayız. Yani bununda sebebi daha çok kitap okuma, bu alanda okumaya yönelik projeler yapmakla 30. sıradayız. İnşallah önümüzdeki yıl bu şekilde devam ederse 30. sıranın altına ineceğiz.” dedi.


 

Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Büyük Taarruz 97 Yaşında

Büyük Taarruz 97 Yaşında

Ağustos 27, 2019, Büyük Taarruz 97 Yaşında için yorumlar kapalı
AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası

Ağustos 27, 2019, AFSÜ Rektörlüğü’nün özenti arabası için yorumlar kapalı
Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu

Ağustos 27, 2019, Rahvan At Yarışlarında kupa sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Zeybek, halkoyunlarına ağırladı

Ağustos 27, 2019, Zeybek, halkoyunlarına ağırladı için yorumlar kapalı
81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız

Ağustos 27, 2019, 81 İlde Gençlik Kollarını Kuracağız için yorumlar kapalı
Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek

Eylül 30, 2021, Arabuluculuk ve tahkim uygulamaları eğitimi verecek için yorumlar kapalı
Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi  Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak

Eylül 30, 2021, Milletvekili Taytak’ın çabaları sonuç verdi Sinanpaşa’ya KOSGEB Temsilciliği açılacak için yorumlar kapalı
Uzun Çarşı esnafından  düzenlemeye tam destek    

Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek    

Eylül 30, 2021, Uzun Çarşı esnafından düzenlemeye tam destek     için yorumlar kapalı
Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı

Eylül 30, 2021, Balmahmut Köyü’nde şifalı bitki hasadı için yorumlar kapalı
AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi

Eylül 30, 2021, AK Parti’de kurucu üyeler bir araya geldi için yorumlar kapalı